22-Temmuz-2024 20:43:08

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
2017’den sonra yapılan yayla evleri yıkılacak!

2017’den sonra yapılan yayla evleri yıkılacak!

İmar Barışını fırsat bilip yaylalarda kaçak ev yapanlara İl İdare Genel Kurulu’ndan kötü haber geldi. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığı belirlenen yapılar için yıkım kararı verilecek.

Yaylalardaki yapılaşmanın önüne geçmek isteyen Bolu Valiliği, hazır beton firmalarıyla Valilikte bir araya gelerek yaylalara beton götüren firmalara ağır cezalar kesileceğini iletti. Gerede’deki beton firmaları da bu nedenle yaylalara beton götürmeme kararı aldı.

Türkiye genelinde başlatılan ’İmar Barışı’ ile kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen bazı vatandaşların, yaylalarda betonarme kaçak yapılar inşa etmeye başlaması üzerine Bolu Valiliği harekete geçti. İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığına yer verildi, bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapılar için 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacağı duyuruldu.

Kaçak yapılar tespit ediliyor 

İmar Barışını fırsata çevirmek isteyen uyanıklara karşı harekete geçen İl İdare Genel Kurulu, yaylalarda belirlediği kaçak yapıların yıkımları için ilgili kurumlara gerekli yazıları gönderdi. 31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen binalarla ilgili olarak harekete geçen İl İdare Genel Kurulu, tespit çalışmaları yapmaya başladı. Bu kapsamda yaylacılık kültürünün yoğun olduğu Gerede’de 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen yayla evlerinin yıkılacağı öğrenildi.

Şimdi ne olacak?

İl İdare Genel Kurulu tarafından tespit edilen kaçak yapı sahiplerine 30 gün içerisinde binalarını kendileri yıkmaları için süre verilecek. Verilen sürede yapı yıkılmaz ise İl Özel İdare devreye girerek kaçak yapıların yıkımı için harekete geçecek.

Sahte bildirim yapanlar yandı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ayrıca özel bir ekip oluşturarak, 31.12.2017 tarihinden sonra

inşa edilmesine rağmen yanlış beyanda bulunan vatandaşların da peşine düştü. Daha önce yapılan denetimlerde tespit edilmediği görülen yayla evleri ile ilgili yapılan bildirimleri inceleyen personel, yalan beyanda bulunan kişiler hakkında çalışma yürütüyor.

Bu arada kaçak yapılaşmalarda çoğunlukla hazır beton kullanıldığının belirlenmesi üzerine Bolu Valiliği Gerede’deki hazır beton firmalarını Bolu Valiliğine çağırarak uyardı. Kaçak yapılara hazır beton verilmemesi için firma yetkilileri uyarılırken, beton verdiği tespit edilen firmalara ağır cezalar kesileceği ifade edildi.

2 Yorumlar
Muharrem İMAMOĞLU

Yaylalarımızda olan eski evimizi büyük kardeşim aldı. ben ise yayla evi yapamadım ve yenisi de yapılmıyor.şimdi yapmak da mümkün değil o zaman benim gibiler yaylamıza gitme imkanımız yok bize haksızlık olmuyormu. beni yaylama gtme ikanım yok. Halbuki ben aynı akıncılar köyün de oturuyorum.Yaylamın havasını almma hakkım olmıyacakmı? Çare bulunmalıdır değilmi? Yeniçağa Akıncılar Köyünden Emekli Müftü Muharrem İmamoğlu

ali uzun

2016yılında yaylaya ev yaptım imar barış belgemi aldım benim evde yıkılacakmı

Cevap bırakın