22-Temmuz-2024 20:57:00

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
250 işçiyi istihdam eden İlamet Metal fabrika kapılarını basına açtı

250 işçiyi istihdam eden İlamet Metal fabrika kapılarını basına açtı

30 Milyon Dolarlık yatırım ve sağladığı istihdam sayısıyla kısa zamanda Gerede’ye ekonomik anlamda çok büyük katkı sağlayan ve kısa zamanda ilçedeki en büyük firmalar arasındaki yerini alan İlamet Metal, kapılarını basına açtı.

İşadamı Suat Yamanel’in sahibi olduğu fabrikanın Gerede OSB’de 2014 yılından bu yana büyük yatırımlara imza atması dikkat çekerken, işletme kapasitesinin yükseltileceği ve bu ek yatırımlarla beraber istihdamın daha da artırılacağı müjdesi de verildi.  

Fabrikayı basın mensuplarına gezdiren İşletme Müdürü Coşar Bıyık, fabrikada metal hurdanın eritilip gerekli kimyasal analizlerinin yapılarak kütük ve çubuk demir haline getirildiğini, işlem esnasında çıkan cürufun 500 bin m3’lük torbalı sistemle filtre yapıldığını ve elde edilen tozların da bigbang torbalara alındığını, daha sonra ise bu tozların işlemekte olan başka fabrikalara satıldığını dile getirdi.

“Vatandaşlar dışarıdan gördükleri bacalardan çıkan su buharının toz olduğunu düşünebilirler, lakin kesinlikle toz değildir, buralardan çıkan buhar; kullanılan sistemin su soğutmalı olmasından kaynaklı yaşanmaktadır.”diyen Coşar Bıyık, demirin işlendiği esnada çıkan buharın bacalar yardımıyla dışarı çıktığını, demir işleme esnasında kesinlikle kömür, doğalgaz yada katı yakıt kullanılmadığını, elektrik enerjisi kullandıklarını ve ayda 30 megavat elektrik tükettiklerini, yapılacak ek fabrikalar ile 50 megavat elektrik kullanacaklarını belirtti. Ayrıntılar haberin detayında…

250’nin üzerinde Gerede istihdam sağlayarak ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlayan ve her geçen gün üretim kapasitesini büyüterek inşa ettiği ek üretim alanlarıyla Gerede OSB’de büyümeye devam eden İlamet Metal firması kapılarını basına açtı.

İlamet Metal İşletme Müdürü Coşar Bıyık, üretimde geldikleri son noktayı, istihdama sağladıkları katkıyı ve takdirle karşılanacak düzeyde çevreye duyarlık noktasında yaptıkları tüm yatırımları basın mensuplarına yerinde aktardı.

İlamet Metal’in önce çevre anlayışıyla hareket ettiğini dile getiren Coşar Bıyık, demirin kalıp haline getirildiği işlemde elektrik enerjisinin kullanıldığını, fabrikanın bacasından demirin işlenmesiyle çıkanın duman değil buhar olduğunu, ilçede bazı vatandaşların çıkan buharın toz bulutu olduğunu düşündüklerini ve bunun da tamamen asılsız bir söylem olduğunu dile getirdi.

Daha sonra çevre konusunda yaptıkları yatırımları fabrikayı basın mensuplarına gezdirerek anlatan Coşar Bıyık, fabrikanın rutin olarak yapılan denetim raporlarını ve ölçümlerini de paylaştı. Sürekli olarak belirli aralıklarla sertifikalı firmalar tarafından hem kendi kendilerini hem de ilgili bakanlıklar tarafından fabrikanın denetlendiğini belirten Coşar, en iyi ve en kaliteli üretimi yapmak için sağlığa zararsız Avrupa standartlarında üretim yaptıklarını ifade etti. Fabrikanın toz ölçümlerinin yanı sıra ses ölçümlerinin de belirli aralıklar ile denetlendiğini ve ölçümlerinin rutin olarak yapıldığını da aktaran Coşar Bıyık, personelin işe alım öncesinde mutlaka oryantasyon eğitiminden geçtiğine de dikkat çekti.

Çevreye en ufak zarar vermiyoruz

Coşar Bıyık, “Geredeli vatandaşlarımızın emin olmasını istediğimiz bir hususta çevreye veya insanlığa en ufak zarar verici bir işlem işletmemizde yapılmamaktadır. Dışarıdan gördükleri bacalardan çıkan su buharının toz olduğunu düşünebilirler, lakin kesinlikle toz değildir, buralardan çıkan buhar; kullanılan sistemin su soğutmalı olmasından kaynaklı yaşanmaktadır. Bu buharda bacalar yardımıyla dışarı çıkmaktadır. 100 tona yakın buhar atıyoruz. Kesinlikle demir işleme esnasında kömür, doğalgaz yada katı yakıt kullanmıyoruz. Elektrik enerjisi kullanıyoruz. Ayda 30 megavat elektrik tüketiyoruz, yapacağımız ek yatırımlar ile 50 megavat elektrik kullanacağız”dedi.

Ek fabrikalar kurulacak

30 Milyon Dolarlık yatırım ve sağladığı istihdam sayısıyla ilçedeki en büyük firmalar arasında yer alan ve Suat Yamanel tarafından 25 yıl önce kurulan işletme, 2014 yılından bu yana Gerede OSB’de faaliyet gösterirken, işletmenin çelikhane kısmında 130, hattane kısmındaysa 70’in üzerinde işçinin ter dökmesi dikkat çekiyor.

Fabrikanın her geçen gün yatırımlarını büyüttüğünden de bahseden Fabrika Müdürü Coşar Bıyık, fabrikada 200’ün üzerinde istihdam sağlanırken, bu sayının taşıma ile beraber 250’yi geçtiğini, Gerede OSB’de mevcut fabrikanın yanında ek fabrikaların da inşa edileceğini ve fabrika inşaatları tamamlandığında üretim kapasitesinin 160 bin tondan 250 bin tona çıkacağını, ek fabrikalar ile aynı oranda istihdam sayısının da artacağının müjdesini verdi.

Demirin tozu da satılıyor!

Basın mensuplarını fabrikayı gezdirdiği esnada bir başka ayrıntıya da değinen Coşar Bıyık, Metal hurdayı eritilip gerekli kimyasal analizlerinin yapılarak kütük ve çubuk demir haline getirildiği işlem esnasında çıkan cürufun 500 bin m3’lük torbalı sistemle filtre yapıldığını ve elde edilen tozların da bigbang torbalara alındığını, bu tozların da çok değerli olduğunu ve bu tozların işlendiği başka fabrikalara satıldığını dile getirdi.

“Toz toplama sistemine ilave yapılarak kapasite artırılacak”diyen Coşar Bıyık, “Bu işletmeyi de buraya açarak Gerede ilçemiz içinde büyük kazançlar sağlamayı sürdüreceğiz. 250 kişilik personel kadromuzu işinde uzman olanlarını çeşitli illerden getirdik. Gerede’den yetiştirilmek üzere personel de almaktayız. Fabrikamızda çalıştırdığımız emekçilerimiz ilçede ikamet etmekteler ve çarşı, pazar, ev kiralama gibi birçok kalemde Gerede ekonomisine gelir sağlıyorlar. Geredeli vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun, biz İlamet Metal olarak bütün var gücümüzle Gerede’ye hizmet etmekteyiz, bu bizim temel prensibimizdir”diye konuştu.

Cevap bırakın