15-Temmuz-2024 06:14:34

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Allar; “Depremden sonra vicdan azabı çekmenin kimseye yararı olmaz”

Allar; “Depremden sonra vicdan azabı çekmenin kimseye yararı olmaz”

Kamulaştırma başlıyor!

Toplam 11 adada, 68 bin metrekare alanda yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2 ve 3 nolu adalarda proje için tüm şartlar oluştu. 3 nolu adada hak sahiplerinin yüzde 92’si ile anlaşılırken, 2 nolu adada ise hak sahiplerinin yüzde 85’i ile anlaşma sağlanıldı. Projeye başlanabilmesi için 2/3 çoğunluğa erişilmesi yeterli oluyor. Bu 2 adada anlaşma yapmayan küçük bölüm için kamulaştırma çalışmaları başlıyor. Belediye Başkanı Mustafa Allar, 2020 yılı içersinde 2 ve 3 nolu adalarda yapım için ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaştı.

Yaşanacak büyük bir deprem karşısında en fazla yıkımın eski yapılaşma nedeniyle Demirciler Mahallesi’nde yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Allar, “depremden sonra vicdan azabı çekmenin kimseye yararı olmaz.” diye konuştu.

Demirciler Mahallesi’nde toplam 11 adada inşa edilecek ve 68 bin metrekare alana yapılacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale hazırlıkları son aşamaya geldi. Projeye 2 ve 3 nolu adalardan startı vereceklerini belirten Allar, bu adalarda tüm şartların oluştuğunu, geride kalan küçük hisseler ile ilgili gerekli kamulaştırma çalışmalarının başladığını söyledi.

İhaleye çıkıyoruz

3 nolu adada hak sahiplerinin yüzde 92’si ile, 2 nolu adada ise hak sahiplerinin yüzde 85’i ile anlaşma sağlanıldığını belirten Allar, ” Projeye başlanabilmesi için 2/3 çoğunluğa erişilmesi yeterli oluyor. 2020 yılı içersinde 2 ve 3 nolu adalarda artık yapım için ihaleye çıkıyoruz.”dedi.

“Projede geciktik” diyen Allar, “bunun farkındayız. Kentsel Dönüşüm Projesi, şehirde oluşacak nüfus artışına karşın atılacak adımlar ve planlamaların bir hazırlığı aslında. İlçede oluşacak konut sıkıntısının bir kısmını bu projeyle çözmeyi hedefliyoruz. 2024 yerel seçimlerinden önce projeyi bitirmeyi düşünüyoruz.”diye konuştu.

Vicdan azabı çekeriz!

Gerede’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğunu belirten ve yaşanacak büyük bir deprem karşısında en fazla yıkımın eski yapılaşma nedeniyle Demirciler Mahallesi’nde yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Allar, “depremden sonra vicdan azabı çekmenin kimseye yararı olmaz.” diye konuştu.

Allar, “Burada amacımız, 1. Derece deprem bölgesinde ve Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan ve mevcut yapı stokunun neredeyse %95’ini deprem yönetmelik şartlarını taşımayan, can ve mal güvenliği açısından riskli yapıların oluşturduğu riskli alanın; sağlıklı, güvenli, yaşanılabilir bir  hale getirilmesini sağlamaktır.”sözlerine yer verdi.

Son durum ne?

Toplam 11 ada olarak etaplar halinde yapılacak projede hak sahiplerinin yüzde 57’si ile anlaşma sağlanıldı. Böylece toplam 68 bin metrekare alandan 39 bin metrekarelik kısmıyla anlaşılmış oldu. 1, 4, 7, 9, 10 nolu adalarda da uzlaşmada 2/3 çoğunluğa çok küçük rakamlar kaldı. 5 nolu adada anlaşmalar yüzde 50 oranına gelirken, 8 ile 11’inci adalarda uzlaşma çalışmaları sürüyor. Toplam anlaşma oranı yüzde 50’yi geçtiği için projeler bittiğinde anlaşılamayan adalarda direk kamulaştırma işlemi yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Cevap bırakın