15-Temmuz-2024 04:28:23

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Gerede’den Başkent’e giden su ilk 6 ayda 553 milyon lira katkı sağlandı

Gerede’den Başkent’e giden su ilk 6 ayda 553 milyon lira katkı sağlandı

Bakan Pakdemirli: “Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli Başkent’e ilk 6 ayda 166 milyon metreküp su taşıdı. Gerede’den taşınan bu suyla ekonomiye 553 milyon lira katkı sağlandı.”açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneli ile Ankara’ya 6 ayda 166 milyon metreküp içme suyu taşındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Taşınan bu su ile ekonomiye yaklaşık 553 milyon liralık katkı sağlandı”dedi.

Ankara’nın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alan Gerede sistemi, Gerede ilçesinin güneydoğusundan başlayıp güneye doğru ilerliyor ve Çamlıdere Barajı’nda son buluyor. Başkent Ankara’yı içme suyu noktasında rahatlatan Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkent’e memba kalitesinde içme suyu sağlanıyor.

Proje çerçevesinde inşa edilen tünelin 31,6 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bu tünel ile Gerede Havzası’ndan yıllık 226 milyon metreküp su Ankara’ya aktarılacak”dedi.

Tünelin üç noktadan köstebek de denilen tünel delme makinesiyle 4,5 metre çapında açıldığının altını çizen Bakan Pakdemirli, Gerede Havzası’ndaki suların Işıklı Regülatörü ve bu tünel vasıtasıyla Çamlıdere Barajı’na cazibeli olarak yani bir enerji sarfiyatı olmadan derive edildiğini belirtti.

Cevap bırakın