22-Temmuz-2024 19:18:22

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Kent­sel Dö­nü­şü­mü dev­ra­lan TOKİ’den ilk hamle geldi

Kent­sel Dö­nü­şü­mü dev­ra­lan TOKİ’den ilk hamle geldi

55 KONUTA BAŞLIYOR

Bir süre önce TOKİ’nin devraldığı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde TOKİ ilk hamlesini yapıyor. “Demirciler Mahallesi’ndeki son durum ne?” diye kendisine sorduğumuz Başkan Allar, projeyi TOKİ’nin devraldığını söyledi. TOKİ 55 konuta başlıyor, yeni süreç nasıl işleyecek? Hepsi haberin detayında…

Gecikmesi nedeniyle artık dillendirilmeyen Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili Yenigün yılbaşı özel sayısına konuşan Başkan Allar, “Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili vatandaşımız bize ne dese haklı. Kentsel Dönüşüm Projesi’nde başarılı olamadık, burada başarılı olamamamızın başlıca nedeni uzlaşma oldu. Bu noktada da kasıtlı bir şekilde projeyi engellemek adına değişik işlerin çevrilmeye çalışıldığını biliyorum. Uzlaşmada Yüzde 62’yi bulamadığımız için gecikme oldu.”dedi.

Proje rafa mı kalktı?

Allar; “Hayır, rafa kalkma durumu yok. Başarılı olamadık derken, süreç anlamında. En son yaptığımız görüşmelerde bu yıl 8 işyeri, 55 konuta Sedaş’ın altındaki arazide başlanıyor. İhale tarihi bir kaç ay içersinde netleşir, kamuoyuyla bunu paylaşacağız. Kentsel Dönüşüme inşallah ‘Bismillah’ diyoruz. İhaleyi TOKİ yapacak, Demirciler Mahallesi’nde anlaşma sağladığımız ve yeni dairesine taşınmak isteyen hak sahiplerinin bir bölümünü bu konutlara yerleştireceğiz. Sedaş’ın altındaki araziyi kullanacağımız için Halil Nom Okulu mevcut alanında kalacak, projede başka bir değişiklik olmayacak.  Sedaş’ın altındaki araziyi de konutla değerlendirmiş olacağız. Bu yıl benim en büyük arzum mevcut alanda da konuta başlamak. TOKİ, mevcut projeleri tekrar gözden geçiriyor. Uzlaşma sağlayan vatandaşları tekrar çağırıp, son durumla ilgili kendilerini bilgilendirecekler.”

TOKİ’nin Gerede’de yaptığı konutlarda taşeron firma esnafın alacaklarını ödememiş ve büyük sıkıntılar olmuştu. Bu konuda tereddütler oluşmaz mı?

Allar; “Şu anda eski firmalar gibi değil, TOKİ artık istediği firmaya ihaleyi verme yetkisine sahip ve bu da TOKİ ile doğru firmaların buluşmasını sağlıyor. Eskisi gibi çürük firmalar kalmadı. Böyle bir tereddüde gerek yok.”

Cevap bırakın