19-Temmuz-2024 18:53:52

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Mangallar’dan iyi haber geldi

Mangallar’dan iyi haber geldi

Geçen hafta Mangallar Köyü’nde aynı aileden 6 kişiye Koronavirüs (Covid-19) bulaştığı tespit edilen gelişmelerle ilgili güzel haberler geldi.

Köyün Muhtarı ve aynı zamanda Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş, 6 kişinin de iyileştiği ve karantina sürelerinin dolmasını bekledikleri haberini aldıklarını, konuyu da her gün yakından takip ettiklerini ifade etti.      

Mangallar Köyü’nde yaşanan gelişmelerden sonra şehir merkezinde ikamet eden köylülerine dahi “öcü” gözüyle bakıldığını ifade eden Göktaş, “bu vakanın ne zaman nerede görüleceği belli değil. Tedbiri alacağız, takdiri Allah’a bırakacağız. Ancak ticaret yapan, hayvan alıp satan, çiftçilik yapan köylülerimiz var. Demem o ki yalan yanlış bilgilerle insanların ticaretlerine, kazançlarına, ekmeklerine zarar verilmesin. İnsanlarımız doğru olanı resmi kaynaklardan öğrensinler, dedikodu yapılacak bir süreçte değiliz.”dedi. Gelişmeler haberin detayında…

Gerede’ye bağlı Mangallar Köyü’nde geçen hafta sosyal medyada önce 50 kişiye, daha sonra 30 kişiye Koronavirüs (Covid-19) bulaştığı haberlerinin yayılmasıyla ilçede büyük bir panik yaşanmıştı. Yaşanan panikten sonra bir çok iddia ortaya atılırken, Gerede’deki bazı mahallelerde de yüksek oranlarda koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğine yönelik resmi olmayan duyumlar yayılmaya başlandı.

Ancak daha sonra Mangallar Köyü’nde Koronavirüs (Covid-19)’e yakalan kişi sayısının aynı aileden 6 kişi olduğu ortaya çıktı. Mangallar Köyü’nde yaşanan vaka ile ilgili dün ise mutlu haberler geldi. Bayram Özel sayısında, 02 Nisan tarihinden bu yana Gerede’de toplam virüse yakalanan kişi sayısının 33 olduğunu paylaşmıştık. Mangallar Köyü’nde yaşanan vakadan sonra bu sayı 39’a yükseldi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Göktaş, Yenigün’e konuştu

Mangallar Köyü Muhtarı ve aynı zamanda Muhtarlar Derneği Başkanı olan Nazım Göktaş, köyünde yaşanan gelişmelerle ilgili Yenigün’e konuştu.

Kendisiyle görüştüğümüz sırada müjdeli haberi aldıklarını belirten Göktaş, “Şükürler olsun ki Koronavirüs (Covid-19) tanısı konan 6 hastamız iyileştiler ve her gün durumlarını takip ediyoruz. Sağlık durumları çok iyi, 8 gün oldu, karantina sürelerinin dolmasını bekliyorlar.”dedi.

“Virüs nereden bulaşmış, bilginiz var mı?” yönünde kendisine yönelttiğimiz soruya da yanıt veren Göktaş, “Bu konuda 2 durum var. Aile, bir süre önce Yeniçağa’dan birileriyle görüşmüş. 2. durum ise aile bir süre önce 4 aylık olan çocuklarını aşı için hastaneye götürüyorlar. Bunun bir önemi yok. Önemli olan durumlarının iyi olmasıydı, şükürler olsun artık karantina sürelerinin bitmesini bekliyorlar.”dedi.

Karantinaya alınmadı  

Mangallar Köyü’nün karantinaya alındığı, giriş çıkışların yasaklandığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Göktaş, “Köyümüzde ikamet eden aynı aileden 6 kişide virüse rastlanmasıyla sağlık ekipleri hemen çalışma başlattılar. Ailenin temas ettiği ve edebileceği tüm kişiler temas timleri tarafından tespit edildi. 6 kişi haricinde gerekli kontrolleri yapılan diğer kişilerin test sonuçları negatif çıktı. Yani virüs bulaşan ailemiz aile harici kimseyle temas etmemişler, bu da bizim için güzel bir gelişme oldu. Jandarma ekipleri, sadece kontrol amaçlı köyde çalışma yürüttü”sözlerine yer verdi.

Kendim de test oldum

Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Göktaş, yaşanan süreçte kendisinin de Koronavirüs (Covid-19) testi yaptırdığını ve sonucunun negatif olduğunu belirtti.

Küçük bir ihmale bile gelmeyecek bu virüs konusunda uzmanların anlattıklarına kulak verilmesi ve yapılması gerekenlerin harfiyen yerinde getirilmesi gerektiğini belirten Göktaş, “köye tamamen bulaştı”, “30 kişide, 50 kişide virüs tespit edildi”, “Şu kadar kişinin durumu ağır, vefatı bekleniyor” şeklinde gerçeği yansıtmayan dedikodulara karşı olduğunu belirtti.

2’si 65 yaş üstü

Köyünde Koronavirüs (Covid-19)’e yakalanan kişilerin 2’sinin 30 yaş grubunda, 2’sinin 65 yaş grubunda, 1’inin 50’li yaş grubunda ve 1’inin de 4 aylık bebek olduğunu sözlerine ekleyen Göktaş, bebek dahil tüm vatandaşların iyileşmesinin kendilerini mutlu ettiğini tekrar vurguladı.

Öcü gözüyle bakılmamalı    

Mangallar Köyü’nde yaşanan gelişmelerden sonra şehir merkezinde ikamet eden köylülerine dahi “öcü” gözüyle bakıldığını ifade eden Göktaş, “bu vakanın ne zaman nerede görüleceği belli değil. Tedbiri alacağız, takdiri Allah’a bırakacağız. Ancak ticaret yapan, hayvan alıp satan, çiftçilik yapan köylülerimiz var. Demem o ki yalan yanlış bilgilerle insanların ticaretlerine, kazançlarına, ekmeklerine zarar verilmesin. İnsanlarımız doğru olanı resmi kaynaklardan öğrensinler, dedikodu yapılacak bir süreçte değiliz.”diye konuştu.

Cevap bırakın