15-Temmuz-2024 21:20:44

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
SU FİYATI NE OLACAK?

SU FİYATI NE OLACAK?

03 Aralık Cuma günü toplanan Belediye Meclisi’nde ücret tarifeleri görüşülürken, su fiyatları  gündeme geldi. 4 yıl suya zam yapılmadığını belirten Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Bugün suyun tonu 2 Lira 75 Kuruş ve şu anda Yüzde  30 oranında zarardayız. Vatandaşımızı da düşünerek suyun tonunun 3 Lira 50 Kuruş olması yönünde istişare ediyoruz. Öneri olarak sunacağımız bu rakam da zararın tamamını karşılamıyor. Bugün küçük pet su almaya kalksanız en düşük su 1,50 Lira. En büyük maliyetimiz elektrik. Suyu cazibe ile gelen il ve ilçelerle mukayese edilecek durumda değiliz.”dedi. 

“Çok değil de dengeli küçük zararla şu zor günleri atlatalım.”diyen Allar, “Bunun için de suyun tonunun 3,50 TL olması yönünde istişare ettik. Hem vatandaşımızı düşünelim hem de kar değil zararı en aza indirgeyelim düşüncesinde olduk.”diye konuştu.   

Cuma günü gerçekleşen Belediye Meclisi toplantısında su zammı konusu görüşüldü. Şu andaki mevcut durumu meclis üyelerine aktaran Belediye Başkanı Mustafa Allar, maliyet ve gelir hesaplarını incelediklerini, şu anda sudan yüzde 30 oranında zarar ettiklerini söyledi.

1 Milyon 276 Bin TL daha fazla elektrik ücreti ödemeye başladık

“2017 yılından bu yana 4 yıl suya zam yapmadık ve meclis toplantısında telaffuz dahi etmedik.”diyen Allar, “Gönül ister ki yine zam yapmayalım. Geçmiş kayıtlara baktığımızda 2017 yılında suyun 1 yıllık elektrik maliyeti 1 Milyon 302 Bin TL. 2021 yılında Aralık ayı dahil değil elektrik maliyeti 2 Milyon 578 Bin TL. 2017 yılından bu zamana su fiyatı aynı olmasına karşın 1 Milyon 276 Bin TL daha fazla elektrik ücreti ödemeye başladık. Geçen ay da elektrik ücreti 360 Bin TL olarak faturalandırıldı. Bilindiği gibi Yünlü Yaylası ve Yeniçağa’dan gelen suyu elektrikli pompalar vasıtasıyla şehrimize getiriyoruz. Keçeli bölgesinden getirdiğimiz su kendi cazibesiyle geliyor. Bugünün maliyetine bakıldığında Personel ve akaryakıt gibi diğer giderler de eklendiğinde yaklaşık Yüzde 30 oranında zarardayız. Bu Yüzde 30’u bütçeden finanse etmek durumundayız. Tüm bunları meclisimizle paylaşmakta yarar görüyorum. Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporu değerlendirerek bir karar vereceğiz. Belediyenin de sürdürülebilir bir ekonomik yapıda olması gerekiyor. Bugün suyun tonu 2 Lira 75 Kuruş ve şu anda Yüzde  30 oranında zarardayız. Öneri olarak sunacağımız rakam da zararın tamamını karşılamıyor. Vatandaşımızı da düşünerek suyun tonunun 3 Lira 50 Kuruş olması yönünde istişare ediyoruz. Bugün küçük pet su almaya kalksanız en düşük su 1,50 Lira. En büyük maliyetimiz elektrik. Suyu cazibe ile gelen il ve ilçelerle mukayese edilecek durumda değiliz.”dedi.

Asgari ücret 4 Bin TL olsun isterim

“Pandemiden kaynaklı ekonomik sıkıntılar daha yeni yeni dünyada baş gösteriyor.”diyen Allar, “Bu ay sonunda asgari ücrette belirlenecek ve iyi bir oranda zam bekleniyor. Bana soracak olursanız en az 3 Bin 800 ile 4 Bin TL civarında olsun isterim ve asgari ücretin bu civarda olacağı kanaatindeyim. Bu değişiklikle en azından zararı indirgeyebilelim düşüncesindeyiz. Gariban vatandaşlarımızı mağdur etmeyelim, onları yine finanse edelim ama çok değil de dengeli küçük zararla şu zor günleri atlatalım. Bunun için de suyun tonunun 3,50 TL olması yönünde istişare ettik. Hem vatandaşımızı düşünelim hem de kar değil zararı en aza indirgeyelim düşüncesinde olduk.”dedi.

Abonelik ücretleri

Mecliste abonelik ücret tarifelerinde düşündükleri değişiklikleri de belirten Allar, “300 TL olan abonelik ücretinin 400 TL olmasını öneriyoruz. Mesken ve ticarethanelerde 450 TL olan abonelikleri 600 TL, şantiyelerde 600 TL olan abonelikleri 750 TL olması noktasında, kaçak kullanım cezalarını da 2000 TL’den 2500 TL olması noktasında meclisimize Aralık ayı toplantılarında önereceğiz. Açma kapama bedelini de 25 TL’den 50 TL olması noktasında meclisimize bir öneri getireceğiz. Sayaç okuma bedeli de 1 TL’ydi, aynı şekilde devam edecek.”bilgisini paylaştı.

Cevap bırakın