15-Temmuz-2024 21:23:31

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“YENİÇAĞASPOR’U KAALE ALMIYORUZ”

“YENİÇAĞASPOR’U KAALE ALMIYORUZ”

2. yarıda BAL Ligi’nde namağlup yoluna devam eden Gerede 1970 FK Başkanı Akif Allar, 4-0’lık Eskişehir Sağlıkspor galibiyeti sonrası Yenigün’ün sorularını yanıtladı.

Akif Allar, “İnanın Yeniçağaspor’u hiç hesap etmiyoruz, kaale de almıyoruz. Biz kendimizi biliyoruz ve takımı kurarken Yeniçağaspor’a göre de kurmadık. Amacımız ligi Gerede’nin adına yakışır yerde bırakmak.”dedi.  

Akif Allar, “2. devre sadece 1 Milyon TL transfer ve kamp maliyetimiz oldu. Bu dönemde 2 ay uyku uyumadık. Bu saatten sonra en ufak hata yapamayız, maddi manevi tüm emeklerimize yazık olur. 1 elimizi koyuyorsak 2 elimizi koyalım, emeklerimiz boşa gitmesin. Bizler de bir yere kadar direnebiliyoruz.”ifadesini kullandı. 

Bazı hususlarda canının sıkıldığını açıkça belli eden Akif Allar’ın röportajdaki şu cümleleri de oldukça dikkat çekti; “Dışarıdan baktığımızda; ‘bu işadamımız bizim için şu desteği sağlar, o desteği verebilecek potansiyeli de var’ dediklerimiz olup da yanıldıklarımız oldu. Asgari ücretle çalışan birinin kulübe verdiği 100 TL benim 100 Bin liramdan değerli. Bu ayrı bir şey. Diyelim ki ben kulüp başkanı değilim, yönetici arkadaşlar Akif Allar’dan ’20 Bin TL destek alırız’ diye benim kapımı çalsalar ve ben de onları Bin Lira verip göndersem bu etik olur mu? O yöneticilerin canı sıkılmaz mı? Ne hissederler? Benim canım buna sıkılıyor. Rakamı küçümsemiyorum ama ayıp olmasın diye göndermek nedir?”

 

 2. yarıda BAL Ligi’nde namağlup yoluna devam eden Gerede 1970 FK Başkanı Akif Allar, 4-0’lık Eskişehir Sağlıkspor galibiyeti sonrası Yenigün’ün sorularını yanıtladı. İşte özel röportajın ayrıntıları;

2. devre güzel bir kadro kurulduğu alınan sonuçlardan anlaşılıyor ve 4 karşılaşmada zirveye oynayan 2 güçlü takımdan puan almayı başaran Gerede 1970 FK, 2 de galibiyet alarak 8 puan topladı. Büyük bir değişim olduğu muhakkak, bu hava devam edecek mi?

Akif ALLAR;  “Biz büyük bir ilçeyiz. İlçemizin adına yakışmayan sonuçlar aldık, tecrübesizlik yaşadık, geçmiş geçmişte kaldı, hatalarımızı gördük. Gerede büyük bir ilçeyse futbol anlamında da önemli noktalarda olmalı. Bu memleketin imkanlarından istifade ediyorsak, ekmeğimizi, aşımızı bu memleketten kazanıyorsak İşadamları olarak, STK’lar olarak, siyasetçiler olarak Gerede 1970 FK’nın her türlü yanında durmak mecburiyetindeyiz, buna mecburuz. Yönetimimizle bu bilinçle yola çıktık, ‘her şey bitmedi’ dedik. Belki de tarihte ilk olmuştur, bu takımın yarısından fazlasını değiştirdik. 13 oyuncu transfer ettik ve ilk yarıdaki bir çok oyuncumuzla da yollarımızı ayırdık. Son damlamıza kadar mücadele edeceğiz. Şu anda 4 maçta 8 puan topladık, ikinci yarı mağlubiyetimiz yok. İyi gidiyoruz, seri galibiyetlerle yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki yılın plan ve programına göre oyuncular aldık. ”

Omzunuzda ağır bir yük var. Bu yükü omuzlamanızda destek görüyor musunuz?

Akif ALLAR; “Burada bazı isimler zikredeceğim, bir çok kişi destek olmuştur ama bu isimlere ayrı bir parantez açmak istiyorum. İşadamı Celal Uslu; takımımızın ana sponsoru, kendisine şükranlarımı sunuyorum. İyi ki Geredemizin bağrından yetişmiş böylesine güzide bir insanımız var. Böyle işadamlarımız memleketimizin çıtasını yükseltecek.

Antalya kampımızda Gerede’de Maspet Akaryakıt işletmeciliği yapan Mustafa Yüksel abimiz, Geredeli olmamasına karşın ekmeğini, aşını bu memleketten kazandığı bilinciyle Antalya kampı masraflarını tamamen kendisi üstlendi.

Ligin başından bu yana yine en büyük destekçilerimizden biri de Geredeli olmamasına karşın milliyetçiliğine hayran olduğum İlamet Metal işletmecisi Suat Yamanel oldu. Bütün yemek masraflarımızı karşılıyor, diğer masraflarımıza büyük destek oluyor. Hiç bizi geri çevirmedi, her zaman  yanımızda, iyi ki var.

Ayrıca Gerede Belediyesi ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar beyin de takımımıza önemli katkıları var.

Ben de ticaret yapıyorum. İmkanı olup da eleştiri anlamında söylemiyorum, gerçekten ekonomik anlamda katkı verebileceğini düşündüğümüz insanların geri duruşu bizi kırıyor.”

İmkanı olup da kulübe destek olmayan var mı?

Akif ALLAR; “Gerçekleri konuşalım, ortada bir cenazemiz var, bu cenaze kalkacak. Geredeli olmayan bu cenazeyi 3 eliyle tutuyorsa Geredeli esnaf, işadamı 10 eliyle tutmalı. Geredeli olmayan elini değil omzunu koyuyor. Sağ olsun memleketimiz insanı destek oluyor ama bizim beklentimiz Gerede’den daha fazla bunu anlatmaya çalışıyorum. Biz şu anda cenazeyi kaldırmak için yeniden bir takım kurduk, 2. devre sadece 1 Milyon TL transfer ve kamp maliyetimiz oldu. Yönetimimin maddi manevi desteği olmasa ben bu kadar mücadele edemezdim. 2 ay uyku uyumadık. Bu saatten sonra en ufak hata yapamayız, maddi manevi tüm emeklerimize yazık olur. 1 elimizi koyuyorsak 2 elimizi koyalım, emeklerimiz boşa gitmesin. Bizler de bir yere kadar direnebiliyoruz. Takımın yükünü 3-4 işadamı üstlenmesin. Yüzde 1 ihtimalimiz de olsa aynı mücadeleyi vereceğiz, bırakmak yok. Adımıza, şanımıza yakışmaz. Büyük riskler almadan büyük başarı gelmiyor.

Dürüst konuşacağım; dönem dönem gittiğimiz ziyaretlerde mahcup olduğumuz, kırıldığımız oldu. Dışarıdan baktığımızda; ‘bu işadamımız bizim için şu desteği sağlar, o desteği verebilecek potansiyeli de var’ dediklerimiz olup da yanıldıklarımız oldu. Asgari ücretle çalışan birinin kulübe verdiği 100 TL benim 100 Bin liramdan değerli. Bu ayrı bir şey. Ben şunu anlatmaya çalışıyorum; Gerede 1970 FK’nın örneğin başkanı ben değilim, ben yönetmiyorum. Yönetici arkadaşlar, Akif Allar’dan ’20 Bin TL destek alırız’ diye benim kapımı çalsalar ve ben de onları Bin Lira verip göndersem bu etik olur mu? O yöneticilerin canı sıkılmaz mı? Ne hissederler? Benim canım buna sıkılıyor. Rakamı küçümsemiyorum ama ayıp olmasın diye göndermek nedir?”

İlk devre 600 Bin TL’nin üzerinde paralar harcanarak oyuncular alındı. 2. devre kamp ve diğer masraflar çıktığında 800 Bin TL civarında para harcanıldığı anlaşılıyor. 2 devre arasına baktığımız zaman koca devrede 7 puan toplayan bir takım, 2. devrede sadece 4 karşılaşmada 8 puan toplayan bir takım var. Oyunculara verilen paralara bakıldığında 200 Bin TL gibi bir fark var. Bu çok eleştirilen bir husus, ‘keşke o 600 Bin TL doğru değerlendirilseydi?’ eleştirilerini nasıl karşılıyorsunuz? Kimse bu hususta uyarmadı mı? Yanlış yapıyorsunuz diyen olmadı mı? Futbolu bilen kimseniz yok muydu?

Akif ALLAR; “Futbol öyle bir şey ki o zaman ben de yönetim kurulundaydım. Başkan değildim o zaman, yönetimsel anlamda birbirinden değerli insanlarla yönetimi kurmuşuz, şahsi fikrim kendim de dahil tecrübeli yönetici yoktu. 1-2 tecrübeli arkadaşımıza güvendik. Oyuncuları bilmiyoruz, BAL Ligi nasıl bilmiyoruz, onlara güvenip arkalarında sonuna kadar durduk. Güvendiğimiz dağlara maalesef kar yağdı. İşin özeti bu. İlk yarı 7 puan değil de 14 puan toplanılsaydı bugünkü kadromuz belki de şampiyonluğa oynayacaktı.”

Peki, ilk devre için ‘600 Bin Lira harcanıldı, kadroyu ben kurdum, suç benim, hesap benim’ diyen oldu mu?     

Akif ALLAR; “Yönetim olarak hepimiz suçluyuz bu hususta ve bu özeleştiriyi de yaptık. Eski Başkan da dedi; ‘hata bizim’, biz dedik ‘hata bizim.’

Başkan olarak duyumlarımıza göre paranın büyük kısmını üstleniyorsunuz, bir tek hatalı sen mi varsın?

Akif ALLAR; “Hepimiz hatalıyız, hatalarımızı kabul ettik, bu hususta söylenecek tek söz var; hatalarımızdan ders aldık. Niyetimiz halis, halis niyetli olmasaydık 2. devre bu mücadeleyi vermezdik.”

2. devrede 4 maçta 8 puan toplanmamış olsaydı arkanızda kimi bulacaktınız?

Akif ALLAR; “Bence bu yanlış. Ben size sorayım, 2. yarıya iyi başlamamış olsaydık ne olurdu?”

“Düşenin dostu olmaz Sayın Başkan”

Akif ALLAR; “Üzerimize büyük bir yük bindi, risk aldık, kaçınmadık, kaçınmayacağız. Kolay kolay da bu riskin altına kimse girmez. Ben de buna vurgu yapmaya çalışıyorum, şehrimizin takımına el verelim, başaracağız. Biz bu riske girdik, bizi yalnız bırakmayın. Kötü mü olur? Bu sezon olmasa bile gelecek sezon 3. Lig’e çıkalım, şehrimizin takımı 3. Lig’de olsun. Bütün Amatör Liglerde şu anda bizim bu çabamız konuşuluyor. Hakkımızda; ‘Gerede 7 puanda, büyük futbolcular aldı, bu riske kim girer? Delilik bu’ deniliyor. Gerede’nin adını düşürmeyeceğiz, 5 maçımız kaldı, hepsini de kazanıp ligi en iyi noktada bitireceğiz.”

Yeniçağaspor ile arada puan farkı var ve ilerleyen haftalarda bu fark eriyecek izlenimi var. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?

Akif ALLAR; “İnanın Yeniçağaspor’u hiç hesap etmiyoruz, kaale de almıyoruz. Biz kendimizi biliyoruz ve takımı kurarken Yeniçağaspor’a göre de kurmadık. Amacımız ligi Gerede’nin adına yakışır yerde bırakmak. Sözlerimden kim ne anlarsa anlasın. Tabloya baktığımızda rakibimiz Yeniçağa doğru. Ama biz yönetim olarak Yeniçağa’yı rakip olarak görmüyoruz. Grubumuz şu anda kurtlar sofrasına döndü, bakalım neler olacak? Şu anda kafaya oynayan takımların hiçbirinden kadro anlamında, futbolcu kalitesi anlamında, oynanan futbol anlamında bir farkımız yok. Şu anda bizden kolay kolay 3 puan alacak bir takım görmüyorum.”

Cevap bırakın