15-Temmuz-2024 20:19:59

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Arasta yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor

Arasta yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor

Kiliseli Han ile beraber Arasta bölgesinde tarihi önemli bir yapı olan Yukarı Tekke Cami’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı ve ibadete Cuma günü açıldı.

Bölgenin turizm alanı olması için Arasta Projesi kapsamında yapımı devam eden 12 adet dükkân, 6 adet ofis, 1adet kafeterya, 1 adet restoran, millet kıraathanesi, hanımlar lokali, yöresel ürün pazarı ve el sanatları ürün satış dükkânlarının yer alacağı yapı ise hızla yükseliyor. Yıkılan Kültür Merkezi’nin olduğu noktaya Arasta’nın tarihi dokusuna uygun olarak inşa edilen yapı tamamlandığında Arasta Projesi’nin ilk etabı da bitmiş olacak.

Önümüzdeki yıl planlamalarına göre, Arasta’nın 2. Etap çalışmalarına 2021’de başlanacak. 2. Etapta kalan dükkanların dış cephe yenilemesi yapılarak Arasta, Beypazarı ilçesi gibi turizmin merkezi haline getirilecek. Arasta’nın iç kısımlarına tarihi dokuya uygun taşlar döşenecek ve bölge trafiğe kapatılacak. Yöresel ürünlerimiz olan; kaz, hindi, tereyağı, keş, kuşburnu marmelatı, tarhana, erişte, şak şak helvası ve çam balı gibi ürünleri turistler ve yerel halk buradan temin edecek. Arasta’ya gelen turistler alışverişle beraber aynı zamanda Arasta’daki tarihi dokularımızı tanıma fırsatı bulacak. Arasta Projesi tamamlandıktan sonra bazı tur şirketlerine bölgenin tanıtımı yapılarak, alana dışarıdan turist gelmesi sağlanacak.

30 yıllık hayaldi!

Eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu’nun son döneminde gündeme gelen Arasta Projesi, yine eski Belediye Başkanı Ömer Baygın döneminde de uzunca bir süre gündemde kaldı. Arasta’nın yıkılıp buraya AVM yapılması için girişimler başlatan Baygın’ın bu projesi, genişletilen cadde yapısıyla o dönemde olumlu karşılanmış ise de Anıtlar Yüksek Kurulu izin vermemişti ve proje askıya alınmıştı.

30 yıl sonra mevcut Belediye Başkanı Mustafa Allar’a projeye ilk kazma vurmak nasip oldu. Allar, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun tüm kararlarına uyarak Arasta’da çalışmalara başladı. Kiliseli Han, Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu tarafından restore edilirken, Cuma günü yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Cami de Başkan Allar’ın girişimleri ile restore edildi.

Arasta Projesi kapsamında tarihi yapıya uygun olarak eski Kültür Merkezi’nin bulunduğu alana inşa edilen yapının tamamlanmasıyla projede 1. Etabın da biteceğini belirten Allar, 2. etapta Arasta içersinde kalan diğer dükkanların restorasyonuna başlanılacağını açıkladı.

Arasta’daki Tarihi Yukarı Tekke Cami restorasyonunun tamamlandığını da belirten Allar, “Bu caminin restore edilmesi Arasta Projesi açısından önemliydi. Burayı yavaş yavaş turizm merkezi haline getiriyoruz. Namaz kılmayı özlediğimiz tarihi camimizde Cuma namazıyla vatandaşlarımız hasret giderdi.”dedi.

Cevap bırakın