19-Temmuz-2024 17:48:46

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Bakana dosyayı sundu

Bakana dosyayı sundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Bolu ziyaretinde Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, bakana dosya sundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bolu’ya geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile bir araya gelen Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, projeleri hakkında bilgi vererek, Gerede’ye yapılacak yatırımlar konusunda bakandan destek istedi.

İlçe’nin ihtiyaç ve talepleri noktasında sunulan dosyayı inceleyen Bakan Dönmez, çalışmalarından dolayı Başkan Allar’a teşekkür etti ve dosyada kendisinden istenilen taleplerle ilgili gerekenlerin yapılacağını ifade etti.

Bakan Dönmez, Bolu ziyaretinde yaptığı açıklamada; “Ülkemizin 2002 yılında milli geliri 3 bin 200 dolar civarında idi. Geçtiğimiz yıl bu rakam 10 bin doları üstündeydi. Ama 2013’te biz 12 bin doların üstüne çıkmıştık. Normalde üst gelir grubu 12 bin dolar ve üstünde milli gelire sahip olan ülkelerden oluşur. Ama bugün birileri düğmeye bastı ve ülkenin ekonomisini yavaşlatmak için bazı olaylara girişti. 12 bin 300 doları biz 2013 yılında yakalamıştık. Ama hatırlayın, Mayıs ayında Gezi olayları, akabinde 17-25 Aralık yargı darbesi, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve geçtiğimiz yıl da doğrudan ekonomimizi hedef alan bir girişimle karşı karşıya kaldık. Hamd olsun bunların hepsini atlattık. Son ekonomik darbe girişimini de atlatacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Artık Türkiyeyi bir gemiye benzetecek olursak, kıyıda giden bir gemimiz yok. Eskiden kıyıdan kıyıdan gidiyordu. Kaptan sık sık limana uğruyordu. Zaman zaman kaptanı değiştiriyorduk. Mürettebat değişiyordu, yolcu yenileniyordu. Ama son 15 yıldır artık açık denizlere, büyük denizlere, okyanuslara açılan bir gemimiz var. Kaptanımıza güveniyoruz.” dedi.

Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmaları süren Fatih Sondaj Gemisi’nin birkaç hafta içinde sonuç alacağını kaydeden Dönmez, şöyle devam etti: “Şu anda Türkiye’nin yüzde 62’si doğal gaz kullanıyor. Bu doğal gaz kullanımı açısından bu oran Avrupa’nın birçok ülkesinden daha ileride. Tabi doğal gazı yaygınlaştırıyoruz ama ithal ettiğimizi de bilin. Onun için verimli kullanacağız. Çünkü bunları almak için döviz ödüyoruz. Dua edin, doğal gaz bulalım. Kendi ihtiyacımız kadar olan kısmı da kendimiz üretelim. Fatih Sondaj Gemimiz şu anda sondajına devam ediyor. İnşallah birkaç hafta içerisinde kaynağa ulaşmış olacağız. Var mı, yok mu belli olacak. Geçtiğimiz hafta Trakya’da bir karasal çalışmada yeni bir doğa lgaz kapısı keşfettik. Orada da doğal gaz üretimine başladık. Bu 2 kaynağımızda 300 bin konutun 10 yıl süreyle doğal gaz ihtiyacını karşılayacak eş değerde bir rezerve sahip olduk. Bu yeter mi, yetmez. Bunun farkındayız. Daha fazla çalışıyoruz, bulursak bunu milletimizin hizmetine sunmuş olacağız.”

Cevap bırakın