15-Temmuz-2024 20:48:46

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
BAŞKAN, DAVALIK OLAN SU İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU;

BAŞKAN, DAVALIK OLAN SU İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU;

MAHKEME BİTMEDİ!

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’un ihtiyati tedbir kararı aldırdığı su kaynağı ile ilgili ilk kez konuştu. Allar, “Ankara bize 150 kilometre. Bizim içme suyu havzamızdan Ankara su alıyor. ‘Ulusu deresinden akan su Ankara’ya gitmesin’ diyebilir miyiz?”dedi.

“Bir yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı var ise tahsis önceliği de ihtiyacı olan yerleşim yerine veriliyor.”diyen Allar, “Mengen’in su ihtiyacı olmamasına rağmen tek dertleri Gerede’nin ihtiyacı olan suyu almaması. Böyle bir anlayış olmaz.”ifadesini kullandı.

“Mengen Belediye Başkanı, basın yoluyla yerel mahkemeden aldığı kararları paylaşıp duruyor” diyen Allar, “Hukuksuz yaptığımız hiçbir durum söz konusu değil. Şu anda yerel mahkeme sadece tedbir kararı aldı.”diye konuştu.  Tedbirin kaldırılması için de bir üst mahkemeye gerekli müracaatı yaptıklarını belirten Allar, konunun yargıda olduğunu hatırlattı.

Gerede Belediyesi ve Mengen Belediyesi arasında son günlerde soğuk rüzgarlar estiren ve Mengen Belediyesi’nin ihtiyati tedbir kararı aldırdığı su kaynakları ile ilgili Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, ilk kez konuştu. İşte o özel röportajın ayrıntıları…

Mengen Belediyesi ile Keçeli’den gelen su ile ilgili mahkeme durumu var. Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, bu konuyla ilgili sürekli bir takım açıklamalar yapıyor. Sessizliğinizi bozmayı düşünmüyor musunuz?

Mustafa ALLAR: “Şu ana kadar basın yoluyla Mengen ilçesi ile alakalı herhangi bir beyanda bulunmadım. Biz Mengen ile komşu bir ilçeyiz. Netice itibariyle komşuluk, akrabalık ilişkilerimiz var, etle tırnak gibiyiz. Bizim Mengen ilçemiz ile böyle bir polemiğe girmemiz doğru da değil, etik de değil.

Mengen Belediye Başkanı’nın tutumunu beğenmiyorum. Üzülerek ifade ediyorum ki; akıl almaz şekilde, tarifi mümkün olmayan bir anlayışla hareket ediyor. Keçeli İçme Suyu Projesi’ni tamamlayana dek ilçemize cazibesi ile gelen su bulunmuyordu. Mengen Belediyesi ile yaptığımız protokol sonrası buradaki su kaynağını her iki ilçenin ihtiyacını karşılayacak şekilde yarı yarıya kullanma konusunda anlaştık ve biz projeyi hayata geçirdik. DSİ tespitlerine göre, 2050 yılına kadar ilçemizin su ihtiyacı 130 LT/SN. civarında. 2050 yılına kadar Mengen ilçesinin su ihtiyacı ise 15 LT/SN. Mengen ilçesinin şu anki mevcut suyu 30 LT/SN civarında. 2019 yılında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan yönetmelikte; su Mengen sınırından çıkıyor, Gerede’nin sınırından çıkıyor konusuna bakılmıyor. Burada ihtiyaç durumuna bakılıyor. İçme ve kullanma suyu en önemli önceliktir. Bir yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı var ise tahsis önceliği de ihtiyacı olan yerleşim yerine veriliyor.

Ankara’da Gerede’den su almıyor mu?

Mustafa ALLAR: Doğru bir tespit. Ankara bize 150 kilometre ve bizim içme suyu havzamızdan Ankara su alıyor. ‘Ulusu deresinden akan su Ankara’ya gitmesin’ diyebilir miyiz? Yine; ‘bu su bizim hudutlarımızdan çıkıyor, Ankara insanı susuz kalsın, bu suyu vermiyoruz’ denilir mi? Milyonlarca insan susuz mu kalsın?

Mengen’in su ihtiyacı olmamasına rağmen tek dertleri Gerede’nin ihtiyacı olan suyu almaması. Böyle bir anlayış olmaz. Burada bizim amacımız Mengen’e zarar vermek değil, ilçemizin ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunu temin etmek. İhtiyacımız olmasa neden su alalım? Mengen Belediye Başkanı, basın yoluyla yerel mahkemeden aldığı kararları paylaşıp duruyor. Şunu bilmeli ki; bizim Mengen halkı ile hiç bir derdimiz yok. Hukuksuz da yaptığımız hiçbir durum söz konusu değil. Şu anda yerel mahkeme sadece tedbir kararı aldı. Buradaki suyu kullanmak için 12 Milyon TL bedel harcadık. Amacımız Mengen’e zarar vermek değil; yasal olarak, hukuk kuralları çerçevesinde ilçemizin ihtiyacı olan suyu temin etmek.”

Mahkeme sonuçlanmadı mı?

Mustafa ALLAR: “Mahkeme daha nihai kararını vermedi. Sadece tedbir kaldırılmadı. Tedbirin kaldırılması için bir üst mahkemeye müracaatımızı yaptık. 15 yada 20 gün içersinde mahkemeden bir sonucun çıkmasını bekliyoruz. Mahkeme sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Mengen’li hemşehrilerime şunu ifade etmek istiyorum; kendi belediye başkanları tarafından ‘Siyasi güçlerini kullanarak zorla suyu almaya çalışıyorlar’ gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu konuda dikkatli olmalarını, yargısız infaz yapmamalarını, Gerede’ye bakış açılarını değiştirmemelerini istiyorum. Böyle bir durum söz konusu değil. Konu yargıda, biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Yargı ne karar verilse ona uyacağız.”

Turhan Bulut ne yapmıştı?

Gelinen süreçte Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, “Dün Adliye için, Gastronomi Bölümü için nasıl birlikte olduysak bugün de Domuz Alanı su kaynaklarımız için birlikte olacağımıza yürekten inanıyorum. Hukuksuz çalışmaların bir an önce durdurulması için ivedilikle, sorumlu kamu kurumlarının görevlerini yerine getirme çağrısını bir kez daha yineliyorum.”açıklaması yapmıştı.

Bununla da kalmayan Mengen Belediye Başkanı Bulut, Mengen Yerel Mahkemesi’nin verdiği “tedbir kararını” çam ağaçlarının gövdesine astı. Nihai karar değil, “Tedbir Kararı” verilmiş olmasına karşın bu durumun sanki nihai karar verilmişçesine bazı basın yayın organlarına servis edilmesi dikkat çekti. Son sözü Sakarya İdare Mahkemesi verecek.

Cevap bırakın