20-Temmuz-2024 05:55:24

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
52 MİLYON TL’LİK DEV İHALE BİTTİ

52 MİLYON TL’LİK DEV İHALE BİTTİ

Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılacak ve mevcut arıtma tesisinden yüzde 50 daha fazla kapasiteye sahip olacak 2. Arıtma Tesisi ihalesi bitti. Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi ihalesi, 52 Milyon 120 bin TL’ye ihale edildi. Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi, 110 Milyon TL’ye yapımı gerçekleşen Cezaevi’nden sonra ilçeye yapılan en büyük ikinci inşaat yatırımı olacak. 

29 Eylül’de yapılan ihalenin ayrıntılarını paylaşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi’nin 24 ayda tamamlanacağını belirtti.

Allar, “Yapımına başlanılan modern fabrikalar bizi sadece Türkiye değil Avrupa’da söz sahibi yapacak düzeyde inşa ediliyor. Şu ana kadar 59 firma inşaat ruhsatını aldı ve bu sayının büyük bölümü inşaat yapımına başladı. Sadece fabrikalaşma anlamında değil çevresel anlamda da Avrupa standartlarının üzerine çıkacağız. Bundan sonraki aşamada düzenli depolama alanında 20 Milyon TL’lik bir yatırıma daha ihtiyacımız var. Şu anda bu yatırımın da projeleri hazır. 2021 yılı hedeflerimizde de Düzenli Depolama Tesisi ihalesi var.”diye konuştu.

Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılacak 2. Arıtma Tesisi ihalesinin gerçekleşmesinden sonra proje için nihai start resmen verildi.

İhale ile ilgili ayrıntıları paylaşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Deri sanayimiz ilçemizin en önemli sektörü. Deri İhtisas Organize Sanayi, bugün Avrupa’da derinin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Yapımına başlanılan modern fabrikalar bizi sadece Türkiye değil Avrupa’da söz sahibi yapacak düzeyde inşa ediliyor. Deri OSB’de şu ana kadar 59 firma inşaat ruhsatını aldı ve bu sayının büyük bölümü inşaat yapımına başladı. Fabrika yapımını tamamlayıp üretime geçen 11 fabrikamız var. Yaklaşık 100 yıldır mevcut alanında çalışan tabakhaneleri şehirden Deri İhtisas OSB’ye taşımak için tüm adımları attık. Son olarak; 29 Eylül 2020 Salı günü Ankara’da gerçekleşen ihale ile Deri İhtisas OSB’ye kurulacak 2. arıtma tesisinin yapım sürecine startı verdik. Böylece sadece fabrikalaşma anlamında değil çevresel anlamda da Avrupa standartlarının üzerine çıkacağız.”dedi.

“Bundan sonraki aşamada ise merkezde üretimini sürdüren tabakhanelerde alt kat işlendirmeyi sonlandırmayı düşünüyoruz.”diyen Allar, “Kırsal kalkınma desteğinin 13. etabını bekliyoruz. Bu destek paketinden sonra taşınan firma sayısında biraz daha artış öngörüyoruz. 2021 yılından sonra da merkezdeki mevcut tabakhanelerin alt işlentisine müsaade etmemeyi düşünüyoruz. Bu süre bizim takvimimizde daha erkendi, pandemi nedeniyle süre biraz daha uzadı.”ifadesini kullandı.

Üretim kapasitesini 2 katına çıkaracak    

“Yaklaşık 5 yıldır 2. Arıtma Tesisi’nin projelendirilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu projenin onaylanması ve ihaleye çıkılması noktasında çabalar sarf ettik.” bilgisini paylaşan Allar, “Bu yeni arıtma tesisi ile beraber 6 bin metreküp kapasiteyle endüstriyel arıtma işlemi gerçekleştirilecek. Yaklaşık maliyeti 60 Milyon TL olan Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi ihalesi, 52 Milyon 120 bin TL’ye ihale edildi. Büyük bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Deri İhtisas OSB’de 2. arıtma tesisi ile üretim kapasitesi 2 katına çıkılabilecek.

Deri sanayinin Avrupa’ya ve diğer ülkelere derisini ihraç edebilmeleri için değişik şartlar ve belgeler isteniyor. Derinin Avrupa pazarına ihracatı için belirlenen deşarj standartlarını yakalamamız gerekiyor. Bu açıdan da yeni yapılacak olan 2. arıtma tesisi oldukça önemli. Sanayicilerimiz, 2. arıtma tesisi bedelini 13 yılda devlete geri ödeyecekler. Hedefimiz 6 yıl önce söylediğim gibi; derinin işlenmesinde Gerede’yi üs merkezi yapmak. Dericilerimiz de bu aşamaya katkı olarak tüm donanımıyla çok modern şekilde fabrikalarını inşa ediyorlar. Bundan sonraki aşamada düzenli depolama alanında 20 Milyon TL’lik bir yatırıma daha ihtiyacımız var. Şu anda bu yatırımın da projeleri hazır. 2021 yılı hedeflerimizde de Düzenli Depolama Tesisi ihalesi var.”diye konuştu.

Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi ihalesi, 52 Milyon 120 bin TL’ye ihale edildi. Deri İhtisas OSB 2. Arıtma Tesisi, 110 Milyon TL’ye yapımı gerçekleşen Cezaevi’nden sonra ilçeye yapılan en büyük ikinci inşaat yatırımı olacak. Proje, 24 ayda tamamlanacak.

Cevap bırakın