22-Temmuz-2024 19:44:29

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Çok güzel oluyor, çok!

Çok güzel oluyor, çok!

Hayırseverliliği ile Gerede’nin bağrına bastığı, ilçenin her türlü sıkıntısında taşın altına elini koyan İşadamı Mithat Dayıoğlu tarafından finanse edilen Kiliseli Tüccar Han, yapılan çalışmalardan sonra büyüleyici hale bürünmeye başladı.  

İlçemiz arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olan Kiliseli Han’ın restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başlayan Tüccar Han, tarihi dokusu bozulmadan zamanın mimarisine göre restorasyon çalışmaları neticesinde henüz yapımı tamamlanmamış olsa da ilgi çekmeyi başarıyor.

Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın talebini kırmayarak Gerede’ye bir eser daha kazandıran Dayıoğlu’nun emanetini her hafta inceleyen çalışkan başkan Allar da gördüğü eksiklikleri çalışanlara iletiyor.

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Tüccar Han’daki son inceleme sonrası şu açıklamayı yaptı; “Belediyemizin öncülüğünde ve rehberliğinde Tarihi Kiliseli Han’ın restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız. Restorasyon bittiğinde Tüccar Han; üst katları butik otel (25 Odalı), zemin katta restoran ve diğer dükkanlarda yöresel ürün satış merkezi olacak. İlçemizin turizm değerine değer katacak, Gerede’nin tarihi dokusuna uygun bir iş merkezi haline getireceğiz. Bu son derece önemli bir projemizdi. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındıktan sonra projeye resmen başladık ve yapımı hızlı şekilde devam ediyor. Ecdadımızın bize miras bıraktığı eserin aslına uygun şekilde korunması ve onarılması için özenle çalışmaya devam ediyoruz. Bu eser Gerede’nin yüz akı. Gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Tüccar Han yeni modern görünümü ile halkımızın hizmetine en kısa zamanda açılacak. Mülk sahibi hayırsever işadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu’na Gerede halkı adına tekrar şükranlarımı sunarım”

Cevap bırakın