15-Temmuz-2024 06:05:41

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“GEREDE’DE BÜROKRASİ SORUNU VAR”

“GEREDE’DE BÜROKRASİ SORUNU VAR”

Nazım Göktaş’ın tek listeyle yeniden başkanlığa seçildiği Gerede Muhtarlar Derneği kongresinde seçimden çok zaman zaman yapılan sert konuşmalar gündem oldu. 2004 yılından beri yapılan her kongreden zaferle ayrılan Göktaş, “Gerede’de bürokrasi sorunu var” ifadesini kullanırken, kongrede söz alarak kürsüde konuşan Koçumlar Köyü Muhtarı İsmail Altun ise, hep aynı sureyi okuyan imam fıkrasını anlatarak, “hep İzaca okunmasın, arada Tebbet falan da okunsun.”dedi.  

Belediye Başkanı Allar, “Deri OSB’deki 124 parselden 60’ının inşası devam ediyor. Karma OSB’de 2014 yılında 4 fabrika vardı, geçen 7 yılda sayı 22 oldu. Gerkonsan’ı eski günlerine kavuşturuyoruz. 2000’li yıllarda ilçeye kurulacak cezaevi için çeşitli imzalar toplanılarak yapımına izin verilmedi. Biz hata yapmadık, cezaevinde 700 kişi çalışacak.”diye konuştu. Ayrıntılar…

Nazım Göktaş, yapılan genel kurulda yeniden Gerede Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevine seçildi. 2004 yılından bu yana yapılan her genel kuruldan zaferle ayrılan Göktaş, 17 yıllık süreçte yaşanan kimi kongrede rakibi karşısında zafer elde etmeyi başarırken, bazı kongrelerde de karşısına rakip çıkmadı. Bu kongreden sonra başkanlık görev süresini 20 yıla çıkaracak olan Göktaş, girdiği hiçbir seçimde yenilgi yüzü görmedi.

Tek listeli seçim olmasına karşın Gerede’deki muhtarların neredeyse tamamının kongrede oy kullanması dikkat çekti. Girdiği seçimde bileği bükülmeyen Göktaş, seçim konuşmasında; “Gerede’de bürokrasi sorunu var” ifadesini kullandı. Aradan geçen 17 yıllık süreçte Gerede Muhtarlar Derneği’ni götürdüğü aşamayı anlatan Göktaş, ilk günkü aşkla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kongreye AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin ile beraber katılan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise yaşamını yitiren muhtarlara rahmet dileyerek sözlerine başladı.

“AK Partili bir belediye başkanıyım. Köylerimizin AK Parti’den önceki durumunu gözden geçirmemiz lazım.”diyen Allar, “Kendi köyümden örnek vereyim; 1984’de ANAP iktidar olduğunda köyümüzün alt yapısı yoktu, ANAP’a en fazla destek veren köy olduğumuz için Gerede’de ilk kanalizasyon ve su projesi kendi köyümde yapıldı. 2002’den önce kanalizasyon problemi çözülen köy sayısı Yüzde 10’u bulmamıştır. Şu anda kanalizasyonsuz köyümüz yok, susuz köyümüz yok, yollar ile ilgili bir çok problem çözüldü. Yine bir köyümüzde problem olduğunda köylümüz biliyor ki devleti hemen orada. Köy, şehir ayrımı yapmıyoruz. Hangi köyümüzün ihtiyacı olursa belediye olarak yanındayız.”dedi.

“Akıllı adam işi değil!”

“Belediye Başkanlığım dönemimde ‘deri sanayini taşıyacağız’ dediğimde birileri gülüyordu.” diyen Allar, “Gerede ölçekli çok sayıda ilçede OSB bulunmazken, bizim ilçemizde şu anda Deri OSB ve Karma OSB olmak üzere 2 Organize Sanayi Bölgesi var. “Tabakhaneleri taşımaya kimsenin gücü yetmez” denildiği dönemde biz seçim beyannamemizde “tabakhaneleri taşıyacağız” dedik. Akıllı adam işi değil bu! Bunun sandıkta neticesini göreceğimizi bile bile bunu yaptık. İyi ki de yaptık. Deri OSB’deki 124 parselden 60’ının inşası devam ediyor. Deri OSB’de yapımı devam eden yeni arıtma tesisi ile beraber Ulusu Deresi’nin pırıl pırıl aktığına şahit olacağız. Karma OSB’de 2014 yılında 4 fabrika vardı, geçen 7 yılda sayı 22 oldu. 250 civarında olan istihdam sayısı 1000’e yaklaştı. “Ne olacak Gerkonsan’ın hali?” denilen fabrikamızı hurdacıların elinden kurtardık. Koca fabrikanın demirlerini hurdacılar alacaktı. Gerkonsan’ın hurda ihalesini Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ve AK Parti İlçe Başkanımız İsmail Çetin ile beraber yaptığımız girişimlerle iptal ettirdik, Gerkonsan’dan bir civata bile söktürmedik. Sonraki süreçte Assan firmamız ile girişimlerimiz olumlu sonuçlandı ve yeniden Gerkonsan’ı eski günlerine kavuşturuyoruz. 2000’li yıllarda ilçeye kurulacak cezaevi için çeşitli imzalar toplanılarak yapımına izin verilmedi. Biz hata yapmadık. Cezaevinde 700 kişi çalışacak.”dedi.

“Emre amadeyiz”

“Demokrasinin mihenk taşı muhtardır.”diyen AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin ise “Muhtarlık ne zaman anlam kazandı? 1997’de. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ziya Gökalp’in şiirini okuduğu için 10 ay ceza aldı, 4 ay cezaevinde yattı. O yıllarda; “Siyasi hayatı bitti, muhtar dahi olamaz” diye başlık atıldı. O günden bu güne muhtarlık Cumhurbaşkanımız ile özdeşleşti, muhtar dahi olamaz denilen Cumhurbaşkanımız, 2002’den bu yana bu ülkeye hizmet ediyor, 19 yıldır iktidarda, ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanımız da muhtarlarımıza verdiği değeri her zaman göstermektedir. Biz evin oğluyuz, emre amadeyiz. Eksikliklerimiz olabilir mi? İnsanız, elbette olabilir. Telefonumuz 24 saat açık. Yeni seçilen yönetime başarılar diliyorum.”dedi.

“Hep ‘İzaca’ okunmasın, arada ‘Tebbet’ okunsun”

Kongrenin dilek temenniler bölümünde söz alarak konuşan Koçumlar Köyü Muhtarı İsmail Altun, “Eline keseri alan usta hep kendine yontmasın.”dedi.

Kongrede bir imam fıkrası anlatan Muhtar Altun, “Ramazan ayında imamsız kalan köyün birinde yoldan geçen birini yakalamışlar; “sen bizim imamımız olacaksın” demişler. “Ben anlamam” dediyse de Ramazan ayında başlamış imamlığa. İlk günkü teravih namazında; İzaca’yı okumuş, 2. gün yine aynı sureyi, 3. gün yine İzaca derken bir müddet sonra demişler; “Hocam, sen İzaca’dan başka bir şey bilmez misin?” “Bilirim” demiş, sonraki gün Elham’ı okumuş sonra yine İzaca’yı okumuş. Neden yine İzaca’yi okuduğu sorulduğunda; “okuyasım geldi” demiş. Konuyu şuraya getireceğim; hep “İzaca” okunmasın, arada Tebbet falan da okusun.”dedi.

Yönetim Kurulu

Daha sonra seçime geçildi. Yapılan seçimde Nazım Göktaş’ın listesi karşısına başka liste çıkmadı ve Göktaş, bir kez daha Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na seçildi. Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Nazım Göktaş (Başkan), Metin Özcan, Erdoğan Bilişik, Dursun Avcı, Durmuş Yüksel, Mehmet Cankurtaran, Hasan Eşiyok, İsmail Erdal, Halil Zağlıoğlu, Yusuf Sevimli, Ali Karagöz, Bayram Çalışgan. Denetim Kurulu; Mustafa Çiçek, Ramazan Göktaş, Hasan Demir.

Cevap bırakın