15-Temmuz-2024 05:16:29

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
GEREDE’DE KAÇ KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI?

GEREDE’DE KAÇ KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI?

Gerede’de 02 Nisan tarihinde görülen ilk koronavirüs (Covid 19) vakasından sonra kaç kişi virüse yakalandı, yoğun bakım hastamız var mı, kaç kişi iyileşti? Tüm bu merak edilen soruların ayrıntısı özel haberimizin detayında…

Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid 19) salgını Türkiye’de ilk 10 Mart 2020 tarihinde görülürken, bu tarihten sonra hızla yayılmaya başlayan virüs ilk kez Gerede’de 02 Nisan 2020 tarihinde görüldü.

Fransa’dan yurda gelen ve Türkiye’de ikamet ettikleri Gerede’de Covid 19 belirtileri gösteren yaşlı 2 kişinin testleri pozitif çıktı. Bu tarihten 2 hafta sonra yeni vakalar birbirini takip etti. Son olarak eğitim camiasından 5 kişilik bir ailede Koronavirüs temas tespit timlerinin harekete geçmesiyle yapılan test sonuçları pozitif çıkan aile karantinaya alındı. Ailenin sağlık durumunun iyi olduğu ve yoğun bakımda olmadıkları öğrenildi.

Vefat eden var mı?

Şüphesiz ilçede bugüne dek en çok merak edilen konuların başında koronavirüs (Covid 19)’un kaç kişiye bulaştığı oldu. Gerede’de Covid 19’un ilk görüldüğü 02 Nisan tarihinden bu yana 30 kişi koronavirüse yakalandı. 30 kişiden 25’i iyileşerek taburcu edildi. Yoğun bakımda yatan hastanın bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

Covid 19 ile mücadelede zaman zaman özellikle virüsün Türkiye’de ilk görülmeye başladığı dönemlerde banka kuyruklarında sosyal mesafe kuralına pek fazla riayet edilmesede Gerede’de halkın büyük çoğunluğunun bu zor dönemeçte iyi bir sınav verdiği söyenebilir. Maske kuralına da halkın büyük çoğunluğunun uyması dikkat çeken bir başka ayrıntı olarak kayıtlara geçti. Koronavirüs nedeniyle vefat eden hastamızın ise şimdiye dek bulunmadığı edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar?

Bilindiği üzere, Arefe günü olan 23 Mayıs Cumartesi günü de dahil olmak üzere Türkiye genelinde 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yetkililerden aldığımız görüşlerde, kanuna aykırı şekilde bu dönemde Gerede’de sokağa çıkanlara kesinlikle 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilecek. Emniyet birimleri de vatandaşları polis araçlarının megafonlarından bu konuda uyarırken, bayramda evde kalmanın virüsle mücadelede ülkemizin elini kolaylaştıracağı belirtildi.

Cevap bırakın