20-Temmuz-2024 05:45:07

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“ADALETSE BUDUR!”

“ADALETSE BUDUR!”

Belediye Başkanı Allar, Yenigün’ün “Bayram Özel” sayısına konuştu. Zaman zaman sert açıklamalar yapan Allar, “Bir eşitlik ilkesi vardır, bir de adalet ilkesi. Birileri şu anda çıkmış “biz suyu yüzde 50 indirdik.”diyor. İmkanı olanla imkanı olmayanı aynı terazide mi tartacağız? Hayır! Biz aynı terazide tartmadık. Biz ne yaptık? İmkanı olandan su tahsilatını yapıyoruz, imkanı olmayanın suyunu tamamen belediye olarak biz karşılıyoruz. Adaletse budur! Olandan aldık, olmayanın yüzde 50, 30 indirim değil tamamını karşıladık, karşılıyoruz. Takdiri vatandaşımıza bırakıyoruz.”dedi.    

Bir de bayram öncesi müjdeli haberi veren Allar, bu hafta içersinde çay ocağı, okul kantini ve kahvehane işletmeleri ile tespit edilen vatandaşlara bir önceki nakdi yardım kadar yine bayram öncesi destek sağlanacağını paylaştı.  

“İlk etapta 120 Bin TL’nin üzerinde nakdi yardım yaptık.”diyen Allar, alınmayan su bedelleriyle beraber yardım miktarının 300 Bin TL’yi bulacağını kaydetti. Allar; maske dağıtımı, dezenfektan ve yardımlarla beraber Covid 19 ile mücadelede bugüne dek 1 Milyon TL’nin üzerinde kaynak harcadıklarını açıkladı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Yenigün’ün “Bayram Özel” sayısına konuştu. Zaman zaman sert açıklamalar yapan Allar, bir çok konuya da açıklık getirdi. İşte o özel röportaj;

Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Covid 19 ile mücadelede Gerede’yi diğer bölgelerden ayıran faktörler nelerdi, şimdiye kadar mücadele ile geçen bölümde başarılı olduk mu?

Belediye Başkanı Mustafa ALLAR; “Öncelikle Cankoç Medya Grubu’na bu zor dönemde ilçemize ve salgınla mücadelede uyulması gereken kuralların aktarılmasında verdikleri mücadeleden ötürü teşekkür ediyorum, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadınız.

Şu anda dünya uzun yıllardan sonra çok büyük bir salgınla karşı karşıya. Tüm teknolojiler sustu, insanlar panikledi, para, güç ve silahın hiçbir anlam ifade etmediği bir dönemdeyiz. Covid-19 virüsünün yayılım sürecini hep beraber yaşadık.

Türkiye’de Koronavirüsün görüldüğü ilk tarihten itibaren hemen harekete geçtik. “Bizi diğer bölgelerden ayıran faktörler nelerdi?” Diye sormuştunuz, ilçede virüsün önünü kesebilmek, tedbirleri artırmak ve engellemek adına yaşanacakları önceden öngörmek ilçedeki yerel yöneticiler olarak bizim en önemli vazifemiz. Virüsün görülmeye başladığı tarihten sonra hemen dezenfektan malzemelerini temin ettik, dezenfekte çalışmalarına da hemen başladık. Türkiye’deki yüzlerce belediye maske konusunda daha harekete geçmemişken biz maskeyi nasıl üretebiliriz, malzemelerini nasıl temin edebiliriz, ilçedeki ihtiyacımız ne kadar, dikimi nasıl olacak? Hususlarını masaya yatırdık. Hemen acil eylem planını devreye soktuk ve daha ilde maske çalışmaları başlamamışken, Türkiye’de maske bulunmazken, maskenin karaborsa olduğu bir dönemde ilk periyotta 150 bin adet maskenin kumaşı, tel detariki ve lastik detarikini sağladık. Gerteks Tekstil firmamıza da malzemelerimizi teslim ederek, firmamız ücretsiz olarak maskelerin dikimini gerçekleştirdi. Hane hane maskeler vatandaşlarımıza ulaştırıldı. İlk etapta köyler dahil 100 bin adet maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırdık. Köylerimize ulaştırdığımız maske miktarı ise 13 bin’dir. İlerleyen günler için tedbir amaçlı 150 bin adet maske malzemesi stoğu da yaptık.”

Covid-19’a belediye ne kadarlık bütçe harcadı?

Belediye Başkanı Mustafa ALLAR; “300 bin maske malzemesi, dezenfektan çalışmaları, işyeri kapanan vatandaşlarımıza yapılan nakdi yarımlar, bu dönemde çalışamayan, işinden olan, zor bir dönemden geçen vatandaşlarımızdan 1 kuruş bile su bedeli almadığımız bedeli de dahil ettiğimizde 1 Milyon TL’nin üzerinde salgınla mücadelede için kaynak harcadık. Covid 19 ile mücadelede yalnız değildik, destekler de gördüğümüzü belirtmek isterim. Pazaryerindeki esnaflardan da bu dönemde işgaliye ücreti almadık. Covid 19 ile ilgili Valilik genelgelerinin tamamını hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Vefa Destek Grubu kuruldu ve Vefa Destek Grubu’na bu dönemde personel ve araç desteği sağladık. İhtiyaç sahibi vatandaşlara gıda destekleri sağlanıldı.”

Bazı Belediyeler Yüzde 50 gibi oranlarda suya indirim yaparken biz bu dönemde ne yaptık?

Belediye Başkanı Mustafa ALLAR; “Biz bu dönemde hem Vefa Destek Grubu’na destek sağlarken bir taraftan Gerede Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplayarak Sosyal Yardım Yönetmeliği çıkardık. Bu sosyal yardım yönetmeliği ile tespit çalışmalarına ivedilikle başladık. Vatandaşımızın evi olabilir, aracı olabilir ancak işini kaybetmiştir, evine ekmek götüremeyecek duruma düşmüştür, geçim sıkıntısı yaşamaya başlamıştır. Sosyal Yardım Yönetmeliği ile bu durumda olan vatandaşlarımızı tespit ettik. Ayrıca işyeri kapanan, işsiz kalan esnafımıza, doğalgazını, elektiriğini ödeyemeyen vatandaşımıza da ulaştık. Çıkardığımız yönetmelik ile nakdi ve diğer yardımlarımızı bu vatandaşlarımıza sağladık. Kapanan işyerlerinde çalışan, evli olmak koşuluyla ev geçindiren vatandaşlarımıza 500 TL, işyeri kapanan kiracı konumundaki vatandaşlarımıza 1000 TL, dükkan sahibi konumundaki vatandaşlarımıza da 500 TL nakdi yardım sağladık. Ayrıca gıda desteği de sağladık. Bu hafta içersinde çay ocağı, okul kantini ve kahvehane işletmelerine de bir önceki nakdi yardım kadar yine bayram öncesi destek sağlayacağız. Aynı zamanda belediyemize müracaat eden, ekonomik durumunun olmadığını tespit ettiğimiz vatandaşlarımıza da nakdi yardım yapacağız. İlk etapta 120 Bin TL’nin üzerinde nakdi yardım yaptık. Yine 1500 koli gıda yardımını da vatandaşlarımızla buluşturduk. Alınmayan su bedelleriyle beraber yardım miktarı 300 Bin TL’yi bulur. Aşevinin kapalı olması nedeniyle Ramazan ayında yaptığımız sıcak aş kampanyamızı da vatandaşlarımızın iftar yemeklerini evlerine ulaştırarak sağladık. İlçemizde bütün olumsuzluklara rağmen bolluk, bereket içersinde bir Ramazan ayı geçirdik.

Bir eşitlik ilkesi vardır, bir de adalet ilkesi. Birileri şu anda çıkmış “biz suyu yüzde 50 indirdik.”diyor. İmkanı olanla imkanı olmayanı aynı terazide mi tartacağız? Hayır! Biz aynı terazide tartmadık. Biz ne yaptık? İmkanı olandan su tahsilatını yapıyoruz, imkanı olmayanın suyunu tamamen belediye olarak biz karşılıyoruz. Adaletse budur! Olandan aldık, olmayanın yüzde 50, 30 indirim değil tamamını karşıladık, karşılıyoruz. Takdiri vatandaşımıza bırakıyoruz.”

 Belediye bu dönemde ekonomik sıkıntı yaşıyor mu?  

Belediye Başkanı Mustafa ALLAR; “Şu anda tabiri yerindeyse ok gibi dimdik ayaktayız. Yalnız herhangi bir ekonomik anlamda aşamadığımız durumla karşılaşmamız halinde Milletvekillerimiz Fehmi Küpçü ve Arzu Aydın hanımefendiler yanımızda olduklarını belirttiler. Şu anda hiçbir sıkıntımız yok.”

Virüs son günlerde düşme eğilimi göstermeye başladı. Kalan yatırımlar var, devam eden projeler var. Bu projeler sizce ne zaman yeniden başlar?  

Belediye Başkanı Mustafa ALLAR; “Hizmetlerimizi geri adım atmaksızın devam ettirmeye çalışıyoruz. Asla belediye hizmetlerinde aksama olmayacak. Yatırımlarımızdan taviz vermeden dengeli adımlar atacağız. Ancak bu Covid 19 dalgasından güçlenerek çıkacağız. Şu anda deri sanayindeki yatırımlar devam ediyor. 42 fabrika Deri OSB’ye taşınıyor ve fabrika inşaatları Deri OSB’de hızla yükseliyor. Devletimiz şu zor dönemde yatırımcılarımız için teşviklerini devam ettiriyor. Gerkonsan’ın satış işlemleri tamamlandı, Assan firması resmen fabrikayı satın aldı. Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatı hızla devam ediyor. Cezaevi’nde çalışmalar sürüyor, yıl sonunda bu proje bitecek. Yakın zamanda Kent Müzesi ihalesine çıkacağız. Yenimahalle Semt Pazarı projesinin de bu yıl ihalesini gerçekleştireceğiz. Arasta projemiz ilerleyen günlerde kaldığı yerden devam edecek.”

Cevap bırakın