15-Temmuz-2024 21:30:53

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“Gönüllerde iz, şehirde eser bıraktık”

“Gönüllerde iz, şehirde eser bıraktık”

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, seçim atmosferinin hız kazandığı şu günlerde gazetemize çok özel röportaj verdi. Birbirinden ilginç ifadelere yer veren Başkan Allar ile yaptığımız o röportajın satır başları şöyle;

– 24 bin nüfuslu bir şehiriz. Cezaevi 120 Milyon TL’lik dev bir proje, Biyolojik Arıtma Tesisi 30 Milyon TL’lik bir yatırım, 32 km.’den getirdiğimiz Keçeli Suyu 7 Milyon TL’lik bir yatırım, Deri OSB alt yapı çalışmalarına şu ana dek 35 Milyon TL harcanıldı, 5 yılda startını verdiğimiz tüm projeler 2 Milyon TL ve üstünde harcama yapılan yatırımlar. Biz bu yatırımları Gerede’ye kazandırdık. Yeter mi? Yetmez, vatandaşımıza 26 proje daha sunduk.

-Sadece şu 4 proje; Cezaevi, Biyolojik Arıtma Tesisi, Deri OSB ve Keçeli Suyu Projelerinin toplam yatırım bedeli nedir biliyor musunuz? 192 Milyon TL.

-Biz yapacağımız projelerle halkımızın karşısına çıktık. Hayal üretmek kolay ama önemli olan bunun uygulanması. Gönüllerde iz, şehirde eser bıraktık.

-5 yıl önce verdiğimiz vaatler belli, bu vaatlerimizin üzerine neler yapmışız bunlar da belli. Vatandaşlarımızdan tek isteğim var; ellerini vicdanlarına koyarak seçimlerini yapmaları.

Yerel seçime 26 yeni proje sözüyle giren Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, yoğun seçim atmosferi içersinde gazetemize özel röportaj verdi. İşte o birbirinden ilginç ifadelerin yer aldığı röportaj…

Seçim meydanında en fazla teveccühü hangi yatırımınızdan görüyorsunuz?

İnsana yaptığımız yatırımdan.

Nasıl yani?

Makam kapısını vatandaşımıza kapatmadık. Sürekli halkımızla iç içe olduk. Çok büyük projelere imza attık ancak en büyük teveccühü insanlarımızla 5 yılda kurduğumuz samimiyetten aldık. Vatandaşlarımız; “Belediye Başkanlığı’na ayrı bir renk kattığımızı” söylüyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Gönüle girmişiz, başka ne isteriz?

Vatandaşlar başka ne söylüyor?

Benimle yaşadıkları anılardan bahsediyorlar. Bir vatandaşımız sabah namazından çıkmış, beni görmüş. Ben de işçilerimi kontrol ediyormuşum, yolların temizliği yapılıyor mu yapılmıyor mu? Diye. “Başkanım sen ne zaman uyuyorsun?” diye sordu. Gülüştük, bunlar güzel şeyler, bizim de seçim yorgunluğumuzu atıyor. Bir başka vatandaşımız evinin önünde yapılan parke çalışmasını incelediğimiz esnada evine misafir olup, çayını içtiğimizden bahsetti. Bu tür güzel teveccühlerle sık karşılaşıyoruz.

5 yıl nasıl geçti?

Geçen 5 yılda gecemizi gündüzümüze kattık. Görev sürem boyunca mesai mefhumu yapmadık. Bize verilen emanete leke sürdürmedik. Merkeziyetçi düşüncede olmadık. Çöpü alınmayan, Yenimahalle’nin, Dayıoğlu Mahallesi’nin en ücra köşesinde çamurda yürüyen vatandaşımızın derdini kendi derdimiz bildik. Burası ücra demedik, gittik gerekeni yaptık. Makam kapısını vatandaşımıza kapatmadık, kimin ne sıkıntısı varsa görüştük, çözüm yolları aradık. Yeniden aday gösterilmemde dava arkadaşlarımın mücadelesinin yanında duasını aldığımız insanlar vardır. Bunun da bilincindeyiz.

Eleştiri oluyor mu?

Eleştiri değil daha çok öneri sunuyor vatandaşlarımız. Bu da bize bir yol gösteriyor. Biz eleştiriye de açığız, her vatandaşımız bizi eleştirebilir. Belediye Başkanı da neticede bu memleketin bir ferdi. Bu anlayışı biz getirdik zaten. Makam kapısını kapatsaydık, toplumumuzun içine karışmasaydık, insanımıza karşı sert olsaydık, korku ortamı oluştursaydık vatandaşımız hangi talebini, önerisini bize getirebilirdi? Bugün her gittiğimiz yerde memleketimiz için yapılabilecek güzel önerileri alıyoruz. Ne kadar güzel bir şey değil mi?

Dönüp 5 yıla baktığımızda ne görüyorsunuz?

Geçen 5 yılda çizdiğimiz resme iyi bakılması lazım, biz Gerede için tüm mücadelemizi verdik.

Keçeli Suyu Projesi için kolları sıvadık, projeyi 7 Milyon TL harcayarak bitirdik.

Cezaevi için tüm mücadeleyi verdik, arazi tahsisinin yanında mera problemlerini ortadan kaldırdık. Cezaevi Projesi’nin bugün yüzde 50’lik kısmı tamamlandı. Cezaevi, 120 Milyon TL’lik yatırımdır.

Tabakhaneler bugün Deri OSB’ye taşınıyor, fabrika inşaatları da her geçen gün yükseliyor. 5 yıl önce sahaya indiğimizde bu proje için “hayal” deniliyordu.

Karma OSB’de 4 olan fabrika sayısı 5 yılda 15’e, 350 olan çalışan sayısı 750’ye çıktı. Sadece İlamet Metal firmasında 200’e yakın işçi çalışıyor.

Arasta Projesi’ni ihale aşamasına getirdik, bu projeyle beraber Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu başladı.

30 Milyon TL’ye inşa edilecek olan Biyolojik Arıtma Tesisi kazandırıyoruz, ihalesi gerçekleşti. 14 km.lik isale hattı yapımı tamamlandı.

Gerede Gölü’nün imar problemleri bizi çok uğraştırdı, ama çözdük. Gerede şehir çöplüğünü ıslah ettik. Yüzme Havuzu inşaatını tamamladık, hizmete açtık. Asfalt ve parke çalışmalarında rekora imza attık. Dayıoğlu Deresi’ni ıslah ettik. Yaptığımız tasarruflarla Belediyemizin filosuna 41 yeni araç kazandırdık. Şehir Stadını yeniliyoruz, az kaldı çalışmalar burada da bitiyor. Geredespor Kamp Tesisi yapımına startı verdik, temeli attık. Kervan Otel’i satın aldık, Orman İşletmesi ağaçlık alanı Belediyemiz bünyesine kazandırdık, Galericiler Sitesini bitirdik, şehir hastanemizi yeniledik. Yine 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu inşaatı geçen 5 yıl içersinde bitti. Daha bir çok projeye imza attık.

24 bin nüfuslu bir şehiriz. Cezaevi 120 Milyon TL’lik dev bir proje, Biyolojik Arıtma Tesisi 30 Milyon TL’lik bir yatırım, 32 km.’den getirdiğimiz Keçeli Suyu 7 Milyon TL’lik bir yatırım, Deri OSB alt yapı çalışmalarına şu ana dek 35 Milyon TL harcanıldı, daha önce saydığım projelerin tamamı 2 Milyon TL ve üstünde harcama yapılan yatırımlar. Biz bu yatırımları Gerede’ye kazandırdık. Yeter mi? Yetmez, vatandaşımıza 26 proje daha sunduk.

Peki, bu 26 proje yeterli mi?

Hepsi de bütçemiz çerçevesinde yapabileceğimiz, bir 5 yıl sonra vatandaşımızın karşısında boynumuzu bükmeyecek projeler. Zaten AK Parti’mizin kuruluş felsefesinde de bu vardır. Yapamadıktan sonra 26 proje değil de her biri 10 yada 20 Milyon TL’nin üzerinde 60 projeye yer versek ne olur? Biz yapacağımız projelerle halkımızın karşısına çıktık. Hayal üretmek kolay ama önemli olan bunun uygulanması. Vatandaşlarımız da bunun bilincinde. Gönüllerde iz, şehirde eser bıraktık.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz, 24 bin nüfuslu ilçemizi 40 bin seviyelerine getirmek için adımlar atıyoruz. Bu 5 yılda yaptıklarımızın tamamı bunun için. Sadece şu 4 proje Cezaevi, Biyolojik Arıtma Tesisi, Deri OSB ve Keçeli Suyu Projelerinin toplam yatırım bedeli nedir biliyor musunuz? 192 Milyon TL. Diğer projelerden bahsetmedim sadece 4 proje. Kentsel Dönüşüm Projesi’nde uzlaşma koşullarında %40 seviyelerini geçtik. Cezaevi Projesi’nin bu yıl tamamlanmasıyla beraber nüfustaki artışı hep beraber göreceğiz. Karma OSB’de de hareketlik sürüyor. Bu adımların her biri nüfusumuzu 40 bin seviyelerine taşımak için. Tarihin en büyük asfalt ve parke çalışmasına imza attık. 5 yıl önce verdiğimiz vaatler belli, bu vaatlerimizin üzerine neler yapmışız bunlar da belli. Vatandaşlarımızdan tek isteğim var; ellerini vicdanlarına koyarak seçimlerini yapmaları.

Cevap bırakın