15-Temmuz-2024 04:14:52

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
GTSO, GÖZÜ AB’YE DİKTİ

GTSO, GÖZÜ AB’YE DİKTİ

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, daha önce Coğrafi İşaret Belgesi alınan Keş ve Şakşak Helvası ürünlerine Avrupa Birliği (AB) Coğrafi İşaret Belgesi de alınması için çalışmalara başladı.

Daha önce Şakşak Helvası ile Gerede Keşi’ne coğrafi işaret almayı başaran Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, tescil sayısını 3 ürününe daha alarak 5’e çıkarmayı planlıyor.

Coğrafi işaret alınacak 3 ürün hakkında tescili açıklanmadığı için bilgi paylaşmayan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, “Gerede ilçemizi ilk coğrafi işaret tesciline Şakşak Helvası ile kavuşturduk. Daha sonra Gerede ilçemize özgü “Keş” ürünü için de yapılan başvuru olumlu sonuçlanmış ve “Keş”imize de coğrafi işaret almıştık. Şu anda bize özgü 3 ürünümüz için de tescil çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ürünlerimiz açıklandığı takdirde coğrafi işaret almayı planladığımız ürün sayısını 5’e çıkaracağız.”dedi.

AB’ye başvurulacak

Daha önce coğrafi işaret belgesi alınan Keş ve Şakşak Helvası ürünlerine Avrupa Birliği (AB) Coğrafi İşaret Belgesi de alınması için çalışmalara başladıklarını açıklayan Kaşka, “Coğrafi işaret, ürünlerin pazarlanması ve satışında alıcıların büyük ilgisini çekmeyi sağlıyor. Ürünlerimizin AB pazarında da ilgi görmesini sağlayacak bu işaret, Keş ve Şakşak Helvasına lüksiyet kazandıracak.”diye konuştu.

Ürünlerimize AB coğrafi işaret belgesi alınırsa, bu ürünler AB’de tescilli coğrafi işaretli ilk ürünlerimiz olacaklar.

Cevap bırakın