22-Temmuz-2024 19:27:34

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
ŞEHİR ÇÖPLÜKTEN KURTULUYOR

ŞEHİR ÇÖPLÜKTEN KURTULUYOR

Çöp Aktarma İstasyonu Projesi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Proje tamamlandığında ilçenin çöpleri kurulan istasyondan tıra yüklenecek ve şehrin dışına nakledilecek.

Gerede çöplüğü artık tarihe karışıyor. Çok uzun yıllar önce şehrin doğusunda yer alan alanda toplanan çöpler doğudan esen rüzgarla birlikte kötü kokuya neden oldu ve çevreye verilen zararların yanı sıra görüntü kirliliğine de şehir çöplüğü uzun yıllar sebep oldu.

Çöplüğü kaldırmak için başlatılan Çöp Aktarma İstasyonu Projesi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Bu proje ile beraber ilçeden toplanılan çöpler çöp aktarma istasyonuna götürülecek. Çöp aktarma istasyonunda da çöpler tıra nakledilerek şehir dışına taşınacak.

VAHŞİ DEPOLAMA BİTİYOR

Gerede’de uzun yıllardır çöplerin vahşice depolandığını belirten Gerede Belediye Başkanı Mutafa Allar, projedeki son durumu anlattı. Çöplüğü kaldırmanın uzun yıllar boyunca çözümünü aradıklarını söyleyen Allar, “En son çöp aktarma merkezi kurmaya karar verdik ve projenin yapımına start verdik. Proje şu anda tamamlanma aşamasına geldi ve proje için toplam 4 Milyon TL harcadık. Proje tamamlandıktan sonra aktarma istasyonuna gelen atıklar tırla Bolu yada Düzce’de yer alan katı atık bertaraf tesislerine nakledilecek ve burada çöplerin ayrıştırması yapılacak. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile çevreye verilen zararların ve görüntü kirliliğinin de önüne geçmiş oluyoruz. “dedi.

TIR SATIN ALINDI

Çöpleri nakletmede kullanılacak tırın satın alındığını da açıklayan Allar, “Tır ve çöpleri taşıyacak özel yapım dorse için 2 Milyon 750 bin TL harcanıldı. Aktarma istasyonları, katı atık yönetim sisteminin en önemli kısımlarından birini oluşturacak. Toplanan evsel atıklar, Aktarma İstasyonları ve Atık Taşıma Tırları sayesinde şehir merkezinden alınıp düzenli depolama sahalarına taşınacak, trafik yükü azaltılarak yakıt, işgücü ve zamandan da tasarruf sağlanacak.”diye konuştu.

Cevap bırakın