22-Temmuz-2024 19:21:52

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“GÜNÜ KURTARABİLİRDİK, BUNU YAPMADIK!”

“GÜNÜ KURTARABİLİRDİK, BUNU YAPMADIK!”

Gerede’de yaşanan sel felaketlerinde en büyük sıkıntının yaşandığı terminal kavşağında derenin genişletme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında terminal köprüsü yıkıldı ve terminal içersine araç girişine izin verilmiyor.   

Derenin eni yaklaşık 5 metre daha genişletilirken, dere yüksekliği de bundan sonra yaşanacak aşırı yağışlarda bir daha etkilenmemesi için biraz daha yükseltiliyor.  

Hafta sonu kendi aracıyla sivil denetim yaparak çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Allar, çalışmaların 1 ay içerisinde bitirilmesini istedi.

Terminal Kavşağı’nın hala neden yapılmadığı eleştirilerine de değinen Allar, “Yaşanan afet ısrarla buranın genişletilmesini isterken biz de dere yatağının genişletilmesi için ısrar ettik. Kolay olanı hemen yapabilirdik, biraz tamiratla terminal kavşağını trafiğe açardık ve günü kurtarabilirdik. Biz bunu yapmadık, kesin çözüm olan kavşağın genişletilmesini DSİ’den istedik.”dedi.   

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bolu’nun afet ve acil durum kapsamına alınmasıyla Gerede’de selden etkilenen kısımlarda onarım çalışmaları başladı. Hafta sonu kendi aracıyla sivil denetim yaparak çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Allar, Haziran ayında yaşanan aşırı yağışlardan sonra günü kurtaran çözümlerle sıkıntının giderilemeyeceği üzerinde durduklarını söyledi.

BAŞKAN ALLAR, ‘BİR TERMİNAL KAVŞAĞI’NI

YAPAMADINIZ’ ELEŞTİRİLERİ İÇİN NE DEDİ?

DSİ’ye hazırladıkları dosyada kalıcı çözüm yolunun dereyi aynı şekilde bırakarak değil derenin genişletilmesi gerektiğini sel gecesi yaşanan görüntülerle anlattıklarını belirten Allar, “Biraz gecikmeli de olsa Terminal Kavşağı’nda çalışmalar başladı. Buradaki çalışmaları DSİ yürütüyor, ilçemizin iklim şartları hepimizin malumu, şayet çalışmalar bitirilmezse sıkıntı yaşayacağımızı ilettik ve sıkıntı yaşamamak için 1 ay içersinde çalışmaların tamamlanmasını istedik. Ek takviye ekibin Gerede’ye yönlendirildiği bize bildirildi ve bu zaman zarfında çalışmaların bitirileceği belirtildi. DSİ’den burada geçici değil kalıcı çözüm yolu istedik. Bunun yolu da dere yatağının ve köprülerin genişletilmesiydi. Haziran ayında yaşanan yağışlarda dere suyunu güçlükle kontrol altında tutabildik. Özellikle Terminal Kavşağı’nda tıkanan su büyük sıkıntı yaşattı. 2017’de de aynı bölgede sıkıntılar yaşadık. ‘Bir Terminal Kavşağı’nı yapamadınız’ eleştirileri oldu. Buna da açıklık getireyim; Yaşanan afet ısrarla buranın genişletilmesini isterken biz de dere yatağının genişletilmesi için ısrar ettik. Kolay olanı hemen yapabilirdik, biraz tamiratla terminal kavşağını trafiğe açardık ve günü kurtarabilirdik. Biz bunu yapmadık, kesin çözüm olan kavşağın genişletilmesini DSİ’den istedik. Buradaki 2 köprü de çalışma kapsamında yenilenecek.”dedi.

12 MİLYON TL’YE MALOLUYOR

Terminal Kavşağı’ndaki dere yatağında 12 Milyon TL’ye mal olan bir yapım çalışması yapıldığından bahseden Allar, “1 ay içersinde çalışmaların bitirilmesini umuyoruz. Çalışmalar bittikten sonra kavşağı asfaltlayarak hemen trafiğe açacağız. Burada ayrıca peyzaj, yeşillendirme ve çevre düzenleme çalışmaları da yaparak alanı daha güzel bir hale getireceğiz.”diye konuştu.

Cevap bırakın