20-Temmuz-2024 05:59:05

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
HAMAM KAMULAŞTIRILIYOR    

HAMAM KAMULAŞTIRILIYOR   

 

Son Belediye Meclisi toplantısına ek gündem maddesi olarak getirilen Tarihi Gerede Hamamı’nın kamulaştırılması için Meclis oy birliği ile onay verdi. Allar, “Olmadığı zaman ‘hamamımız yok’ deniliyor. Açık olduğunda da maalesef eskisi gibi hamama giden yok.”diyerek meclis toplantısında eleştirisini dile getirdi.   

Belediye Meclisi’ne ek gündem olarak gelen Tarihi Gerede Hamamı’nın kamulaştırılması hususu görüşülerek karara bağlandı.

Madde oylanmadan önce Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, bir bilgilendirme yaptı. Allar, “2010 yılında yapılan çalışma neticesinde tarihi hamam yap işlet devret modeliyle Gerede Belediyesi’ne 10 yıllığına kiralandı. O dönem hamam restorasyonunu belediyemiz üstlenirken bunun karşılığında da 10 yıl hamamı kiralama yada işletme hakkını elimizde tuttuk. 2022 yılında da sözleşmesi bitiyor. Olmadığı zaman “hamamımız yok” deniliyor. Açık olduğunda da maalesef eskisi gibi hamama giden yok. Hamam kültürüyle ilgili ciddi sıkıntılar var.”dedi.

“Hamam sahipleriyle zaman zaman bir araya geldiğimizde hamamın kamulaştırılması için görüşmeler yapıyoruz.” diyen Allar, “Kamulaştırma için hak sahiplerinin bazı talepleri var. Tescilli yapıları kamulaştırma yetkimiz var. Arazisi çok kıymetli fakat tescilli olduğu için başka bir amaçla kullanılamaz. Aynı Kiliseli Tüccar Han gibi. Hamam vatandaşın elinde kaldığında yapılan çalışmalar da bakımsız kalacağından heba olabilir. Hamamın mülkünü aldığımızda koruyabilme olanağımız olabilecek. Şahsi kanaatim hamamın kamulaştırılması yönünde.”diye konuştu.

Ek gündem maddesi olan tarihi hamamın kamulaştırılması oylamaya sunuldu, oy birliği ile kabul edildi.

Cevap bırakın