15-Temmuz-2024 21:24:31

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
SATIŞTAN GELEN PARAYLA KERVAN OTEL YAPILACAK

SATIŞTAN GELEN PARAYLA KERVAN OTEL YAPILACAK

Sanayi Sitesi alanında yer alan inşaat malzemecilerinin kiraladığı 7 parselin satışı Belediye Meclisi gündemine taşındı. Belediye Başkanı Mustafa Allar, satıştan gelecek kaynakla Kervan Otel’i inşa edeceklerini söyledi.

Satış noktasında farklı görüşler yer aldı, zaman zaman da hararetli konuşmalar yaşandı. BBP’li Hasan Ekici ile MHP’li Muhsin Ayeroğlu, satış için görüş ayrılıklarını anlattı. Tansiyonun yükseldiği dakikalarda söz alan AK Parti’li Ergün Çakır, “Tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla yüksek sesle düşünelim. Buradan kaç para kira alıyoruz? Ortalama 1000 lira. Yarın burayı 10 bin liraya kiralayabilir miyiz? Mümkün değil. 1000 lira kira getirisi olan bir yer mi? Yoksa Kervan Otel’i virane halinden kurtararak buradan çok üst düzeyde kira geliri sağlamak mı? Benim kanaatim fazla bir getirisi olmayan bu yerin Belediye menfaatine olacak şekilde en pahalı şekilde satılması yönünde.”dedi.

Sanayi Sitesi alanında yer alan İnşaat Malzemecilerinin kiraladığı 7 parselin satışı Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Belediye Başkanı Allar, bu parsellerden Belediye kasasına aylık 1000 lira civarında kira aldıklarını, inşaat malzemecilerinden arsaların satışı noktasında taleplerin olduğunu, buradan elde edilecek kaynağın Kervan Otel’in yapılmasında kullanma düşüncelerinin olduğunu söyledi.

Allar, yaptığı bilgilendirmede; “Daha önce arsaların kiralanması ile ilgili ihale yapıldı. 5 parselin ihale süreci tamamlandı. İnşaat malzemecilerinden arsaların satışı noktasında bize talepler var. Arsaların çok fazla bir kira getirisi yok. Şu anda arsaların kira bedelleri ortalama 1000 lira civarında. Buranın kiralık olarak kalmasının iyi olduğunu düşünmüyorum, bunun kararını meclis verecek. Biz burayı değerlendirirsek, buradan elde edilecek kaynağı Kervan Otel’in yapılmasında kullanma düşüncemiz var. Boş arazi bize hiçbir katma değer üretmiyor. Kira sözleşmesi biten arazilerin satışı için ihaleye çıkmayı düşünüyoruz.”dedi.

BBP MECLİS ÜYESİ HASAN EKİCİ; “İnşaat malzemecilerinin bulunduğu arazilerin satışını ben çok uygun görmüyorum. Burada 7 tane parsel var. Arsaların metrekareleri 1500 ile 2000 arasında. Burası ihaleyle satışa çıktığında ihaleye Ankara’dan da giren olacak, İstanbul’dan da. Burada da 7 tane inşaat malzemesi satan esnaf var. Bu arazileri inşaat malzemecilerinin alıp almayacağı konusunda kimse garanti veremez.”dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ALLAR; “Öyle bir garanti yok, doğrudur, kimse garanti veremez.”

EKİCİ, “Malzemecilerin mağdur olabilme ihtimalleri var. Kendi fikrim, satılmaması yönünde düşüncemi beyan ediyorum.”

ALLAR; “Görüşüne saygı duyarım, teşekkür ediyorum. Kararı meclis verecek.”

MHP MECLİS ÜYESİ MUHSİN AYEROĞLU; “Satış ihale şeklinde olacak değil mi?”

ALLAR; “Evet”

AYEROĞLU; “O zaman çok yüksek fiyatla satış olur. Bizim malzemeci arkadaşlardan alamayanlar olur.”

ALLAR; “Alırlar, Muhsin abi inşaatçılarda para var, sıkıntı olmaz.”

BBP MECLİS ÜYESİ EYÜP YALÇIN; “Ben de gelecek yıllarda satılsa daha uygun olur düşüncesindeyim.”

ALLAR; “Biz keşke geçen yıl satsaydık. Geçen yıl demir 3 liraydı, bugün 12 lira. Satsaydık, keşke Kervan Otel’i inşa etseydik. Düşüncene saygı duyuyorum.

Satış hususunda da fiyat takdir komisyonu kurulacak, satış için meclis onay verirse komisyonda gerekli değerlendirme yapılacak ve ihaleye belirlenen metrekare satış fiyatı üzerinden çıkılacak.”

AK PARTİ MECLİS ÜYESİ ERGÜN ÇAKIR; “Tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla yüksek sesle düşünelim. Buradan kaç para kira alıyoruz? Ortalama 1000 lira. Yarın burayı 10 bin liraya kiralayabilir miyiz? Mümkün değil. 1000 lira kira getirisi olan bir yer mi? Yoksa Kervan Otel’i virane halinden kurtararak buradan çok üst düzeyde kira geliri sağlamak mı? Benim kanaatim fazla bir getirisi olmayan bu yerin Belediye menfaatine olacak şekilde en pahalı şekilde satılması yönünde.”

AYEROĞLU; “İhaleye çıktığında araziyi alamayacak malzemecileri, mağdur olanları ne yapacağız?”

ALLAR; “Herkesin farklı düşüncesi olabilir, kimi satılsın kimi satılmasın der. Mecliste çoğunluk ne karar verirse o olacak. Şunu da belirteyim; 5 inşaat malzemecisinden 4’ü satılmasını istiyor, bize bu yönde verilen dilekçe var. Satıştan en az 20 Milyon TL gelir kasamıza girecek.”

Arsa satışı görüşlerin ardından oylamaya sunuldu ve satış için ihale işlemlerinin başlatılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Cevap bırakın