15-Temmuz-2024 21:22:04

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
“BİZ BİR BEDEL ÖDEYECEKSEK MEMLEKETİMİZ İÇİN ÖDEYELİM!”

“BİZ BİR BEDEL ÖDEYECEKSEK MEMLEKETİMİZ İÇİN ÖDEYELİM!”

 

Geçen hafta Geredespor Başkanlığına getirilen Akif Allar, ilk röportajını Yenigün’e verdi. Akif Allar, “Bizim de bu işten herhangi bir beklentimiz, bir menfaatimiz yok. Aksine açık konuşalım; bu iş bize çok büyük külfetler de doğurabilir, bunun da farkındayız. Ne olursa olsun biz bir bedel ödeyeceksek memleketimiz için ödeyelim.”dedi.

Röportajda, manevi birlikteliğe de vurgu yapan Akif Allar, “Her şey para değil, bir ziyaret anlamında, gönül alma anlamında ziyaretler yapacağız. Biz onları ziyaretlerimizde; bu işin maddiyattan çok manevi yönünü ortaya çıkarmaya çalışacağız. Sadece maddi değil, biz manevi desteklerini görmek istiyoruz. Geredespor para muhabbetine geldi algısını kaldırmak istiyoruz, biz bunu istemiyoruz.”dedi.

Geçen hafta Geredespor Başkanlığına getirilen Akif Allar, bu özel röportajda önemli anekdotlara yer verdi. İşte röportajın ayrıntıları…

Yapılan son olağanüstü toplantıda Geredespor Başkanlığı’na seçildiniz. İlk düşüncelerinizi alalım, daha sonra da diğer sorularımıza geçelim.

AKİF ALLAR: “Olağanüstü bir toplantı yapmamız gerekti, öncesinde öyle bir düşüncemiz yoktu ama kulüple ilgili sorunlarımızı ortaya yatırdık. Nasıl yeri geldiğinde gerek siyasette gerekse de ticari anlamda değişim gerekiyorsa biz de bir değişim yaşanması kanaatine vardık. Yönetim Kurulu arkadaşlarımız böyle bir değişimin benim üzerimden daha etkin olacağı kanaatine vardılar. Her ne kadar biz makam, mevki peşinde olmasak da memleketimizi çok sevdiğimizden, bize gerçek anlamda ihtiyaç olduğunu hissettiğimizden böyle bir görevi kabul ettik. Geredemiz için, sporseverler için, kulübümüz için, futbolcularımız için, bizim için hayırlara vesile olsun. Eksiklerimizi biliyoruz, hatalarımızı biliyoruz, özeleştirilerimizi yaptık. Daha rahat düşünebileceğimiz bir ortam oluşturulduğunu düşünüyorum. Bundan sonra maddi manevi ne yapmamız gerekiyorsa üzerimize düşeni yapacağız. Benim tek isteğim sadece sabırlı olmamız. Zor bir süreç, futbol yönetimi zor bir mecra. Kulübün içerisine girdikçe daha çok farkına varıyorsunuz. ‘Zor’ deyip arkamızı dönüp gitmek, kan kaybı olduğunda maddi desteği kesmekle, şampiyon olamadığında manevi desteği kesmekle olmaz. Gönül vermekle oluyor. Kulübü beklediğimiz yere taşımak bizim için bir onur olacak.”

Zor dönemde gelmek var, bir de kolay dönemde. Şampiyon olmuş, bir üst lige çıkmış bir takıma başkan olmak iyidir. Hazır bir yapı var, şampiyon olmuş bir takım var, halihazırda bir futbolcu havuzu var. Siz ise ligin ilk çeyreği bitmiş, 2 galibiyet alan bir takıma geldiniz. Neden bunu kabul ettiniz?

AKİF ALLAR: “Açık yüreklilikle söyleyeyim; bizim memleketimize bakış açımız belli. Böylesine sıkıntılı bir süreçte başkan olmak benim için büyük bir handikap. Sonuçta memleket varsa zaten elimizi taşın altına koyuyoruz. Samimiyetimizden şüphemiz yok, ne olursa olsun üzerimize düşeni zorluklar da yaşasak, sevinç de yaşasak bu memleket için yapacağız. Bizim de bu işten herhangi bir beklentimiz, bir menfaatimiz yok. Aksine açık konuşalım; bu iş bize çok büyük külfetler de doğurabilir, bunun da farkındayız. Ne olursa olsun biz bir bedel ödeyeceksek memleketimiz için ödeyelim. Maddi sıkıntı her kulüpte oluyor ama maddiyattan daha çok manevi birlikteliği sağlayabilmemiz lazım.”

Manevi birlikten bahsettiniz. Tribünün beklentinizin altında mı kaldığını düşünüyorsunuz?

AKİF ALLAR: “Biz bu kan değimini beklediğimiz ortamı, beklediğimiz desteği yeteri kadar göremediğimiz için yaptık, buna ihtiyaç hissettik. Yönetimsel olarak ayrılıklar değil sadece görevsel tanımlamalarda değişikliklere gittik. Bu değişimin de daha büyük birlikteliklere imza atacağını hissediyoruz. Memleketimiz için yaptığımız yatırımlar gibi Geredespor’umuz için de tüm gücümüzü sarf edeceğiz. Aşırı bir milliyetçi olduğumu düşünüyorum. Bu milliyetçiliği de sözde bırakmamak adına memleketimiz için memleketimizin takımı için ne gerekiyorsa yapacağız. Gerede’ye her anlamda sırtını dönenlerden olmadım. Aksine memleketimizin 10 adım daha ileriye gitmesi için elimden gelen bütün mücadeleyi veriyorum. İhtiyaç hasıl oldu, bu anlamda da onur duyduğum böyle bir durumla karşılaştım, bu asli görevi de en iyi şekilde yürütmeye çalışacağım.”

Sezon başına dönecek olursak, Geredespor’un BAL Ligi’nde devam etmesi mi iyi olurdu? Amatör Lig’de mi?

AKİF ALLAR: “En net olduğum konulardan birisi bu. Kesinlikle takımın BAL Ligi’nde mücadele etmesi taraftarı oldum. Önemli olan Geredespor’un daha yüksek liglerde olması, başarı elde edilecekse bu başarının büyük olması. Böyle bir imkan varken Amatörde yeniden bir takım kurmak mantıksız.”

İsmail Çetin’in başkanlık yaptığı dönemde BAL Ligi’ne katılabilmek için büyük meblağlar harcanıldı ancak başarılı olunamadı. Bu da sizin tezinizi doğruluyor gibi!  

AKİF ALLAR: “Futbol işte, tutmayınca tutmuyor. Futbol çok farklı bir sektör. Ticari hayatta bütün işe hakimsin. Kendimden örnek vereyim; akaryakıt işletmemde pompacı çalışma arkadaşlarımda bir sıkıntı mı oldu, gidip pompacılığı yapabilirim. Çok sıkıntı mı oldu, otel sektöründe odaları temizlerim. İşleyiş bir şekilde sürdürülür. Ama futbol çok ayrı! Araştırıyorsun, iyi futbolcu, karakterli futbolcu. 10 gün sonra bir cenazesi oluyor veya ailesel bir sıkıntısı oluyor yada maddi bir sıkıntısı oluyor formdan düşüyor. Sonra senin moralin bozuk ben senin yerine oynarım diyebilir misin? Birliktelik gerekiyor, ruh gerekiyor, para önemli ama ne kadar iyi futbolcu alırsanız alın ruh, birliktelik sağlanmadığında takımdan bir şey bekleme. Benim de analiz ettiğim bu.”

Sezon başında en büyük hatalardan biri de hoca kararı mıydı?

AKİF ALLAR: “Sezon başındaki hocayla ilgili çok büyük beklentilerimiz vardı. Yılmaz hoca Bolu’da altyapı çalıştırmış, tanınmış bir teknik adam. Bağ uyuşmadı, takım ruhu oluşmadı, hoca bekleneni veremedi. Netice itibariyle Teknik Direktörle yolları ayırmak durumunda kaldık. Kendisi de böyle bir karar almak durumunda kaldı.”

İllaki bir yol haritanız vardır, bahsedebilir misiniz?

AKİF ALLAR: “İlk devre daha bitmedi. Eksikliklerimiz bu devrede olabilir, acil ihtiyaç gördüğümüz mevkilere ek takviyeler yaptıktan sonra bazı taşlar yerine oturacak. Oyuncu sakatlıklarımız oldu, güvendiğimiz bir oyuncumuz lig başlamadan antrenmanda yaşadığı sakatlığından dolayı oynatamıyoruz. Tavşanlı karşılaşmasında bir oyuncumuz da 30 . dakikada sakatlandı. Ona rağmen iyi toparladık. Bundan sonraki süreçte bizim planımız şu; alabileceğimiz maksimum puanı devre arasına girmeden almak. Devre arasında hatalarımızı, ihtiyaçlarımızı ortaya koyacağız. Şu anda grubumuzdaki lider takımın da son sıradaki takımın da kendine göre eksiklikleri var. Herkes bir hazırlık yapacak.”

Devre arasına girmeden 6 puan sizi mutlu eder mi?

AKİF ALLAR: “Çok üzmez de çok mutlu da etmez, 6 puanın altı çok üzer. Hiçbir maçın garantisinin olmadığı bir gruptayız. Son sıradaki takım liderden puan alıyor, alt sıralarda oynayan takım üst sıraları zorlayan takımları saf dışı bırakabiliyor. Ligde favori yok. Şu anda kaybettiğimiz bir şey yok.”

Sizin gibi taşın altına elini koyabilecek çok sayıda insan var. Bu insanlara değmeyi düşünüyor musunuz?

AKİF ALLAR: “Geredespor’a destek anlamında sanayicilerimiz olsun, STK’larımız olsun, ayırt etmeksizin tüm siyasi partilerimiz olsun, esnafı olsun, asgari ücretle çalışan personel dahi olsa ben memleketinin takımını yalnız bırakacağını kesinlikle düşünmeyenlerdenim. Sanayicilerimizin bu haftadan sonra hepsini ziyaret edeceğiz. Her şey para değil, bir ziyaret anlamında, gönül alma anlamında ziyaretler yapacağız, zaten bize gerekli desteği veriyorlar, imkanı varsa zaten destek olur. Biz onları ziyaretlerimizde bu işin maddiden çok manevi yönünü ortaya çıkarmaya çalışacağız. Sadece maddi değil biz manevi desteklerini görmek istiyoruz. Tüm Gerede bu hususta birliktelik sağlamalı, bir kapıyı çaldığımızda Geredespor para muhabbetine geldi algısını kaldırmak istiyoruz, biz bunu istemiyoruz. Takım için nasıl takım ruhu istiyorsak Gerede için de bu birlikteliği sağlayacak manevi birliktelik istiyoruz. Manevi olarak kilitlenmezsek yine bir başarı elde edemeyiz. Her ne kadar maddi sıkıntılar da olsa en büyük derdimiz manevi birliktelik, biz bunu sağlamak istiyoruz. Para bir şekilde hallolur, aşılır. Ancak manevi birliktesizlik aşılacak bir şey değildir. Biz destek istediğimizde manevi tarafı bir kenarda kalıp akla para gelmesinden rahatsızız. Geredespor için bir kahve kampanyası başlatsak, ‘hepimiz bugün Geredespor için bir kahve içelim’ dedik, 20 lira para topladık. Manevi birliktelik olmazsa kim Geredespor için kahve içecek? Manevi birliktelik olursa o kahveyi herkes içer.”

Cevap bırakın