22-Temmuz-2024 20:15:33

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Deri Sanayi, Karma OSB ve ilçenin evsel atıkları Biyolojik Arıtma Tesisi’ne gönderilecek

Deri Sanayi, Karma OSB ve ilçenin evsel atıkları Biyolojik Arıtma Tesisi’ne gönderilecek

1 yılda bitme aşamasına geldi

Yapımı 30 Milyon TL’ye tamamlanacak Gerede Biyolojik Arıtma Tesisi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Biyolojik Arıtma Tesisi’nde çalışmaların sona yaklaşmasıyla birlikte Safular köyü yolu üzerindeki eski arıtma tesisinin kaldırılması için de hazırlıklar başladı. Deri Sanayi, Karma OSB ve ilçenin evsel atıkları oluşturulan hatla artık Biyolojik Arıtma Tesisi’ne gönderilecek. Eski arıtmanın oluşturduğu kötü koku da ortadan kalkıyor.

Yapımı 30 Milyon TL’ye tamamlanacak Gerede Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ihalesi geçen yıl yapılmıştı. Geçen 1 yılda Biyolojik Arıtma Tesisi bitme aşamasına geldi. Yapımı tamamlandıktan sonra ilçenin evsel atıkları oluşturulacak isale hattıyla yeni biyolojik arıtma tesisine gönderilecek.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Biyolojik, son derece modern bir arıtma tesisinin Gerede’ye kazandırıldığını belirterek, tesisin bitme aşamasına geldiğini duyurdu. Allar, artık Deri Sanayi, Karma OSB ve evsel atıkların oluşturulan isale hattıyla yeni biyolojik arıtma tesisine gönderileceğini söyledi.

“Su havzalarımız tertemiz olacak”

Allar, “Sofular Köyü yolu üzerinde, Gerede’ye 1 km mesafeli çökertme sistemli arıtma tesisi ihtiyaçlarımıza cevap vermiyordu. Ankara İçme Suyu gibi dünya çapında sayılı bir proje hayata geçerken, dönemin Bakanı Veysel Eroğlu’ndan arıtma tesisi talebinde bulunmuştuk. Gerede ilçemizin evsel atıklarının, Deri ve Karma O.S.B. fabrika atıklarının havzayı kirletmemesi için çok önem arz eden bir projeydi. Proje ihalesi yapıldı, geçen yıl çalışmalar başladı. Biyolojik Arıtma Tesisi bitme aşamasına geldi. Biyolojik, son derece modern bir arıtmaya kavuşuyoruz. Su havzalarımız tertemiz olacak.”diye konuştu.

Cevap bırakın