15-Temmuz-2024 20:27:20

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başkan halka hesap verdi!

Başkan halka hesap verdi!

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, 2021 yılına girerken, 2021’de neler olacak, hangi projelere start verilecek, 2020 yılı nasıl geçti bu röportajda anlattı. 2021’de yeni terminalin yapımı ile B Tipi Mesire Alanı Projesi başlıyor, Deri OSB’de 124 parselin 61’i taşınma için gerekli adımları attı, Karma OSB’deki son durum ne? Pandemi nedeniyle merkezdeki tabakhanelerde alt kat işlentiye izin verildiğini söyleyen Allar, neden “Artık bu mızrak çuvala sığmıyor!” dedi? Söz verdiği projeler ne durumda? Hepsi röportajın ayrıntılarında…   

2021 yılına girerken kendisine yönelttiğimiz sorular ile halka adeta hesap veren Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar; tüm merak edilenleri bu röportajda anlattı. İşte detaylar…

Yeni bir yıla giriyoruz. Yeni yıla girerken neler söylemek istersiniz?

Mustafa ALLAR; “Belediye Başkanı olarak 2. dönemimdeyim. 2014’ten bu yana 6 yılı hizmette geride bıraktık, 7. yılımıza giriyoruz. Vatandaşımıza verdiğimiz sözleri canla başla yerine getiriyoruz. İlk dönemimizde 25 proje sunduk, 50’nin üzerinde hizmet gerçekleştirdik. 3 ana omurga üzerinde hareket ediyoruz; Sanayi, Eğitim ve Turizm. Özellikle Sanayi ve eğitim yatırımlarında önemli bir atılım yaptık.

Eğitim alanında; Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Fakülte’ye çevrilmesini sağladık. Ek bina inşaatını üstlendik ve startı verdik. Yeni yurt binası bilindiği gibi tamamlandı. Ek binadan sonra 4 bölüm daha fakültemizde açılacak. Meslek Yüksekokulumuzda da önemli bölümler açıldı. Üniversitemiz şüphesiz bacasız sanayi. Attığımız bu adımlar şüphesiz Gerede’nin gelişime çok büyük katkı sağlayacak. Üniversite şehri olma yolunda ilerliyoruz.

Sanayi hususunda; deri sanayinin taşınması ve Karma OSB’de önemli gelişmelere imza attık. Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 124 parselin 61’i taşınma için gerekli adımları attı. 11 fabrika Deri OSB’de faaliyetine başladı, 41 fabrika inşaatının yapımı devam ediyor, 9 firmanın fabrika inşaatlarının proje çalışmaları devam ediyor. 2014 yılında Karma OSB’de sadece hafriyat çalışmaları vardı. Biz 2014 yılındaki seçim çalışmalarımızda “Deri Sanayi’ni taşıyacağız”  dediğimizde bize “yapamazsınız” diyen büyük bir kitle vardı. Bugün Avrupa standartlarındaki üretimiyle 61 firmanın taşınma kararı aldığını mutlulukla söylüyoruz. Yeni bir arıtma tesisi buraya inşa ediliyor. 52 Milyon TL’ye yapılacak devasa arıtma tesisi ile Gerede derinin merkezi haline geliyor. Bu proje ile ayrıca çevresel olumsuz etkilerden de tamamen kurtuluyoruz.

“Artık bu mızrak çuvala sığmıyor”

 Şehir merkezinde üretimine devam eden tabakhaneler ile ilgili bir çok çevresel şikayete maruz kaldık. Bunun sıkıntılarını da siyasi irade ve yerel yönetim olarak bizler çektik, olumsuz etkilendik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, deri sanayinde alt kat işlentinin bitirilmesi noktasında bize sürekli baskı yapıyor. Zaman zaman cezai müeyyidelere de maruz kalıyoruz. Şu ana kadar; “esnafımız mağdur, buradan binlerce işçi evine ekmek götürüyor, ilçe ekonomisinin bel kemiği” şeklindeki çıkışlarımızla üretimin durdurulmaması gerektiğini belirtiyor, diğer taraftan da Deri OSB’deki çalışmaları gerekçe göstererek bunu öteliyorduk. Artık bugün gelinen noktada söylenecek sözümüz kalmadı. Şu anda merkezdeki alt kat işlenti pandemiden dolayı yapılabiliyor, üretimin tek devam etme nedeni pandemi. 2021 yılı sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İl Müdürlüğü burada alt işlentinin yapılamasına müsaade etmeyecek. Konunun bizimle ilgisi yok. Artık bu mızrak çuvala sığmıyor. Bunu esnafımızın bilmesi gerekiyor.

Taşınmada dericilerimizi kendi kaderlerine de terk etmedik. Milletvekilimiz Fehmi Küpçü’nün uğraşlarıyla çıkarılan Kırsal Kalkınma Destekleri dericilerimizin derdine derman oldu. 14. Kırsal Kalkınma Desteği açıklandı. Yarın (29 Aralık Cuma) Gerede Ticaret ve Sanayi Odamızda taşınmaya başlamayan dericilerimize yeni destek paketinin ayrıntılarını paylaşacağız. GTSO Başkanı Ersin Kaşka ile birebir ziyaretler yapacağız. 3 Milyon TL’lik yatırıma bu destek paketinde karşılıksız, geri ödememek üzere 1,5 Milyon TL hibe verilecek. Bu büyük şansı değerlendirmelerini isteyeceğiz. Daha fazla dericinin Deri OSB’ye gitmesini istiyoruz, umarım bu şansı taşınma için adım atmayan dericilerimiz değerlendireceklerdir.”

Karma OSB’de 2014 yılında istihdam rakamları neydi, bugün ne durumda, 2021’de hangi aşamada olacak?

Mustafa ALLAR; “2014 yılında Karma OSB’de 4 fabrika vardı. Şu anda bu rakam inşaatı devam edenlerle beraber 18’e çıktı. Karma OSB’de boş parsel kalmadı. Altyapı problemleri giderildi, OSB’ye çamurdan girilmiyordu, yolları yenilendi. Çalışan sayısı 300 civarındaydı, şu anda bütün olumsuzluklara rağmen 1000’e yaklaştı. Hedefimiz 2023’e kadar Karma OSB’de çalışan sayısında Assan firması haricinde 1500 rakamını yakalamak. Eruslu, Gerede Jelatin ve Halavet Jelatin fabrikaları faaliyete girdiğinde bu rakamı rahatlıkla yakalayacağız.

Assan firmasını burada ayrı tutuyoruz. Assan firmamız OSB içinde değil. Gerkonsan olarak burayı ayrı paragrafta geçmemiz lazım. Burası için önemli mücadeleler verdik, sıkıntılar çektik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğumuz dosyadan sonra şükürler olsun Assan gibi Türkiye’nin önemli bir firması burayı satın aldı. İlk etapta en az 500 kişi istihdam edecekler. Şu anda dolum tesislerindeki yapılar, idari binalar ve lojmanların  inşasını gerçekleştiriyorlar. Firmamızı yalnız bırakmıyoruz, her türlü durumda yanlarındayız. Pandemiye rağmen çalışmaları devam ettiriyorlar, 2021 yılında üretime geçecekler.”

Assan firmasının temel atma töreninde firma yetkililerinin; “Gerede Belediye Başkanı olmasaydı biz buraya gelmezdik” şeklindeki ifade sizi gururlandırdı mı?   

Mustafa ALLAR; “Elbette gurur verici bir şey. Bir yerel yönetici olarak çok mutlu oldum. Firmanın bunu söylemesi; bizim olaya bakış açımızda ne kadar duyarlı olduğumuzu, ne kadar titiz davrandığımızı gösterdi. Memleketimize kim bir çivi çakarsa, yatırım yaparsa, taş üstüne taş koyarsa her zaman önlerinde ceketimizi ilikleriz.”

Seçimden önce bastırdığınız katalogda 16 proje var. Bu projelerde hangi durumdayız? 2020 yılında neler yapıldı?

Mustafa ALLAR; “Devam eden, ihale aşamasında olanlar var. Yenimahalle Kapalı Pazaryeri Projesi’ne startı verdik. B Tipi Mesire alanının yarın (29 Aralık) ihalesini yapıyoruz. Yeni Hükümet Konağı binası 2021’de başlayacak. Millet Kıraathanesi Arasta içersinde olan bir projemiz, bitti sayılır, Hanımlar Lokali de Arasta Projemizde yer alacak, bu proje de bitti sayılır. Eski Cezaevi müze çalışmalarına başladık, devam ediyor. Ek Hizmet Binamızın Projesi bitti, 2021’de ihalesi yapılacak. Yeni Terminal binasına da 2021’de başlayacağız. KYK Yurdu’nda çalışmalar bitti. Esentepe Sosyal Tesis Projesini bitirdik. Evde Bakım Hizmeti Projesine başladık. Kimsesizler için konut projesinde protokol aşamasındayız, 2021’de ihalesini yaparız. Aile Sağlık Merkezi ile ilgili yer tahsisini yaptık. Halk Eğitim Merkezi binasının yer tahsisleri yapıldı. Yeni Adliye binasının yer tahsisi yapıldı. Yenimahalle Kapalı Spor Salonu Milli Eğitim Bakanlığı yatırım programında. Hükümet Konağı ile Adliye binalarının olduğu noktaya yapacağımız proje, Gerede’nin parmakla gösterilecek en büyük projelerinden biri olacak. Hükümet Konağı ile Adliye binası kalktıktan sonra Millet Bahçesi Projesi için kolları sıvayacağız, biz tamamen hazır durumdayız. Buz Pisti Projesi’ni değerlendireceğiz. Teleferik avam proje çalışmaları son aşamaya geldi. Tabakhane alanının planlanması ile ilgili gerekli çalışmalar devam ediyor. Söz verdiğimiz projelerin Yüzde 70’ine el attık, pandemiye rağmen iyi yol kat ettik. Önümüzde 3 yılımız var, iyi durumdayız. 2022 yılında yaptıklarımız göz önüne daha fazla çıkacak, peş peşe açılışlar ile neler yaptığımızı halkımıza daha iyi anlatacağız.”

Cevap bırakın