22-Temmuz-2024 19:35:35

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
NE DAMATMIŞ AMA?

NE DAMATMIŞ AMA?

Yaylalarda yapılan çalışmaların ardından büyük bir alan çekilen çitlerden kurtarıldı ve yeni başlanılan temel inşaatları da yıkıldı. Ekipler, inceleme yapmak üzere gittikleri yaylalarda gördükleri manzara karşısında adeta şaşırdı kaldı. Yapılan araştırmalarda Ankara’da ikamet ettiği sanılan şahsın, yaylada 400 metrekare dolaylarında 4 ayrı araziyi tel örgülerle çitlediği, kendisi için bir alanı çitleyen şahsın, 2 erkek evladı ile birlikte damadını da unutmayarak damadına da yaylada bir 400 metrekare yer ayırdığı iddia edildi. Yaylada büyükbaş hayvanların otlayacağı alanı bırakmayan kıymetli kayınpeder, bu tutumu ile damadına ne kadar layık olduğunu herhalde ispatladı! Ayrıntılar…

Tapusuz devlet arazisi olmalarına karşın son yıllarda Gerede yaylalarında artan turistik yapılaşma hayli dikkat çekmeye başlamıştı. Köylü vatandaşların hayvancılık yapmaları için müsaade edilen yaylalarda bırakın hayvancılığı, hayvanların otlayacağı alanların dahi çitlerle çevrilmesi Bolu Valiliği’ni harekete geçirdi. Bolu Valiliği, yaylalardaki meraların çitlerden kurtulması ve yeni temellerin yıkılması için Gerede Kaymakamlığı’na geçen ay talimat gönderdi.

Ekipler şaşırdı!

İlçe Tarım Müdürlüğü ve Özel İdare Müdürlüğü ekipleri, inceleme yapmak üzere gittikleri yaylalarda gördükleri manzara karşısında adeta şaşırdı kaldı. Ekipler, yaylalarda hayvanların otlayacağı meraların neredeyse kalmadığını tespit etti. Hayvanların otlaması gerektiği alanların çitlerle çevrilmesi yaylaların amacından çıkarak turistik yapılara büründüğünü gözler önüne serdi.

Damadını da düşünmüş!

Ekiplerin bir yaylada yaptığı inceleme; “artık bu kadarına da pes” dedirtti. Gerede’de ikamet dahi etmeyen bir şahsın, yayladaki büyük bir araziyi çitlerle çevirdiği tespit edildi. Yapılan araştırmalarda Ankara’da ikamet ettiği sanılan şahsın, yaylada 400 metrekare dolaylarında 4 ayrı araziyi tel örgülerle çitlediği, kendisi için bir alanı çitleyen şahsın, 2 erkek evladı ile birlikte damadını da unutmayarak damadına da yaylada bir 400 metrekare yer ayırdığı iddia edildi.

Yaylada büyükbaş hayvanların otlayacağı alanı bırakmayan kıymetli kayınpeder, bu tutumu ile damadına ne kadar layık olduğunu herhalde ispatladı! Kıymetli kayınpederin çektiği çitler, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Özel İdare Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı.

Büyük alan kurtarıldı   

Gerede’de çok sayıda yaylada izinsiz tel örgü ve çit çekilen arazilerde yapılan yıkımdan sonra büyük bir alanın kurtarıldığı belirtildi. Yaylada bulunan kaçak tel örgü ve çit çekilmiş alanların iş makineleri ile gelen ekipler tarafından yıkılmasıyla yaklaşık 250 hektar alan açgözlülerden kurtarıldı. Yine yeni ev yapımına başlanıldığı tespit edilen bazı temellerin de yıkıldığı öğrenildi. Yapılan evler için herhangi bir yıkım işlemi yapılmadı.

Ecdattan örnek alın!

Ekiplerin yaylalarda yaptıkları incelemelerde, eski yayla evlerinin nizam ve intizamı hayli dikkat çekti. Ecdadın, 150 metrekare araziye 70 metrekare ahşaptan ev yaptıkları gözlenirken, bırakın yayla evini eski yayla evlerinin yollarındaki nizam bile hayran bıraktı. Geçmişte yayla evlerinin ip gibi hep aynı metrekarede inşa edilmesi günümüzde konuya ne kadar cahilce yaklaştığımızı ayrıca gözler önüne serdi. Küçücük şirin evlerde hayvanlarını otlatan ecdadın tutumu mu? Yoksa neredeyse yaylaya gökdelen dikecek yeni nesil mi? Hangisi cahil! Karar sizin.

Cevap bırakın