22-Temmuz-2024 19:24:18

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
GTSO, sanayicinin bir yükünü daha üzerinden alıyor

GTSO, sanayicinin bir yükünü daha üzerinden alıyor

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, pandemi nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşayan sanayiciye ilaç olacak bir projesini Avrupa Birliği hibe fonuna kabul ettirdi ve 190 Bin Euro yani yaklaşık 9 Milyon TL destek almaya hak kazandı. Sanayicilerin iş sağlığı ile ilgili tüm işleri bu kaynaktan karşılanacak. Projede karşılıklı imzalar atıldı.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, Avrupa Birliği İnsan Kaynaklarının Operasyonel Programı kapsamında finanse edilecek olan “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı için 04 Mart 2019 tarihinde başvuru yaptıklarını, 400 proje başvurusu arasından bu projenin 190 Bin Euro destek alamaya hak kazandığını belirtti. Sanayicilerin iş sağlığı ile ilgili tüm işleri bu kaynaktan karşılanacak.

Önemli bir hibeyi almayı başaran Gerede TSO, proje sözleşmesini 16 Aralık’ta imzaladı. Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka ve Genel Sekreter Turhan Anaç’ın da katılımıyla imzalanan sözleşme ile projeye start verildi. Yaklaşık 9 Milyon TL’lik bu kaynak, 18 ay içersinde Gerede’de faaliyet gösteren sanayicilerin iş sağlığı ve güvenliği yetkinliklerini geliştirilmesinde kullanılacak. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, daha önce sıkça dile getirdiği; “Çalışılabilir Bir İş Yaşamı” sloganını böylece sadece bir söz olmaktan çıkartarak aynı zamanda hayata da geçirmiş oldu.

“Sanayicilerimizin ve tüm çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini önemsiyoruz” diyen Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, projenin hayata geçirilmesinde emekleri bulunan AİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Recep Soluk ile Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Öğretim Üyesi Musa Milli’ye de teşekkür etti.

Hibe destek programının imza töreninde projeye ilişkin bazı ayrıntılar paylaşıldı. Proje ile ilgili verilen detaylarda şu bilgilere yer verildi: “Bu projenin amacı; işyerlerimizi işçi sağlığı ve güvenliği açısından uygun hale getirilmesini kapsamaktadır. Ayrıca proje ile iş kazalarında azalma ve meslek hastalıklarında düşüş de amaçlanmaktadır.

Projenin aktiviteleri arasında; Gerede’de faaliyet gösteren işyerlerindeki çalışma koşullarını iyileştirmek, işverenlerde ve çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık ve bilgi artırımını sağlamak, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin kapasitesinin arttırılması yer alıyor.

Proje kapsamında; 500 çalışanın periyodik sağlık tetkikleri, kullanılan kimyasalların malzeme güvenlik bilgi formlarının oluşturulması, işletmelerdeki makinelerin kullanım talimatlarının hazırlanması ve iş sağlığı ve güvenliği el kitabının oluşturulması planlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği takip yazılımı ile işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği bilgilerinin güncel olarak tutulması ve belirli sayıda çalışanımıza ilk yardım eğitimleri verilerek acil durumlarda maddi ve manevi kayıpların önlenmesi düşünülmüştür. Proje kapsamında, ilçemiz halkımıza ve öğrencilerimize yönelik tiyatro ve kısa film etkinlikleri de organize edilecektir.

Yine bölgemizin gelişimine katkıda bulunmak üzere, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, başvuruları yapılan ve süreci devam eden diğer projelerimiz şunlardır;

– Ne eğitimde ne istihdamda olan gençler için İşgücü Piyasası Destek Programı için hibe Programı,

– Promoting Decent Future of Work Approach With a Focus of Gender Equality, (İnsana Yakışır İş Yaklaşımını Teşvik Etmek) hibe programı,

– İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı.

Cevap bırakın