15-Temmuz-2024 05:15:56

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
KENTSEL DÖNÜŞÜME GİDECEK PARA DUDAK UÇUKLATTI

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİDECEK PARA DUDAK UÇUKLATTI

700 MİLYON TL

Demirciler Mahallesinde 130 yapı için tahliye işlemleri sona erdi. Yıkımın start alacağı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde anlaşmayan ve konutunu boşaltmayanların akıbeti ne olacak? Yıkım ne zaman başlıyor, kaç günde gerçekleşecek? Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman bitecek? Projede kaç dükkan ve konut var? Projenin tamamı ne kadara mal olacak? Ticaretin nabzı burada mı atacak? Gerede’nin yeni ana caddesi Demirciler mi oluyor? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası bu özel röportajın detayında…

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, yıkım ihalesinden sonra açıklamalarda bulunarak, bu özel röportajda akıllardaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı.

Allar, “Bu proje ile ilgili 2014 yılından günümüze dek ciddi bir mücadele verdik. Bu proje, darbe girişimi başta olmak üzere salgın dönemini de salgından sonraki ekonomik olumsuzlukları da gördü.

Uzlaşma oranlarımızda Yüzde 90’ı yakalayarak projeye start verdik. Bizim açımızdan bu son derece önemli. Projenin tamamı 3 etapta uygulamaya konulacak. 1. etap fay hattında kalan taşınmazlardı, buradaki hak sahiplerinin konutlarının yapımı ile Kentsel Dönüşüm Projesi resmen start aldı. 55 konut ve 9 işyerinin yapımı TOKİ’ye bedelsiz devrettiğimiz SEDAŞ yönetim binası altındaki arazide başladı.

Projedeki 2. Etap ise fay hattı kuzeyinde yer alan binalar. Eski Bakırcılar Çarşısı da dahil olmak üzere Eski Belediye Binasını da kapsayan büyük bir bölüm 2. Etapta yer alıyor. 2. Etap için yıkım ihalesini gerçekleştirdik, bu ihaleden 6 Milyon 170 Bin TL + KDV olmak üzere Belediyemizin kasasına nakit girişi sağladık. 23 Ocak Pazartesi günü yer teslimini yapıyoruz, bu tarihten 45 gün içersinde 1 ve 2. Etapta yer alan tüm taşınmazlar yıkılacak. 130 civarında yıkılacak yapı var.”bilgisini paylaştı.

Yıkım ne kadar zamanda olacak?

En fazla 45 gün içersinde Kentsel Dönüşüm Projesi 1 ve 2. etapta yer alan 130 yapının yıkımı bitmiş olacak.

3. etapta bir problem mi var, neden yıkım kapsamına alınmadı?

Hayır yok, Yüzde 95 oranında anlaşma oranı yakalandı. Sıkıntısız geçiş için böyle bir yol haritası belirledik.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın da yer aldığı iş merkezi 2. Etapta yıkılacak mı?

Burada durum şu şekilde; bu bina da yıkılacak. Yeni Cami çevresinde hiçbir yapı kalmayacak. Ancak bu binalar 3. Etap ile beraber yıkılacak. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na, eski Belediye Binası’nın bulunduğu alana yapılacak İş Merkezi’nden yerini ayarladık. Bu iş merkezindeki tüm hak sahipleri iş merkezi yapıldıktan sonra yeni binalarına geçiş yapacaklar. Bu şekilde sıkıntısız bir geçişi de sağlamış olacağız.

Yıkım işlemlerinde dinamit kullanılacak mı?

Dinamit kullanılmayacak. Yıkım için özel kolon kesme makasları var, bu kesici iş makinaları ile yıkımlar gerçekleştirilecek.

Halen boşaltma işlemini yapmayanlar var!

Evet, boşaltmayanlar var. Uzlaşanlar boşaltma işlemini gerçekleştirdi. 15 Ocak tarihine dek devreye girdiğimiz hak sahipleri oldu ve süre geçmiş olmasına karşın rica ile bu kişileri de dahil ettirdik. Bu kişiler boşaltma işlemine biraz geç başladılar. 18 Ocak itibariyle belirlenen alanda yıkılmayan yapı kalmayacak.

Uzlaşmayanlar ne olacak?

Uzlaşmayan hak sahiplerinin teknik değerlendirme raporları çıktı. Bu kişilere 6/A maddesi uygulanacak ve devlet direk tahliye işlemini gerçekleştirecek. Anlaşmayanların tahliye için en geç 10 gün süreleri var. ‘Bizim binamız yıkılmayacak’ gibi bir durum söz konusu değil, çünkü Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm sit alanı. Bu alanın tamamı boşaltılacak. Uzlaşanlar kendilerine verilen konutlara inşaat bitimiyle yerleşecekler, uzlaşmayanların bina ve arsa değerleri hesaplarına yatırılacak.

Aşırı bir konut var, bu projenin yıkımdan sonra inşaatının durması yada başlamaması durumu söz konusu olur mu?

Projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi yapacak. Devletimiz güçlü, bu proje devletimiz için sorun teşkil edecek bir proje değil. TOKİ yılda 100 bin konut inşa ediyor.

Proje ne zaman bitecek?

Projenin tamamı (1.,2.,3. Etap) 2025’de tamamlanacak. 2 yılda çok rahat bir şekilde hak sahiplerinin tamamı yeni konutlarına otururlar. Pazartesi günü (bugün) itibariyle yıkıma başlıyoruz zaten. Duracak zamanımız yok, proje sürecinde başımıza gelmeyen kalmadı, bu dönemde acilen bitirmek zorundayız.

Projede kaç dükkan ve konut var?

Kentsel Dönüşüm Projemizde 740 konut inşa edilecek. 220 civarında çeşitli metrekarelerde dükkan var.

Ticaretin nabzı burada atacak deniliyor. Öyle mi?

Gerede’nin ilk 30 metre genişliğindeki caddesi burada yer alacak. Gerede’nin yeni caddesi ve meydanı burası olacak. Aynı zamanda çok sayıda cep parklar yer alacak ve ilçemizin geniş yürüyüş yolları ile örnek bir caddesi olacak. Projedeki çok sayıdaki cep parklar ilçedeki trafik sorununu tümüyle uzun bir süre çözüme kavuşturacak. Bu yeni caddemiz yakınındaki tüm güzergahları da hareketlendirecek. Net söylüyorum; şehrin en güzel yeri burası. Şehrimizin silueti de bu dev proje ile değişiyor.

Projenin tamamı ne kadara mal oluyor?

Son yapılan hesaplamalara göre 700 Milyon TL’yi buluyor. Bugüne dek ilçemize yapılan en büyük proje olacak. Gerede’nin mega projesi, şükürler olsun ki bize nasip oluyor. Cumhuriyet tarihinde yapılan en önemli, en büyük, en kapsamlı proje. Gerede çok rahatlayacak. İlçemizin 740 konutu daha olacak. Yüzde 85’i metruk olan yapılar, oturulan güvenli alanlara dönüşecek. Demirciler Mahallesi’nde oturulan konut sayısı Yüzde 20’yi geçmez.

Bu durumu ne yazık ki fırsata çevirenler de var. Geçen hafta bu durumu gündeme taşıdık. Siz ne söylemek istersiniz?

Şu anda kiralarla alakalı fırsat düşkünlüğü yapıldığı haberleri geliyor. Bu doğru bir yaklaşım değil, bakın 2 yıl sonra bu konutlar bittikten sonra Gerede’deki yapı sayısı oldukça artacak. Fırsatçılık yapan 2 yıl yapar. Çok çektik, 2 yıl bir sıkıntımız olacak.

3. etapta son durum nedir?

Tebligatları hazır, anlaşmalar tamam. Boşaltma tebligatları ile birlikte bu alana da girilecek. Bu proje bittikten sonra vatandaşlarımız; “burada da kentsel dönüşüm yapalım” diye talepte bulunacaklar. Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde sağlanan imkanlarla şu anda hiçbir bölgede sözleşme imzalamadı. Bunu da eklemek isterim. Bu da bir başarıdır. Türkiye’de örneği yok! Bolu Milletvekilimiz Fehmi Küpçü’nün bu işin bu hale gelmesinde çok büyük emeği var.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile Dayıoğlu Deresi’nde de bir düzenlemeye gitmeyi düşünüyor musunuz?

Şu anda bir çalışma yaptık. Belli bir bölümünü tamamladık. Terminal Kavşağı’nın genişletilmesiyle Dayıoğlu Deresi’nde çalışmalar sürecek. Daha sonra çevre düzenlemesine başlayacağız ve burayı çok modern bir hale getireceğiz.

Cevap bırakın