15-Temmuz-2024 05:52:35

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Kurbanlıklarda satışlar başladı

Kurbanlıklarda satışlar başladı

Kurban Bayramı’na aylar kala kurbanlık alıcıları satıcılarla buluşmaya başladı. Gerede’de geçen yıl 12 Bin TL dolaylarında alınabilen kurbanlıklar, bu yıl 18 Bin TL dolaylarında satılıyor.  

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı ve Gerede’de kurbanlık satış fiyatları belirlendi. Kurbanlık fiyatları illere göre çeşitli farklılıklar gösteriyor. Doğu illerinde kurbanlıklar bin TL aşağıdan satılırken, batıya doğru geldikçe rakamlar artıyor. Gerede’de büyükbaş hayvanların fiyatları 12 bin liradan başlayıp 25 bin liraya kadar çıkıyor. Kurbanlık alıcıları, ortalama hesap yaptıklarında geçen yıl 12 Bin TL dolaylarında aldıkları kurbanlıkların bu sene 18 Bin TL dolaylarında satıldığını dile getirdiler.

Kurbanlıkların alımında en çok bakım hususuna dikkat ettiklerini belirten vatandaşlar, “Bir hayvana küspe verilip verilmediğini ancak kesildikten sonra anlayabiliriz. O nedenle güvendiğimiz satıcılardan kurbanlığımızı almaya gayret ediyoruz.”diye konuştular.

Herkes dertli!

Alıcılar, “Satıcının kendisine teklif ettiğimiz fiyata; ‘o fiyata kesime veriyorum’ diyor. Piyasa bu kadar serbest olmamalı, televizyonlarda hep üretici mağduru oynuyor. “diye dert yakındılar.

Besiciler ise büyükbaş hayvancılık yapmanın zorluklarından bahsederek, “Hayvancılık yapmak öyle göründüğü gibi kolay değil. Kışı var, bakımı var, hastalığı var. Riskli bir iş, bir de üzerine fiyat artışları var. Biz de karnımızı doyurmak durumundayız. 4 bin lirası olan hisseye girebiliyor, fiyatları yüksek bulanları hisseli kurbanlık alımına yönlendiriyoruz.”diye yaşanan durumu ifade ediyorlar.

Bu arada geçen yıl en düşük 2 bin 500 lira dolaylarında olan tek hisse bedeli bu sene en düşük 4 Bin TL dolaylarında seyrediyor. Bu yıl geçen yıllara nazaran kurbanlık kesecek kesimin de bir miktar da olsa azalacağı konuşuluyor.

Cevap bırakın