19-Temmuz-2024 17:46:26

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Mecliste “0.19-0.20” tartışması! 

Mecliste “0.19-0.20” tartışması! 

Belediye Meclisinde, Komisyon Üyeleri seçilmeden önce hareketli anlar yaşandı. BBP Meclis Üyesi Hasan Ekici, komisyonlar için; 3 AK Parti, 1 BBP, 1 MHP önerisinde bulundu. Bir süre 0.19-0.20 tartışmaları yaşandı. Ekici’nin “Ben matematikçiyim” çıkışı dikkat çekti. Başkan Allar, “Burası meclis. Meclis Üyelerinin kararı neyse burada o uygulanır.”dedi. Komisyonlarda da AK Parti ağırlığını koydu. Ayrıntılar haberin detayında…

Belediye Meclisinde Encümen Üyelerinin seçilmesiyle beraber ihtisas komisyonlarının seçimine geçildi. Oylama öncesi BBP Meclis Üyesi Hasan Ekici söz aldı. Ekici; “İhtisas Komisyonu Üyelikleri 4’den 5’e çıkarıldı. Komisyonlar 3’er kişiden oluşuyor. Mecliste 1 iktidar, 2’de muhalefet var. Adil olması için şunu bekliyoruz; 3 komisyon AK Parti’den, 1’er komisyon da BBP ve MHP’li meclis üyelerinden oluşmasını teklif ediyorum.”dedi.

Özetle 3 komisyonun tamamının AK Parti’den, 2 komisyonun da BBP ve MHP’den oluşmasını öneren Ekici’ye Başkan Mustafa Allar, “Öneridir, saygı duyarız.”dedi. Ardından  komisyonlarla ilgili yasa Yazı İşleri Müdürüne okutuldu. Yasada; komisyonların belli bir oran kapsamında seçildiği belirtildi ve AK Parti’nin Belediye Başkanı da dahil olmak üzere 10, MHP’nin 3, BBP’nin de 3 Meclis Üyesi olduğu ifade edildi. Partilerin meclis üyesi sayısının meclis tam sayısı olan 16’ya bölündüğü açıklandı. Yazı İşleri Müdürü; AK Parti’nin sayısının 16’ya bölünmesiyle 0.62,50 oranı, MHP ve BBP’nin oranlarının bölünmesiyle de 0.18,75 oranı oluştuğunu dile getirdi ve küsuratların yuvarlanmasıyla da 0,19 sonucu çıktığını belirtti.

Hasan Ekici’den; “Ben matematikçiyim” çıkışı 

Yeniden söz alan BBP’li Meclis Üyesi Hasan Ekici; “0.18, 0.19 mu olur? Ben matematikçiyim, 0.20 mi olur?”diye sordu. Yazı İşleri Müdürü; “küsuratlar yuvarlandığında 0.19 olur”dedi. Hasan Ekici, “0.20 olur”dedi. Araya giren Belediye Başkanı Mustafa Allar, “önerinizi söyleyin”dedi. Ekici, “Oran 0.20 olduğu zaman komisyonlarda 1’er muhalefet, 3’de iktidardan olur. Doğru olan budur”diye konuştu.

Ekici’nin sözleri üzerine Başkan Allar, “Önerebilirsiniz, biz önerilere açığız. Yetki meclis üyesi arkadaşlarımızındır. Neticede gizli oylama yapılacak, dileyen 3’e 1-1 şeklinde yazabilir. Sonuç itibariyle ne çıkarsa meclis kararıdır, uygulanır.”dedi.

Ekici, “Önce, bu öneriyi onaylamak lazım.”dedi. Daha sonra AK Parti Grubu adına Hamdi Coşkunyürek söz aldı. Coşkunyürek, “Biz komisyonların 3 üyeden oluşmasını, üyelerden 1’ini BBP yada MHP’den önerelim düşüncesindeyiz.”dedi.

Ekici, “Bizim önerimizin olumsuz yönü ne olabilir?” diye sordu. Bu sözün üzerine Başkan Allar, “Meclisi ben yönetiyorum, Meclis Başkanı benim.”dedi ve son sözü söyleyerek, Komisyon üyelerinin 3 kişi yada 5 kişiden oluşması önerisini oylamaya sundu. 13 evet, 3 hayır oyu ile komisyonların 3 kişiden oluşmasına karar verildi. MHP’li Meclis Üyeleri de AK Parti’den yana oy kullandı. Oylamanın ardından Allar, sözlerini yineledi ve “Burası meclis. Meclis Üyelerinin kararı neyse burada o uygulanır.”dedi ve komisyonların seçimine geçildi.

İşte komisyonlar

Belediye Meclisi komisyon seçimlerinde AK Parti’nin önerdiği isimlerin tamamı komisyonlara getirildi. Komisyonlar şu isimlerden oluştu;

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Şeyma Bozkurt (AK Parti), A. Hamdi Coşkunyürek (AK Parti), Muhsin Ayeroğlu (MHP).

Plan ve Bütçe Komisyonu: Ergün Çakır (AK Parti), Lütfullah Yıldız (AK Parti), E. Şeref Töngemen (MHP).

Arsa Satış Komisyonu: Bahri Esen (AK Parti), Yılmaz Turçin (AK Parti), Ekrem İpek (MHP).

Sosyal İşler Komisyonu: Elven Çelik (AK Parti), Uğur Kutlugün (AK Parti), Eyüp Yalçın (BBP).

Turizm ve Tanıtım Komisyonu: Cihan Saraç (AK Parti), A. Hamdi Coşkunyürek (AK Parti), D. Ali Berber (BBP).

Belediye Meclisi’nde 5 komisyon üyelerinin belirlenmesiyle birlikte Deri İhtisas OSB Üye seçimi, Karma OSB Üye seçimi ve 5 kişiden oluşan Katı Atık Bertaraf Tesisleri Kurma ve İşletme Birliği seçimi yapıldı.

Deri İhtisas OSB Üyeliğine Belediye Başkanı Mustafa Allar seçildi. Karma OSB Üyeliğine ise Cihan Saraç seçildi. Katı Atık Bertaraf Tesisleri Kurma ve İşletme Birliği’ne ise Yılmaz Turçin (AK Parti), Cihan Saraç (AK Parti), Uğur Kutlugün (AK Parti), E. Şeref Töngemen (MHP), Hasan Ekici (BBP) isimleri seçildi.

Cevap bırakın