15-Temmuz-2024 04:47:38

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Orijinal hali büyüledi!

Orijinal hali büyüledi!

Kiliseli Han’da yapılan restorasyonda geçmişte dışına yapılan badana özenle kaldırılarak orijinal taşlar ortaya çıkarıldı. Han’ın son görüntüsü büyüledi. 

Arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olan Kiliseli Han’ın restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Uzun süre kullanılmadığı için son derece bakımsız ve yıkılacak hale gelen han, çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başladı. Tarihi dokusu bozulmadan zamanın mimarisinin birleşimiyle harmanlanan restorasyon çalışmaları neticesinde henüz yapımı tamamlanmamış olsa da gerek ilçe sakinlerinin gerek ilçeye gelen misafirlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında geçmişte dışına yapılan badana özenle kaldırılarak orijinal taşlar ortaya çıkarıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Üst katları Butik Otel, alt katları ise lokanta kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. 23 odası bulunan hanı, dış cephesi de dahil aslına uygun hale getiriliyor. Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız. Burada 23 oda var. Burası hem butik otel statüsü hem de restoran ve kafeterya özelliği kazanacak. Aynı zamanda yöresel ürünler satış merkezi olacak. Burayı Gerede’nin tarihi dokusuna uygun bir iş merkezi haline getireceğiz. Bu son derece önemli bir projemizdi. Projenin bugüne dek yapılamamasının nedeni mülkiyet problemi oldu. Mülkiyet problemlerinin çözülmesinin ardından Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındıktan sonra projeye resmen başlanıldı ve yapımı hızlı şekilde devam ediyor. Ecdadımızın bize miras bıraktığı eserin aslına uygun şekilde korunması ve onarılması için özenle çalışmaya devam ediyoruz. Bu eser Gerede’nin yüz akı. Gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Tüccar Han, Mülk sahibi hayırsever işadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu’nun hakkını ödeyemeyeceğimiz desteğiyle eski ihtişamına kavuşuyor. Hayırsever işadamımız Sayın Mithat Dayıoğlu’na Gerede halkı adına şükranlarımı sunuyorum”dedi.

Cevap bırakın