22-Temmuz-2024 20:02:20

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
YÜZDE 80’İ BİTTİ

YÜZDE 80’İ BİTTİ

Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden ve bittiğinde mevcut arıtma tesisinden yüzde 50 daha fazla arıtma kapasitesine sahip olacak 2. arıtma tesisinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Kaba inşaatı Yüzde 95 oranında biten yeni arıtma tesisinde mekanik işlemlerin montajlanmasına devam ediliyor. 160 Milyon TL gibi büyük bir kaynağın harcanıldığı proje tamamlandıktan sonra Deri OSB’nin tüm arıtma yükünü bu tesis yüklenecek.

Arıtma tesisi bittikten sonra zaman zaman gündem olan çay kirliliği hususunda ortaya atılan iddialar ile ilgili 160 Milyon TL harcayan Deri OSB yönetimi ve dericiler, üzerilerindeki sorumluluğu atarak, herhangi bir kirlilik durumunda durumun kendilerinden kaynaklanmadığını analiz raporları ile ortaya koyacaklar.      

Yine bu arıtma tesisin yapımıyla birlikte özellikle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin istediği ve bağımsız denetçiler tarafından verilen önemli belgeleri sanayiciler alabilecekler. Dericiler, bu kalite standartlarını belirleyen belgeler ile Avrupa’ya daha fazla ürün ihraç edecek. Böylelikle etiketlik derinin yanında Avrupa kapıları ayakkabılık deriye de sonuna kadar açılacak. Tesis Eylül ayında bitirilerek faaliyete girecek.

Geçen yıl Ekim ayında yapımına başlanılan Deri OSB 2. Arıtma Tesisi’nde önemli mesafeler katedildi. Cezaevinden sonra ilçeye yapılan en büyük ikinci inşaat yatırımında kaba inşaatın yüzde 95’i bitti. Tesisin mekanik işlemlerinin montajlanması çalışmaları sürüyor.

Deri Organize Sanayi Bölgesi, sadece fabrikalaşma anlamında değil çevresel anlamda da Avrupa standartlarının üzerine bu yatırımla çıkacak. Yeni arıtma tesisi ile beraber 6 bin metreküp kapasiteyle endüstriyel arıtma işlemi gerçekleştirilecek. Deri OSB’de 2. arıtma tesisi ile üretim kapasitesi de 2 katına çıkabilecek.

Deri Sanayi’nin Avrupa’ya ve diğer ülkelere derisini ihraç edebilmeleri için bazı şartlar ve önemli belgeler isteniyor. Özellikle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin istediği bağımsız denetçiler tarafından verilen önemli belgeleri sanayiciler, bu yatırım bittikten sonra alabilecekler. Dericiler, bu kalite standartlarını belirleyen belgeler ile Avrupa’ya daha fazla ürün ihraç edebilecek. Böylelikle etiketlik derinin yanında Avrupa kapıları ayakkabılık deriye de sonuna kadar açılacak.

DERİCİLERE AVRUPA VİZESİ GETİRECEK

Derinin Avrupa pazarına ihracatı için belirlenen tüm standartları dericiler, yaptıkları dev yatırımlardan sonra yakalamaları gerekiyor. Tüm donanımıyla çok modern şekilde inşa edilen fabrikalar, Avrupa pazarını sonuna kadar hak ederken, bu büyük Arıtma Tesisi yatırımıyla dericilerin önünde Avrupa vizesi için engel teşkil edecek önemli bir sorun kalmayacak gibi gözüküyor. Ayrıca çevresel açıdan da doğaya saygılı bir üretimi bu yeni arıtma tesisi daha fazla sunacak.

160 MİLYON TL HARCANILDI

Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden 2. Arıtma tesisinin Yüzde 80’inin tamamlandığı bilgisi paylaşıldı. Hızla devam eden inşaat çalışmaları ve mekanik montajlama işlemlerinin Eylül ayında tamamlanacağı belirtilirken, tesis için 160 Milyon TL harcanıldığı ifade edildi.

2. Arıtma Tesisi için 160 Milyon TL gibi bir rakam harcayan Deri OSB yönetimi ve dericiler, Arıtma Tesisi bittikten sonra zaman zaman gündem olan çay kirliliği hususunda ortaya atılan iddialar ile ilgili yaşanabilecek herhangi bir kirlilik durumunda durumun kendilerinden kaynaklanmadığını analiz raporları ile ortaya koyacaklar ve sorumluluk kabul etmeyecekler.

Cevap bırakın