15-Temmuz-2024 19:46:59

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
PTT’YE TEBLİGAT ŞOKU!

PTT’YE TEBLİGAT ŞOKU!

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanı içersinde kalan Gerede PTT Şubesi, 03 Şubat Cuma günü kapısına asılan tebligat ile şoka uğradı.

Anlaşma yapmayan hak sahipleri için binaların dışına asılan tebligatlarda en geç 12 Şubat Pazar gününe kadar ev ve işyerlerinin tahliyesi istenilirken, tahliyesini gerçekleştirmeyen PTT’ye de kanun kapsamında tebligat asıldı. Bugüne kadar devlet kurumu olan PTT’nin nasıl bir sorumsuzlukla taşınma işlemini gerçekleştirmemesine akıl sır erdirilemedi.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tahliye işlemleri sona erdi ve 01 Şubat Çarşamba günü yıkım çalışmaları başladı. Yıkımın yapıldığı alanlarda güvenlik önlemleri alınırken, anlaşma yapmayan hak sahiplerinin binalarına 12 Şubat Pazar gününe kadar kanun kapsamında tahliye işlemlerini gerçekleştirmeleri gerektiği tebligatları asıldı.

BU NASIL SORUMSUZLUK? 

45 gün içersinde 130 yapının yıkılacağı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Gerede PTT Şubesi tahliye işlemini gerçekleştirmedi. Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi sit alanı içersinde bulunan Gerede PTT Şubesi’nde hali hazırda boşaltma işlemi için de henüz bir hareketlenme görülmüyor. 12 yıldır gündemde olan ve yıkılması aylar öncesinde kesinleşen Gerede PTT Şubesi’nin nasıl bir sorumsuzlukla binasını taşımamasına anlam verilemiyor.

İNSANLARI TEHLİKEYE ATIYORLAR!

PTT’nin tahliye işlemlerini bugüne dek gerçekleştirmemesi insanları da aynı zamanda tehlikeye atıyor. Gerede PTT’nin hemen yanı başında bir yandan yıkım çalışmaları devam ederken, bir taraftan da güvenlik şeridini geçen vatandaşlar yıkım alanına girerek PTT’de işlemlerini gerçekleştiriyorlar. PTT binasına da 12 Şubat Pazar gününe kadar kanun kapsamında tahliye işlemlerini gerçekleştirmeleri gerektiği tebligatı asıldı.

İNSANLAR NE YAPACAK?

PTT’nin 12 Şubat’ta boşaltılmasından sonra ne yapacağı da bilinmiyor. Devlet kurumu olan PTT’nin yine bir başka Devlet kurumu olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tahliye emri sonrası nereye taşınacağı da bilinmiyor. Çürük binada hizmet veren PTT’nin taşınmasının ne kadar süreceği de bilinmiyor. Bu süre zarfında işlemlerin nasıl yürütüleceği de belirsizliğini koruyor. Böylesine bir ortamda “neden bugüne dek taşınmazsın ki?” sorusu akıllara geliyor.

DEFALARCA UYARI YAPILDI

15 Ocak tarihine kadar Demirciler Mahallesi’ndeki ev ve işyerlerinin boşaltılması tebligatlarının yapılmasından sonra Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar bir çok kez uyarılarda bulunurken, yine yetkililer tarafından defalarca uyarı ilanları yapıldı. Bu süre zarfında yıkılacağı belli olan binaları tüm vatandaşlar  boşatırken, devlet kurumu PTT ise ne yazık ki önlem alamadığı gibi vatandaşlar kadar konuya duyarlı da olamadı.

BİNALARIN DOĞALGAZ, SU VE ELEKTRİĞİ KESİLECEK 

12 Şubat tarihine dek boşaltılması noktasında tebligat yapılan binaların Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 24.01.2023 tarih ve 5590453 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u alınarak 6306 sayılı yasanın 6/A kapsamına alındığı ve belirlenen tarihe dek tebligat yapılan binaların doğalgaz, elektrik ve suyunun kesileceği ve ivedilikle yıkımının gerçekleştirileceği  belirtildi.

UZLAŞMAYANLARIN DURUMU

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, gazetemizin bir önceki sayısına verdiği özel röportajda, uzlaşmayan hak sahiplerinin teknik değerlendirme raporlarının çıktığını belirterek, “Bu kişilere 6/A maddesi uygulanacak ve devlet direk tahliye işlemini gerçekleştirecek. Anlaşmayanların tahliye için en geç 10 gün süreleri var. ‘Bizim binamız yıkılmayacak’ gibi bir durum söz konusu değil, çünkü Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm sit alanı. Bu alanın tamamı boşaltılacak. Uzlaşanlar kendilerine verilen konutlara inşaat bitimiyle yerleşecekler, uzlaşmayanların bina ve arsa değerleri hesaplarına yatırılacak.”bilgisini paylaşmıştı.

Cevap bırakın