20-Temmuz-2024 05:39:26

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Sigara bırakma polikliniği kuruluyor

Sigara bırakma polikliniği kuruluyor

Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol, önümüzdeki yıl Gerede’de sigara bırakma polikliniğinin aktif hale geleceğini söyledi.

“Sigara ile mücadeleyi 2020 yılında daha ilerilere götürme hedefimiz var” diyen İl Sağlık Müdürü Demirkol, önümüzdeki yıl Gerede’de sigara bırakma polikliniğinin aktif hale getirmeyi planladıklarını açıkladı. Demirkol, “Umarım 2020 yılı sigara bırakma noktasında atılım yaptığımız bir yıl olur.”diye konuştu.

Sigara bırakma polikliniğinde neler oluyor? 

Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların ayrıntılı bir tıbbi ve psikiyatrik değerlendirilmeleri yapılıyor. Başvuran hastalara sigara bağımlılığı, bağımlığın oluşturabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi veriliyor.

Başvuruda bulunan sigara bağımlılarına nikotin replasman tedavisi, farmakoterapi gibi bilimsel yöntemler kullanılarak sigara bırakma konusunda yardımcı olunuyor.

Sigara bıraktırma polikliniğine başvurduğunuzda akciğer muayenesi ve çeşitli tetkikler yapılarak kontrolden geçiriliyorsunuz. Sizin sigara alışkanlığınız ile ilgili sorulan çeşitli sorularla bağımlılığınızın tipi yani fiziksel bağımlılığın mı psikolojik bağımlılığın mı ön planda olduğu belirleniyor. En uygun bırakma yöntemi doktorun önerisiyle sizin de onayınızla seçilerek tedavi sürecine başlanıyor. Belirli aralıklarla yapılan kontrollerde size destek sağlanıyor ve yol gösteriliyor.

1 Yorumlar
Muharrem İMAMOĞLU

Sigara hiçbir yerde içilmemelidir. Sigara bırakma çalışmaları çok güzel bir çalışmadır.Destekliyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yeniçağalı emekli Müftü

Cevap bırakın