15-Temmuz-2024 05:20:22

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
TEDBİRİ GEÇTİK, SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA DOĞRU GİDİYORUZ!

TEDBİRİ GEÇTİK, SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA DOĞRU GİDİYORUZ!

Gerede’de Koronavirüs (Covid-19) vakaları geçen hafta rekor seviyelerde yükselişini sürdürdü. Tedbir kararlarının uygulamaya konulduğu Cuma gününe dek pozitif vaka sayısında rekor kırıldı. Mart ayından bu yana nüfusun Yüzde 8’i Koronavirüse yakalandı, 19 vatandaşımızı toprağa verdik. Filyasyon ekiplerinin tespit ettiği temaslı sayıları ne kadar? Bugüne dek kaç kişi virüse yakalandı? Kaç aktif hastamız var? Hepsi bu özel haberin detayında…    

Koronavirüs vakalarında geçen hafta Çarşamba günü Gerede en yüksek rakamı gördü. Bir günde 30 kişi koronavirüse yakalandı. 24 olan pik rakamı, 30’a yükseldi. Yine geçen hafta, Gerede’de asfalt çalışması yürüten bir şantiyedeki 80 işçiden 20’sinin test sonucu pozitif çıktı. Günlük pozitif vaka sayısı geçen hafta ortalama 27 dolaylarında seyretti.

Toplam vaka 

 Gerede’de ilk koronavirüsün görüldüğü tarih olan 08 Mart’tan itibaren 2 bin 560 kişi virüse yakalandı. 34 bin nüfuslu Gerede’de bu sayı nüfusun Yüzde 7,53’üne tekabül ediyor. Çok yüksek rakamlarların yaşandığı Gerede’de hastanedeki doluluk oranı da yükselmeye devam ediyor. Hastaların büyük bölümü Bolu’ya sevk edilerek burada tedavileri yapılıyor.

Temaslı sayısı

Pozitif vaka sayılarındaki artış temaslı sayısını da artırıyor. Filyasyon ekiplerinin, test sonuçları pozitif çıkan hastaların verdikleri bilgiler ışığında karantinaya aldıkları kişiler sınıfına giren “temaslı” sayısı 08 Mart tarihinden bu yana 6 bin 120’nin üzerine çıktı. Bu kişilerin bir bölümünün karantina süreçleri devam ediyor. Belirti yaşamaları halinde bu kişilerin tedavilerine başlanıyor. 34 bin genel nüfusa sahip Gerede’de temaslılar nüfusun Yüzde 18’ini oluşturdu.

Şu anda kaç kişi pozitif?     

Gerede’de şu anda pozitif olan aktif hasta sayısının çokluğu da dikkat çekiyor. Gerede’de 368 toplam aktif hasta var. Son açıklanan tedbir kararlarından sonra aktif hasta sayısının düşmesi bekleniyor. Aktif hasta sayısı nüfusun Yüzde 1,08’ini oluşturuyor.

Cevap bırakın