15-Temmuz-2024 05:23:56

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
TOKİ’DE 500 KONUT İÇİN ONAY TAMAM

TOKİ’DE 500 KONUT İÇİN ONAY TAMAM

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, herkesin merakla beklediği ve listede açıklanmaması nedeniyle eleştirilen TOKİ konusunda müjdeli haberi verdi. Allar, “250 bin konutun açıklanacağı 2. etapta Gerede ilçesi yer alacak.”dedi ve “ilk etapta da kesin olmamakla beraber arsa hazır olduğu için bir miktar konuta başlanabilir.”müjdesini verdi.   

TOKİ’de ilk etap için açıklanan listede Gerede’nin neden yer alamadığına da açıklık getiren Allar, “TOKİ devreye girmeden önce Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 740 hak sahibi vardı, biz 1080 konut üretiyorduk. Burada 340 konut fazlamız olacaktı. Bu 340 konut da Gerede’deki konut ihtiyacını karşılayacaktı ve bu konutların ihtiyaç sahiplerine satışı TOKİ’de olduğu gibi gerçekleşecekti. Kat sayısı zemin+5’di. İnşa edilecek binalar birer kat fazlaydı ve konut ihtiyacımız karşılanıyordu. TOKİ’nin projeyi devralmasıyla birlikte Bakanlık tarafından katın 1’i iptal edildi ve yatay mimariye geçildi. 340 konut fazlamız olacağı için biz TOKİ’ye talepte bulunamadık. Ayrıca arıtma tesisini de biz yeni taşıdık, böyle bir arazi de kısa zaman önce ortada yoktu. TOKİ’yi istememe gibi lüksümüz yok, durum bundan ibaret oldu. Böyle bir durum olunca Gerede’yi hemen TOKİ 2. etaba yetiştirdik. TOKİ, Sofular köy yolu üzerindeki eski arıtma tesisinin bulunduğu alana inşa edilecek.”dedi. TOKİ ne zaman başlayacak, Gerede 2. etaba nasıl yetiştirildi, arsanın TOKİ’ye tahsisi ne zaman gerçekleşecek? Tüm bu soruların yanıtları özel röportajın detayında…

Geçen hafta acilen TOKİ Genel Merkezi’ne giden Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, burada TOKİ Başkan Yardımcısı Hakan Akbulut ile görüştü ve Gerede’ye 500 konut yapımı için onayı aldı ve Gerede’yi 2. etaba yetiştirdi.

Yaşanan gelişmeleri Yenigün aracılığıyla paylaşan Allar, konu ile ilgili kamuoyunun merak ettiği soruları yanıtladı. TOKİ ne zaman başlayacak, Gerede 2. etaba nasıl yetiştirildi, arsanın TOKİ’ye tahsisi ne zaman gerçekleşecek? Tüm bu soruların yanıtları özel röportajın detayında…

TOKİ’nin açıkladığı kapsamlı bir liste var. Bu takvimde Gerede’nin olmayışı ilçede bir takım spekülasyona neden oldu. Gerede’de TOKİ olmayacak mı?

Allar; “Vatandaşlarımızın her talebini bizler ile paylaşıyorsunuz, öncelikle teşekkür ediyorum. Eleştiriye de açığız, özeleştiriye de açığız. Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamada; Türkiye genelinde 1. etapta 250 bin, 2. etapta da 250 bin olmak üzere 500 bin konut yapılacağı duyuruldu. Bolu’ya 900 konut yapılması öngörülüyor. Bu 900 konutun dağılımı da Merkez, Kıbrıscık, Yeniçağa, Dörtdivan ve Mengen ilçeleri olarak listede yer aldı. Gerede’deki hazine arazisi sıkıntılarından dolayı ilk etapta yer almadığımızı öğrendik.

Bizim Kuzey kısmımız tamamen orman, Batı istikametimiz mera, Doğu kısmımız Cezaevi ve Güneydemirciler köyü, bizim sadece yerleşim alanımız Güney kısım kalıyor. Bahçelievler Mahallesi ve Dayıoğlu Mahallemizin küçük bir kısmında bizim büyüme alanlarımız var. Bu alanlarda da hazineye ait, TOKİ yapılabilecek alan olmaması elimizi ciddi derecede daralttı.

Vatandaşlarımız taleplerinde haklılar. İnşaat girdi maliyetleri çok yükseldi, bu şartlarda vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmeleri de çok zorlaştı. Daha önce vatandaşlarımız yarı peşin diğer kısmını da kredi ve çeşitli imkanlar ile borçlanarak daire alabiliyordu ama bugün konut edinmede büyük sıkıntılar yaşıyorlar.

Vatandaşlarımıza şöyle bir müjdeli haberi vermek istiyorum; Milletvekilimiz Fehmi Küpçü, AK Parti İlçe Başkanımız İsmail Çetin ve meclis üyelerimizle beraber bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Bizi bağrına basan vatandaşlarımız için bizim mutlaka çözüm yolu bulmamız gerekiyordu. Vatandaşlarımızdan gelen haklı TOKİ talebini nasıl hayata geçirebiliriz konusunda gerekli adımları ivedilikle attık. Şunu dedik; ‘eğer Gerede’de hazine arazisi yoksa biz Belediyenin arazilerinden feragat edelim. İhtiyaç duyulan araziyi yani 500 konutun yapılabileceği alanı TOKİ’ye uygun koşullarda tahsisini gerçekleştirelim.’

Belediye arazisini uyguna vermemizin nedeni de şu; sosyal konut projesi, dar gelirli insanlarımızın çok uygun koşullar ile ev sahibi olması ve alacağı evin geri ödemesini yapabilmesini amaçlıyor. Biz de Gerede’deki dar gelirli vatandaşlarımızın arsa uygun olacağı için daha uygun koşullarda, arsa maliyetini üzerlerine yüklemeden eve sahip olmalarını amaçladık.

Dün olduğu gibi bugün de yarın da vatandaşımızın yanındayız. Çok uygun şartlarda Sofular köy yolu üzerinde bulunan eski arıtma tesisinin bulunduğu parselimizi ihtiyaç duyduğu kadar TOKİ’ye tahsis etme sözünü verdik. Dosyamızı hazırladık, 500 konut talebimizi yaptık. Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ile yapmış olduğumuz istişareler neticesinde bize Milletvekilimiz TOKİ Başkanlığı’ndan randevu aldı. Burada TOKİ Başkan Yardımcısı Hakan Akbulut beyi makamında ziyaret ettik ve talebimizi ilettik. Arsanın hazır olması elimizi güçlendirdi ve 250 bin konutun yapılacağı 2. etapta Gerede ilçesi yer alacak. Şöyle de bir durum var; kesin olmamakla birlikte imkan olursa ilk etapta bir miktar konut yapacaklar. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Güzel bir haberle Ankara’daki girişimlerimizi bitirdik.”

2. etap ne zaman açıklanacak?

Allar; “2. etabı da Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak. Çok yoğun bir talep var, uzun sürmez diye tahmin ediyoruz. Ama kesinlikle 2. etapta Gerede yer alıyor. Vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek isterim. 500 aile ev sahibi olacak. Nüfus almaya başladık, ilçemizde giderek daire ihtiyacı artıyor. 500 konut çok ciddi bir rakam ve Gerede’nin konut ihtiyacını tamamen bitirecek.”

TOKİ’ye Arsa tahsisi ne zaman gerçekleşecek?

Allar; “Biz talebimizi ilettik, şimdi Toplu Konut İdaresi bizden arsayı devralmak için talepte bulunacak. Başvuru yapılmış, kabul olmuş , talepleri toplanmış ancak listede yer alıp da hala arazisi belli olmayan yerler var. Biz bu açıdan avantajlıyız, arazimiz TOKİ’ye devredilmeye hazır. Eski arıtmanın olduğu bölgede 125 bin metrekare yerimiz var, bunun 50 bin metrekaresini konut yapımı için devredeceğiz.

Gerede’nin ilk etapta yer almaması ‘TOKİ Gerede’de istenilmedi’ gibi bir eleştiriye neden oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Allar; “Vatandaşlarımızın böyle bir düşünceyi ortaya atmasını saygıyla karşılıyorum. İlk etapta açıklanmamamızın sebebi şu; 2014’den bugüne dek uğraştığımız Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ciddi bir çalışma yaptık. TOKİ devreye girmeden önce projede 740 hak sahibi vardı, biz 1080 konut üretiyorduk. Burada 340 konut fazlamız olacaktı. Bu 340 konut da Gerede’deki konut ihtiyacını karşılayacaktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu 340 konutun ihtiyaç sahiplerine satışı TOKİ’de olduğu gibi gerçekleşecekti. Kat sayısı zemin+5’di. İnşa edilecek binalar birer kat fazlaydı ve konut ihtiyacımız karşılanıyordu. TOKİ’nin projeyi devralmasıyla birlikte Bakanlık tarafından katın 1’i iptal edildi ve Cumhurbaşkanımız ve Bakanlığın talimatı doğrultusunda projede yatay mimariye geçildi. Bölgenin mimari dokusunun bozulmaması istenildi. 340 konut fazlamız olacağı için biz TOKİ’ye talepte bulunamadık. Ayrıca arıtma tesisini de biz yeni taşıdık, böyle bir arazi de kısa zaman önce ortada yoktu. TOKİ’yi istememe gibi lüksümüz yok, durum bundan ibaret oldu. Böyle bir durum olunca Gerede’yi hemen TOKİ 2. etaba yetiştirdik. Son revizyondan sonra Kentsel Dönüşüm Projesi 740 konut ile bitirilecek. İhtiyacımızı giderecek 500 konut da 2. etapta açıklanacak. TOKİ, Sofular köy yolu üzerindeki eski arıtma tesisinin bulunduğu alana inşa edilecek.”

Cevap bırakın