15-Temmuz-2024 21:21:23

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Tören değil milat!

Tören değil milat!

Önceki hafta “Nihayet” başlığıyla yine ilk kez kamuoyuna duyurduğumuz gibi ASSAN firması Gerkonsan’da ihtiyaç duyulan binaların temelini attı. Temel atma töreninde Gerkonsan konusunda yaşananlar da ortaya çıktı. Hurdacıların radarında olan Gerkonsan’ın ASSAN firmasına ilk teklif edildiğinde sıcak bakılmadığı firmanın üst düzey yöneticileri tarafından açıkça ifade edildi.

Assan’ın üst düzey yöneticileri, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın fabrikanın satın alınma sürecinde özel gayretlerinin olduğunu ve bu durumun da kararlarında etkili olduğunu düzenlenen törende dile getirdiler. Fabrikada ilk üretim ne zaman yapılacak, kaç işçi çalışacak? Hepsi haberin detayında…     

Eski Başbakan Necmettin Erbakan tarafından kurulan Gerkonsan, 2003 yılında gerçekleşen özelleşmenin ardından devlet elinden çıktı ve başka bir firmaya satışı gerçekleşti. Özelleşme sonrası bir süre Gerkonsan’da üretim yapan firma, geçen 3 yılın ardından mali sorunlar nedeniyle 2006 yılından sonra üretimi durdurma kararı aldı.

Haciz işlemleri sonrası bir süre Bank Asya’ya geçen dev fabrika, daha sonra TMSF’nin Fetö Terör Örgütüne ait bankaya el koymasıyla TMSF’ye geçmişti. 15 yıla yakın bir süre fabrikanın dumanı tütmezken, bugün 20’li yaşlara gelen gençler, Gerkonsan’ın ilçe ekonomisine sunduğu katkıyı hatırlamıyorlar. TMSF’nin Ocak ayında yaptığı ihaleyi Assan firması kazanarak Gerkonsan’ın sahibi oldu.

Önceki hafta “Nihayet” başlığıyla yine ilk kez kamuoyuna duyurduğumuz gibi Assan firması Gerkonsan’da ihtiyaç duyulan binaların temelini attı. Temel atma törenine dev firmanın çok sayıda yetkili ismi de katıldı. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ile AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin de yapılan törende firmanın üst düzey isimlerini yalnız bırakmadı.

Gerçek ortaya çıktı!

Yapılan temel atma töreninde bazı gerçekler de ortaya çıktı. Törende sohbet esnasında yapılan görüşmelerde Assan firmasının üst düzey isimleri, kendilerine Gerkonsan için ilk teklif geldiğinde buraya sıcak bakmadıklarını dile getirdiler.

Törende yapılan konuşmalarda açık açık şu sözlere yer veren Assan’ın yönetim kademesi, “Bu süreçte Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın özel gayretleri, heyecanı, verdiği güven son kararımızı şekillendirerek Gerkonsan’ı almamızda en büyük etken oldu.”diye konuştular.

Firma yetkilileri bu sözlerle de kalmadı, Belediye Başkanı Allar’ın Gerkonsan’ın satın alınması sürecinde ve akabinde verdiği destek, yakın ilgisi ve kendileriyle sürekli irtibatta kalması sonrası Gerkonsan’da nihai kararı verdiklerini ve böy lece ihaleye girme kararı aldıklarını vurguladılar.

Çok büyük kazanım

15 yıla yakın bir zamandır dumanı tütmeyen Gerkonsan’ı üstelik Türkiye’nin dev firmaları arasında yer alan Assan gibi güçlü kuruluşun satın alması ilçe için adeta milat oldu. Hurdacıların göz diktiği fabrikanın eski günlerdeki gibi dumanının tütecek, insanların evlerine ekmek getirmesini sağlayacak olması şüphesiz siyasi anlamda da büyük bir başarı oldu.

Üretim 2021’de

Temel atma töreninde merak edilen diğer hususlar da ortaya çıktı. Assan firması, 2021’de fabrikada ilk üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor. Temeli atılan binaların inşasından sonra bu bölümlere ekstra makineler de getirilerek savunma sanayine yönelik üretim yapılacak. 2021’de en az 300 işçi ile üretim start alacak.

Cevap bırakın