22-Temmuz-2024 20:59:19

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Türk okçuluğunu öğreniyorlar

Türk okçuluğunu öğreniyorlar

Türk kültür tarihinin yapı taşlarından biri olan geleneksel okçuluğu tanıtmak ve bu ata sporu ile kültürel bağları geliştirmek için Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi bünyesinde, “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu geçtiğimiz hafta başladı.

Geleneksel Türk Okçuluğu kursu için Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi’ne, öğrenciler tarafından yapılan başvurular tamamlanarak, 23 Kasım Cumartesi günü İlçe Spor Salonu’nda okçuluk kursu öğreticisi nezdinde başladı. Kurs iki ayda bir onbeşerli gruplar ile düzenlenip, taleplere göre mayıs ayı sonuna kadar devam ettirilmesi hedefleniyor.

Kurslarda başarı gösteren öğrencilerin ülke çapında yarışlara katılması da planlamalar arasında. Kurs MKC Okçuluk tarafından veriliyor.

Belediye Başkanı Mustafa Allar; kursun ilk haftasında çocukları ziyaret etti. Kendiside okçuluğa istekli olduğunu fırsat buldukça bu kursa katılacağını ifade etti. Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği Başkanı Kemal Cebecik ile birlikte çocuklara hitap eden Mustafa Allar şunları söyledi “Velilerimizden gelen talepler ve ayrıca önemsediğimiz için Okçuluk kursumuzu açtık. İlk dersteyiz. Ata Sporumuzu yaşatmak, kültürümüze sahip çıkmak ve aynı zamanda gelecek için bu sporu öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Uzun zamandır planlıyorduk ama bu dalda yetiştirici bulmak, ilçemizde ve yakın çevrede son derece zor. İlçemiz esnaflarından Dursun Muratdağı abimiz vesilesi ile Kemal Hocamızla tanıştık. Tüm maliyetleri tarafımızca karşılanmak sureti ile kursumuzu başlattık. Bugün çocuklarımızın gözlerindeki mutluluğu, izlemeye gelen velilerin heyecanını görünce son derece doğru bir iş yaptığımızı anladım. Kursumuzun hayırlara vesilesi olmasını diliyorum” dedi. Başkan Allar “talep olmasında yetişkinlere yönelikte kurs açılabileceğini” ifade etti.

Başkan hedefi vurdu

Başkan Allar, deneme atışlarında ilk defa yay çekmesine rağmen hedef tahtalarını vurdu. Okçuluk antrenörü başkanın ilk atışları olmasına rağmen hedef tahtalarını vurmasını tebrik ederken, İlçeye bu hizmeti kazandıran ve okçuluğu özendiren faaliyetler yapan Allar’a teşekkür etti.

Kurslar Cumartesi-Pazar günü olmak üzere haftada 4 saat 2 ayda 32 saat ile öğretilecek. Periyodik aralıklarla da eğitim-öğretim sezonu boyunca sürdürülecek.

Cevap bırakın