22-Temmuz-2024 20:07:57

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Üretim ne kadar duracak?  

Üretim ne kadar duracak?  

Perşembe günü Ankara’ya giden Deri OSB heyeti, ASKİ ile görüşmelerde bulunarak, şartları sundu. Daha önce ASKİ tarafından yapılacak kanal çalışması nedeniyle 3 ay süreyle duracağı belirtilen çalışmanın, 01 Ağustos 2019 ile 08 Eylül 2019 tarihleri arasındaki 40 gün içersinde gerçekleşeceği öğrenildi. Her yıl kanal temizleme çalışması nedeniyle üretimin durdurulduğu Kurban Bayramı tatili ile birlikte yapılacak kanal çalışması üretimin aksamasının önüne geçecek.

Deri Sanayi’nde her yıl kanal temizleme çalışması için 15 gün yada 1 ay süreyle durdurulan üretimin bu yıl 3 yada 4 aya çıkacağı iddia ediliyordu. Sürenin uzamasının nedeni ise ASKİ tarafından yapılacak kanal çalışması olarak gösteriliyordu. Kanal çalışması yapıldığı esnada Deri Sanayi’nde kanala atıksu salınmayacak ve üretim bu süre zarfında durdurulacak.

Edinilen bilgiye göre, konuyu netleştirmek için Perşembe günü Deri OSB heyeti, Ankara’ya giderek ASKİ Genel Müdürü ile bir görüşme gerçekleştirdi. Burada deri sanayinde üretimin uzun süre durmasının sektöre ve ilçeye vereceği zararlar masaya yatırıldı.

Görüşmede, her yıl kurban bayramı dolayısıyla 15 gün ile 1 ay arasında kanal temizleme çalışmasının yapıldığı Deri Sanayi’nde ASKİ’nin de bu süre zarfında kanal çalışmasını bitirmesi istenildi. Tüm ASKİ ekibinin Gerede’ye seferber edilerek, kanalın 40 günü geçmemek kaydıyla yapılacağı ve üretimde aksamaya yol açılmaması adına çalışmanın ivedilikle bitirileceği belirtildi.

ASKİ ile yapılan görüşmeden sonra Deri Sanayinde 01 Ağustos 2019 ile 08 Eylül 2019 tarihleri arasında üretim yapılmaması kararının alınacağı öğrenildi. Böylece daha önce 3 ay sürebileceği belirtilen ve müşteri kayıplarının yaşanabileceği öngörüsü nedeniyle sanayicileri düşündürmeye başlayan ASKİ kanal yapımı süresi maksimum 40 güne indirildi. Tatil sürecinin kısalması ilçe ekonomisini tehdit eden bu durumu da ortadan kaldırmış oldu. Aynı zamanda rutin yapılması gereken deri sanayindeki kanal temizleme çalışması da bu süre zarfında gerçekleşecek.

Cevap bırakın