15-Temmuz-2024 04:46:22

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
22 yıldır çözülmeyen düğüm çözüldü

22 yıldır çözülmeyen düğüm çözüldü

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Gölünün vasıf değişikliğinin gerçekleştiğini, projenin önünde engel kalmadığını açıkladı.

“Böyle doğa harikası bir yerin bir şey yapılmadan durması içimi sızlatan bir durumdu.”diyen Allar, “3 yıl göl bölgesini mera vasfından nasıl çıkarılabileceğimizin yollarını aradık. Bölge İdare Mahkemesi kararlarının uygulanması gerekiyor, bu nedenle burada yeniden bir imar planı hazırladık.

Bolu Valiliği mera komisyonunda buranın vasıf değişikliği gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da gerekli onaylar verildi. Önümüzde mahkeme yada projenin durdurulması gibi herhangi bir engel kalmadı. Projeyi ihale aşamasına getirdik.”dedi.  

1996 yılında eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu tarafından hazırlanan proje aradan geçen 22 yıl sonra Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar tarafından hayata geçiriliyor.

Yenigün’e özel açıklamalar yapan Allar, “Göl Bölgesi Projesi, 2014 yılında açıkladığımız seçim beyannamemizde yer aldı. Öncelikle biz göl bölgesini mera vasfından nasıl çıkarılabileceğimizin yollarını aradık. Tüm dokümanları topladık ve proje için kolları sıvadık. Yaptığımız incelemede; 1996 yılında dönemin Belediye Başkanı Halil Alioğlu döneminde gölün projelendirildiğini, 1997 yılında ise Ahmetler ve Aydınlar köylerinin Bölge İdare Mahkemesine dava açtığını, 2004 yılına gelindiğinde ise söz konusu davanın Ahmetler ve Aydınlar köylerinin lehine sonuçlandığını gördük. Çıkış yolu bulabilmek için dosyaları en ince ayrıntısına kadar inceledik.

Rafa kalkmış bu projenin günümüzle revizyon edilmesi için gerekli talimatları verdim. 10 yıl yapılmamış bu projeyi böylece yeniden gün yüzüne çıkarmış olduk. Böyle doğa harikası bir yerin bir şey yapılmadan durması içimi sızlatan bir durumdu.”dedi.

Mahkemelik bir durum kalmadı

 “Geçen 4 yıla yakın süreçte Göl Projesinde İşlenecek yol ve yöntemleri çıkardık”diyen Allar, “Bölge İdare Mahkemesi kararlarının uygulanması gerekiyordu, bu nedenle burada yeniden bir imar planı hazırladık. Öncelikle göl bölgesini eski imar durumuna çevirdik. Daha sonra Villa Kent Projesi’nin uygulanacağı yer ile göl bölgesinin yeniden parselasyonunu yaptık. Sonuç olarak bu süreçte göl bölgesini imarlı alan, ruhsat verilecek hale getirdik. Mahkeme ile ilgili bir durum kalmadı.”diye konuştu.

Allar, sözlerinin devamında şöyle dedi; “Göl bölgesi alanı bizim daha geçmişe bakıldığında Seviller Mahallesi, Dayıoğlu Mahallesi kurulduktan sonra da Dayıoğlu Mahallesi hudutları içersinde kalan bir yer. Yaptığımız araştırmalar ile buranın Gerede Belediyesi’ne ait bir mera alanı olduğunu öğrendik. 270 dönümlük bir alan üzerinde projeyi yürütüyoruz. Daha önce bu projede Eyeciler Deresi’nin bulunduğu alan kayak merkezi olarak düşünülmüş, Ahmetler ve Aydınlar köylerinin meraları da 1996 yılında yapılmak istenilen projeye dahil edilmiş. Burası da 9 dönümlük bir alan. 270 dönümlük alan şu anda bizim için yeterli. Köylerimiz de bizim, şehir de bizim. Bu projede kimsenin bir zararı olmayacak.

Buranın mera vasfında olmasından dolayı Bolu İl Tarım Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Vasıf değişikliği yapılması ile ilgili talepte bulunduk. Bolu Valiliği mera komisyonunda buranın vasıf değişikliği gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da gerekli onaylar verildi. Önümüzde mahkeme yada projenin durdurulması gibi herhangi bir engel kalmadı. Projeyi ihale aşamasına getirdik.”

Projede ne olacak?

Göl Rekreasyon Projesi’nde nasıl bir projenin yürütüleceğiyle ilgili de bilgi veren Başkan Allar, “Göl Rekreasyon Projesi’nde sazlıkların olduğu bölge dahil olmak üzere önce göl ıslahı gerçekleştirilecek. Gölün kenarlarında yürüyüş yolları olacak. Yine balık tutma iskeleleri yapılacak. Burada uygulayacağımız ışıklandırmalarla muhteşem bir manzara oluşturacağız. Kafeterya, Kır Lokantası, Mini Büfe, Voleybol ve Basketbol sahaları proje içersinde mevcut. Piknik alanları, sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir çok alan da yine projede yer alıyor. Otoparkı da projede düşündük. İnsanların burada çok rahat dolaşabileceği, yürüyüş yapabileceği, dinlenebileceği bir sosyal alan inşa edeceğiz. Gerede’de insanlar sadece Esentepe’de değil Gerede Gölü’nde de vakit geçirebilecek.”dedi.

Cevap bırakın