22-Temmuz-2024 21:08:17

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Milyonlar yatırıma aktı

Milyonlar yatırıma aktı

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, 2018 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili hazırlanan raporu açıkladı.  

Açıklanan raporda, Yeni Hükümet Konağı inşaatına 2019 yılında başlanacağı bilgisini paylaşan Kaymakam Ünsal, Hükümet Konağı’nın proje çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Kaymakam Ünsal, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 8 işletmenin Yüzde 50 hibe almaya kazandığını ve 6 işletme ile de 2018 yılında sözleşme imzalanılarak, bu işletmelere toplam 4 Milyon 781 Bin 500 Lira hibe verildiğini ifade etti.

Raporda yırıca, eğitim yatırımları dikkat çekti. 2 lise inşaatı, 1 ilkokul inşaatı ile 1 yurt ve pansiyon inşaat yatırımlarının son durumu raporda yer aldı.

Deri OSB ve Karma OSB’deki son durumla ilgili de bilgilendirme yapan Ünsal, Deri OSB’de 16 deri fabrikasına yapı ruhsatı verildiğini ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Karma OSB’de ise İlamet Metal fabrikasının açılarak istihdama önemli katkıda bulunduğunun altını çizen Kaymakam Ünsal, 8 firmaya ise arsa tahsisi yapıldığını dile getirdi.

Köye yapılan yatırımlarla ilgili de bilgilendirme yapan Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, 2018 yılında 19 köy yoluna toplam 30.000 metre 2. kat asfalt, 78 köye toplam 71.345 metrekare parke taşı, 7 köye su deposu, 16 köye içme suyu tesisi, 27 köye ise kanalizasyon hizmetinin ulaştırıldığını açıkladı. Köylere yapılan bu yatırımların toplamı 5 Milyon 290 Bin TL olarak raporda açıklandı.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal tarafından 2018 yılında yapılan faaliyetlere ilişkin yayınlanan raporda şu bilgilere yer verildi; “Halka Hizmet Hakka Hizmettir” ve “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” yönetim anlayışı çerçevesinde gecesini gündüzüne katarak Gerede’mize hizmet eden Sayın Kaymakamımız Cengiz ÜNSAL; Gerede’ye geldiği günden itibaren Devletin sıcak, şefkatli, anlayışlı yüzünü her daim gösteren, sürekli halkla iç içe olan, vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenen, toplumun her kesimini kucaklayan, iletişim ve istişareyi önemseyen bir yönetim anlayışını benimsemiştir. Sayın Kaymakamımız Cengiz ÜNSAL “Gerede Kaymakamı olarak ilçede Devlet-Vatandaş ilişkilerinin sağlıklı olarak tesis edilmesinde, ilçedeki kamu yatırımlarının takibinin sağlanmasında, köylere yönelik altyapı çalışmalarının etkin ve düşük maliyetle yapılmasında göstermiş olduğu üstün gayret ve başarılı çalışmalarından dolayı” Sayın Valimiz Aydın BARUŞ tarafından Üstün Başarı Belgesi ile ödüllendirilmiştir.
Sayın Kaymakamımız Cengiz ÜNSAL çeşitli vesilelerle vatandaşlarımıza ziyaretlerde bulunarak,  toplantılar düzenleyerek, esnafımızın, vatandaşımızın sorun ve taleplerini yerinde dinleyerek, vatandaşlarımızın istek ve sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturmak için azami gayret gösteriyor. Kaymakamımızın bu başarılı çalışmaları halkımız tarafından da büyük bir beğeni ve takdir topluyor.
Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal 2018 yılı faaliyetleri ile kamuoyunu bilgilendirdi ve yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2018 yılı merkez ve köylerimizde yürütülen hizmetler açısından çok verimli ve başarılı bir yıl olmuştur. “Halka Hizmet Hakka Hizmettir” ve “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı içerisinde yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla beraber halkımızın da desteğiyle çalışmalarımız son sürat devam etmektedir. 2018 yılı içerisinde İlçemizde bazı yatırımlar tamamlanırken bir kısım yatırımlar devam etmekte olup, yeni yatırımların hazırlık çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. İlçemizde yapılan bu çalışmalarla hem siz vatandaşlarımızın hem de ülkemizin refahını ve hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlıyoruz. Gerede’mizin mevcut potansiyelinin gerek tarım ve sanayide, gerek hizmet sektöründe daha iyi değerlendirilebilmesi için her türlü çalışmayı paydaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirerek ilçemizi hak ettiği seviyeye ulaştırmak için var gücümüzle gayret sarf ediyoruz.”
GENEL İDARE HİZMETLERİ
Güzel bir gelecek, ancak nitelikli nesiller yetiştirmekle mümkün olacaktır. Gerede’de geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim ve öğretim kalitesini üst düzeye çıkaracak çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Unutmayalım ki, güçlü yarınlara ancak eğitimli genç nesiller ile ulaşabiliriz. Bu kapsamda; 2018 yılında ilçemizde, 12 derslikli Habibullah Üstün Kız İmam Hatip Lisesi eğitim öğretime açılmıştır. 16 derslikli Aşçılık Mesleki Teknik Eğitim Anadolu Lisesinin kaba inşaatı tamamlanmış olup; önümüzdeki eğitim öğretim yılında hizmete açılacaktır. Ayrıca Aşçılık Mesleki Teknik Eğitim Anadolu Lisesine ait 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binasının kaba inşaatı tamamlanmış olup; önümüzdeki eğitim öğretim yılında hizmete girecektir.12 derslikli Seviller İlkokulu binasının inşaatı tamamlanmış olup 2018-2019 eğitim öğretim yılının 2.döneminde hizmete girecektir. Yine Gerede Kız İmam Hatip Lisesi Yurt Binasının inşaatı tamamlanmış olup 2018-2019 eğitim öğretim yılının 2.döneminde hizmet vermeye başlayacaktır.
Yeni devlet hastanesi binası 2018 yılı içerisinde hizmet vermeye başlamıştır. İlçemiz Dayıoğlu Mahallesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü A.S.M. ve 112 Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu İnşaatı tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde vatandaşlarımızın hizmetine girecektir. Ayrıca Bahçelievler Mahallesinde 112 Acil Sağlık İstasyonunun inşaatı tamamlanmış olup bu yıl içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır.
2018 yılında Gerede Şehir Stadyumu suni çim çalışmaları tamamlanarak hizmete girmiştir. Ayrıca Gerede Şehir stadyumunun çevre düzenlemesi çalışmaları devam etmekte olup önümüzdeki günlerde halkımızın hizmetine sunulacaktır. Ayrıca 2018 yılında Gerede’miz sportif faaliyetlerde hareketli bir yıl geçirdi. Arkut Dağı Kayak Merkezi 2018 Balkan Kupası yarışlarına ev sahipliği yaptı. İlçemize çeşitli ülkelerden sporcular gelerek bu yarışmalara katıldılar.
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) 12. Etap kapsamında ilçemizden 8 işletme % 50 hibe almaya hak kazandı. Bu yatırımlardan 6 işletme hibe sözleşmesi imzaladı. Bu 6 yatırım için verilecek olan hibe tutarı toplam 4.781.500,00 TL dir. Bu 6 yatırım; 3 adet deri işleme tesisi, 2 adet büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve 1 adet kırsal turizm yatırımını kapsamaktadır.
Hafızlık erkek kuran kursu kaba inşaatı devlet millet işbirliğiyle tamamlanmış olup iç mekân tamamlama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Yıldırım Beyazıt Camii şadırvanı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla yenilenerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.
2018 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmetlerini etkin bir şekilde yürütmeye devam etmiş olup, muhtaç durumda bulunan binlerce kişiye engelli aylığı, yaşlı aylığı, eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar, muhtaç asker ailesi yardımları, ev yapım ve onarım yardımları, gıda ve yakacak yardımları başta olmak üzere 7.551.000 TL yardım dağıtılmıştır. Ayrıca bakıma muhtaç yaşlı ve engelli kimselere 5 personel ile evde bakım hizmeti verilmeye 2019 yılı itibarı ile başlanacaktır.
Mevcut hükümet konağı binamızın bulunduğu alan Fay Hattı üzerinde olduğu anlaşıldığından yeni bir hükümet binası proje çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımıza daha ferah, daha modern, daha güvenli bir ortamda hizmet verebilmek amacıyla yeni Hükümet Konağının yapımına 2019 yılında başlanacaktır.
Yeni Deri Organize Sanayi Bölgesinin 2018 Yılı içersinde Doğalgaz, Elektrik ve Tüm altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılı içerisinde 16 tane Deri İşletme Fabrikasına yapı ruhsatı verilmiş olup inşaat yapım çalışmaları devam etmektedir. Yine 2018 yılı içersinde 1 adet yapı iskân belgesi ve 1 adet işyeri açma ve çalışma belgesi verilmiştir.
2018 yılı içerisinde Gerede Karma Organize Sanayi Bölgesinde İlamet Metal çelikhane fabrikasını açarak ilçemiz istihdamına önemli katkı sağlamıştır. Ayrıca Gerede Karma Organize Sanayi Bölgesinde 8 firmaya daha arsa tahsisi yapılmıştır.
Kaymakamlığımızca sosyal etkinlikler kapsamında yer alan amatör sporları yaygınlaştırmak amacıyla kurumlar arasında kış ve bahar voleybol turnuvaları düzenlenmiştir.
2-KÖYE YÖNELİK HİZMETLER
Gerede Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından; İl Özel İdaresi ve KÖYDES’ten temin edilen kaynaklarla 2018 yılı içerisinde 92 köyümüzde ihtiyaç duyulan önemli hizmetler yapılmıştır.
KÖY YOLLARI;
Havullu-Karapazar grup yolunun  2.4 km kısmında 10 cm kalınlığında (BSK) sıcak asfalt çalışması yapılmıştır. Bu iş için KÖYDES ödeneğinden 742.220,00 TL kullanılarak harcama yapılmıştır.
2018 yılı İl Özel İdaresi aracılığı ile 19 köy güzergâhında toplam 30 km ikinci kat asfaltlama çalışması yapılmıştır.

2018 KÖYDES ve İl Özel İdare ödeneğinden, 78 köyümüzde toplam 71.345 m²  kilitli parke taşı yapım işleri tamamlanmış olup, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

78 Köyümüze toplam 71.345 m² Kilit Parke Yaşı döşeme işleri için; 2018 yılı KÖYDES ödeneğinden 1.213.217,00 TL, İl Özel İdaresi katkı payından 545,030,20 TL olmak üzere toplam 1.758.247,20 TL ödenek kullanılmıştır.

İÇME SUYU;
Köylerimizin içme suyu sorunlarını çözüme kavuşturmak için 2018 yılı KÖYDES Projesi kapsamında; 7 köyümüze su deposu, 3 köyümüze otomatik klorlama cihazı ve 13 köyümüze de içme suyu tesisi yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.


23 köyümüzün İçme suyu tesisi yapım ve onarım işleri için; 2018 yılı KÖYDES ödeneğinden 1.133.720,40 TL, İl Özel İdaresi katkı payından 117.811,20 TL olmak üzere toplam 1.251.531,60 TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca; 21 köyümüzün içme suyu isale hatlarının yenilenmesi için 10.050 metre içme suyu borusu alımı yapılmış olup 101.500,00 TL harcama yapılmıştır.

ATIK SU KANALİZASYON;
2018 yılı KÖYDES Projesi kapsamında; 16 köyümüz ve köylerimize bağlı 11 ünitede kanalizasyon tesisi olmak üzere toplam 27 yerleşim yerinde kanalizasyon tesisi çalışması yapılmıştır.

16 köyümüz ve köylerimize bağlı 11 ünitede kanalizasyon tesisi olmak üzere toplam 27 yerleşim yerinde kanalizasyon tesisi yapım işleri için, KÖYDES ödeneğinden toplam 1.239,000,00 TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca 15 köyümüzün mevcut kanalizasyon hatlarının tamir ve değişimi için 1.168 metre korige boru alımı için Özel İdare ödeneğinden 21.500,00 TL harcama yapılmıştır.


Çöp Konteyneri Dağıtımı Yapıldı
Gerede Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce, daha temiz bir çevre için 2018 yılı içerisinde köylerde katı atık toplama hizmetlerinde kullanmak üzere, 400 litre kapasiteli sıcak daldırma galvanizli 300 adet çöp konteyneri alımı yapılarak tüm köylerimize dağıtımı yapılmıştır. İlçemize bağlı tüm köylerimizde çöp toplama hizmeti birliğimize ait 1 çöp toplama aracıyla verilmeye başlanmıştır.

NAKDİ YARDIMLAR
İlçemize bağlı 17 köyümüze; Köylerimizde ihtiyaç duyulan çeşitli hizmetler için nakdi yardım yapılmıştır.

17 köyümüze yukarıda belirtilen ihtiyaçlarında kullanılmak üzere toplam 176.900,00 TL nakdi yardım yapılmıştır.
Köye yönelik hizmetler şantiyesinde; köylerimizin alt yapı eksikliklerinde kullanılmak üzere 2 adet greyder, 2 adet kazıcı yükleyici kepçe, 1 adet loder kepçe, 7 adet kamyon, 1 adet ekskavatör, 2 adet silindir, 1 adet yama robotu ve 2 adet hizmet aracıyla yıl boyu aralıksız köylerimizde hizmetlerine devam etmiş olup 120.000 litre akaryakıt harcaması yapılmıştır.
Yapılan hizmetlerin ödeneğinin temininde ve hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesinde emeği geçen öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Bakanlarımıza, Bolu Valimize, Milletvekillerimize, Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreterine, İl Genel Meclis Üyelerimize, Gerede Belediye Başkanımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına, İlçe Özel İdaresi ve Köye yönelik hizmetler birim çalışanlarına ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.
Cengiz ÜNSAL
Gerede Kaymakamı

1 Yorumlar
ilginç

köye dökülen mıcır ne zamandır asfalt olarak geçmekte. ???

Cevap bırakın