15-Temmuz-2024 20:36:44

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
38 yıl sonra Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde başkan değişti

38 yıl sonra Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde başkan değişti

BURUK KONGRE!

S.S. Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde sağlık sorunları nedeniyle Vahdettin Baygın, aday olmadı ve 38 yıl sonra başkan değişti. Kooperatifin yeni başkanı Tahir Gayret oldu. “Bugüne dek çok sayıda seçime girdim ancak ilk kez seçildiğim bir kongrede çok üzgünüm” diyen Gayret, gözyaşlarına hakim olamadı. Kongreye telefonla katılan Baygın ise helallik istedi.  

S.S. Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 56’ıncı olağan genel kurul toplantısı 19 Ocak Perşembe günü yapıldı.

Bir süredir rahatsızlığı devam eden Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 38 yıllık başkanı Vahdettin Baygın, göreve devam etmeme kararı aldı. Böylece Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde 38 yıl sonra başkan değişti.

56’ıncı Olağan Genel Kurul Toplantısı ile başkanlığa seçilen Tahir Gayret, ilk kez buruk bir seçim yaşadığını belirterek, “Bugüne dek çok sayıda seçime girdim ancak ilk kez seçildiğim bir kongrede çok üzgünüm. Gerede’nin en önemli kuruluşlarından birini 38 yıl boyunca yönetmek kolay bir iş değil. Kooperatifimizde Vahdettin Baygın döneminde hiç bir esnafımızın mağdur edildiğini duymadım. Vahdettin Başkanımız, bir esnafımızın yarası sarılabiliyorsa her zaman o esnafımızın yarasının sarılması için uğraşmıştır. Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi için başkanımız büyük bir olgudur.”dedi.

Gözyaşlarını tutamadı       

Gayret, sözlerinin devamında göz yaşlarını tutamadı ve şu cümleleri söyledi; “Maalesef Vahdettin başkanımızın sağlık problemleri devam ediyor. Bugün bu kongreye gelmeyi çok istedi ama maalesef Vahdettin abimizin sağlık sorunları el vermedi. Ben ilk kez bu kadar buruk bir kongre yaşıyorum. Vahdettin abimizin sağlık sorunları beni derinden etkiledi, yaşantıma da tesir etti. Vahdettin başkanımızı tanımamın yıllardır gururunu yaşıyorum.”

Bazen yaşlı insanlar görevlerine devam ederken, “bunlar bu görevlerde neden duruyor?” diye söylemler oluyor. Ama şu bilinmiyor; onlar dururken yanlarını gençleştiriyorlar. Bugün ben sizlerin oylarıyla yıllardır Şoförler Odası Başkanlığı ve Bolu’nun en büyük sivil toplum örgütü BESOB Başkanlığını yürütüyorum. Bizim de belki de yaşımız itibariyle son dönemlerimiz. ”

Gayret, son olarak işlerini bırakarak kongreye katılan esnaflara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Baygın telefonla katıldı    

Kongrede Tahir Gayret’in başkanlığa seçilmesiyle birlikte eski Başkan Vahdettin Baygın telefonla bağlanarak, kongre salonuna seslendi.

Kongre salonunda olmayı çok istediğini ancak sağlık sorunlarının el vermediğini belirten Baygın, “2 yönetim kurulu üyeliği, 38 yıl da başkanlık olmak üzere 40 yıl Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde bir çok önemli işi başardık. Esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum, sizden helallik istiyorum. Her zaman esnafımızın yanında durduk, kongremiz memleketimize, ülkemize hayırlı olsun.”dedi.

Tek adayın olmasına karşın kongreye katılımın yoğun olması dikkatlerden kaçmadı. Kongreye katılanlar arasında, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin, Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, İl Genel Meclis Üyesi Salih Acar ve çok sayıda siyasetçi ve STK temsilcisi de yer aldı.

Kongrenin ardından Tahir Gayret, S.S. Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 38 yıl sonra yeni başkanı oldu.

Cevap bırakın