22-Temmuz-2024 21:03:29

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Bu ne biçim seçim!

Bu ne biçim seçim!

31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan akıl almaz olaylar artık bu kadar da olmaz dedirtti. Bu özel haberi mutlaka okuyun da ne haldeyiz görün…

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri, ilçemizde birçok şaibeli ve soru işretlerini beraberinde getirdi. Öze llikle Muhtarlık Seçimleri ile ilgili sandık görevlilerinin konuya hakim olamadığı öğrenildi. Birçok sandıktan çıkan muhtarlık oy pusulaları kimi zarflara çift konuldu diye sayıldı kimisinde de geçersiz olarak kabul edildi. Seçime etki eden durumların oluştuğunu belirten Muhtar Adayları, konuyla ilgili gazetemize gelerek hafta boyunca durum değerlendirmesinde bulundular. Zarflardan çıkan oylarda sayım esnasında bir muhtara atılan çift oy pusulasının kimi yerde bir oy sayılarak seçim kazananlar da oldu, geçersiz oy denilerek seçim kaybedenler de oldu. Şimdi muhtar adayları soruyor! Bu oylar gerçekten sayılıyor mu? Yoksa iptal mi?

Gazetemize gelen Muhtar Adaylarının söylemlerine göre İlçemize bağlı Kitirler Mahallesi, Yenimahalle ve birçok köylerde buna benzer sayılmayan oyların olduğu, ancak bazı mahalle ve köylerde ise sayıldığı öğrenildi.

Çukurca Köyü’nde ise Muhtar Adayı Mustafa Güler, oy sayım esnasında Sandık Başkanına ikazına rağmen, bir zarftan çıkan çift oy pusulasının sayılmasıyla birlikte 42’ye, 42 berabere kalınarak, kura sonucu diğer çift oyu geçerli sayılan Muhtar Adayının seçimi kazandığını belirtti.

Güler, bu hususun seçim sonucuna direk etki ettiğini ifade ederek; hakkını aramak adına önce İlçe Seçim Kuruluna itiraz ettiğini, Gerede’de itirazının sonuca bağlanmaması sonucu İl Seçim Kurulu’na tekrar müracaat ettiğini, İl Seçim Kurulu’nun da delil yetersizliğinden ötürü dilekçeyi YSK’ya gönderdiğini söyledi.

Bununla ilgili muhtar adayı olarak kendisinin kanunları tam olarak bilemeyeceğini dile getiren Güler, İlçe Seçim Kurulu’nun görevlendirdiği sandık başkanlarının bu kanunu bilmesi gerektiğini, Sandık Başkanı’nın da bu tür olaylarda tutanak tutup İlçe Seçim Kurulu’na göndermesi gerektiğini ifade etti.

Son olarak Güler, bu tür olayların tekrarlanmaması adına gerekli tüm haklarını aradığını, bundan sonraki seçimlerde ise kimsenin mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti. Bu konuyla ilgili Gerede İlçe Seçim Kurulu’nu da göreve davet etiğini söyledi.

Cevap bırakın