22-Temmuz-2024 20:17:45

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Sanayici huzursuz!

Sanayici huzursuz!

Deri Sanayi’nde ASKİ tarafından yapılacak kanal çalışması nedeniyle üretimin 2 ay süreyle duracağı iddiaları gündemi hayli meşgul etti. Sanayici, sürenin uzamasından endişeli.

Deri Sanayi’nde her yıl kanal temizleme çalışması için 15 gün yada 1 ay süreyle durdurulan üretimin bu yıl 2 aya çıkacağı iddiaları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. ASKİ tarafından yapılacak kanal çalışması sebebiyle üretimin duracağı bilgisine ulaşılırken, kanal çalışması yapıldığı esnada Deri Sanayi’nde kanala atıksu salınmayacak.

Deri Sanayi’nde üretimin 2 ay durmasının ilçe ekonomisine ne tür etkileri olacağı şu anda kestirilemiyor. Ancak sanayici 2 aylık sürenin uzamasından endişe ediyor. Kanal çalışmalarının uzaması halinde bu durumun deri sanayinde müşteri kayıpları ve üretim düşmesi gibi sebeplere neden olacağı düşüncesinde olan sanayici, kanal çalışmasının ivedilikle tamamlanmasını istiyor.

“Herkes işine gücüne baksın tatil yok!”

ASKİ’nin kanal çalışması yapması nedeniyle Deri Sanayi’nde Ramazan ayında üretimin 2 ay durdurulacağı söylentileri üzerine işin aslını yetkililere sorduk. ASKİ’nin burada bir kanal çalışması yapacağı doğru ancak bu çalışma ne zaman yapılacak muamma.

1 ayı geçmeyecek

Konuyla ilgili görüştüğümüz yetkililer; “2 ay gibi bir üretimin durması söz konusu değil. Rutin olarak yapılan tatil süreci bu yıl da aynı şekilde olacak. Kanal çalışmasını ASKİ yapacak. Ne zaman kanal çalışması yapılacak belli değil. 1 ayı geçmeyeceği konusunda görüş var. Sektörün müşteri kaybetmesi göze alınacak bir durum değil. Herkesin işine bakması lazım.”diye konuştular.

“2 aylık bir tatil yok kesinlikle.”diyen konuya vakıf kişiler; “Aşırı yağmur yağışlarında kanal çekmiyor, taşmalar oluşuyor. Konu; aşırı yağışlarda kanal çekmediği için mevcut tabakhanelerin bulunduğu yerin alt yapısının yapılması durumu. ASKİ gerekli incelemeleri yaptı. ASKİ, “Bu bizim sorumluluğumuzda, buranın alt yapısını biz yapacağız.”taahhüdünde bulundu. Alt yapı projesi ne zaman oluşturulacak? Seçimlerin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı değişti, projelerin akıbeti ne olur? Şu anda net bir ortam yok. Ne zaman ASKİ ihaleye çıkar, bahsedilen tarih o zaman netlik kazanacak. Kimse bu yıl, 2 ay sonra, 6 ay sonra diyemez. Normal şartlarda Kurban Bayramında hatların temizlenmesi için zaten bir süre üretim duruyordu. ASKİ’ye; “Hat yapılacaksa Kurban Bayramında olsun” dedik. Ne zaman ihale yaparlar şu anda belirsiz. 2 ay gibi bir durum yok, 1 ayda biter.”

Cevap bırakın