15-Temmuz-2024 21:49:17

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
50’ye ulaştı

50’ye ulaştı

30 yıldır hayali kurulan Gerede Deri OSB’de inşaat ruhsatı alan firma sayısı 50’ye ulaştı. 50 firmadan neredeyse yarısı üretime başladı. Diğer firmaların fabrika inşaatları yükselmeye devam ediyor. Taşınma beklentinin üzerinde gerçekleşiyor.

30 yıl önce taşınma adımları atılan Deri OSB’de geçen yıl bir çok firma üretime başlamıştı. Taşınmanın başladığı ilk zamanlar taşınacak fabrika sayısının 12 ile 20 arasında sınırlanacağı konuşulsa da sayı 50’ye çıktı. İstanbul Tuzla’da üretim yapan çok sayıda firmanın da Deri OSB’ye yatırım yapmak için inşaat ruhsatı aldıkları bilgisine ulaşıldı. Taşınan sayısının düşük seviyelerde kalacağı iddia edilen Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, çok değil 2 yıl içersinde deri işletmelerinin gözdesi haline geldi. Gerekli prosedürleri tamamlayan firmalara ruhsat verme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Gün geçtikçe büyüyen Deri OSB, deri işlentisiyle alakalı bazı sektörleri de yanında kazandırmaya başladı. 2 adet jelatin fabrikası da bu gelişmelerle beraber kuruluyor. Taşınma işlemlerinin ise beklentinin üzerinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Gerede’nin bel kemiği konumunda olan ve istihdama şüphesiz en büyük katkıyı sağlayan dericilerin şu zor dönemde bile yatırım için kolları sıvaması takdirle karşılanıyor. Taşınmanın tamamen bitmesiyle şehir merkezinden alt kat işlenti suyunun kanala verilmesi yasaklanacak. Merkezde kalan tabakhaneler üst işlenti yapılmasına bir süre daha müsaade edilecek. Çok modern bir hale bürünen Deri OSB, aynı zamanda dericilerimizin vizyonunu da değiştirecek. Bu yıl inşaat ruhsatı alan firmaların fabrika inşaatlarını tamamlamasıyla birlikte Deri OSB’ye şehir merkezindeki fabrikaların büyük çoğunluğu geçiş yapmış olacak.

İnsanın başı dönüyor

Deri OSB’nin son hali ise insanın adeta başını döndürüyor. Çok modern yapılan fabrikalar adeta “burası neresi?” dedirtiyor. Dericiler için çok büyük bir alana kurulan Deri OSB’nin içersinde üretim yapılmasına karşın kokunun olmayışı da oldukça dikkat çekiyor. Buna en büyük etken ise fabrikalar yapılırken alt işlenti suyunun verildiği kanalların düzgün inşa edilmesi olarak gösteriliyor.

Cevap bırakın