22-Temmuz-2024 20:30:08

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
AİBÜ Jelatin işbirliğinde ön mutabakat tamam

AİBÜ Jelatin işbirliğinde ön mutabakat tamam

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden helal jelatin üretimi için akademik destek istedikleri işbirliği projesinde ön mutabakatın sağlandığını açıkladı.

Kaşka, SOGEP Projesi kapsamında deri ürünlerinden helal jelatin üretimi için Gerede Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne mesleki eğitim merkezi kurulacağını belirterek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Marka Bolu Koordinatörü Tolga Kaya ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel’i ziyaret ettiklerini belirtti. Yapılan işbirliği ile akademik personel tarafından verilecek eğitimlerle Gerede’de istihdama daha fazla katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde, ülkemizde büyükbaş ham deri üretiminin yüzde 40’ına yakınını üreten Gerede deri sanayicilerinin kuracakları sığır derisinden üretilen helal jelatinin üretimi ve ihracatını yapmak amacıyla başlattıkları projeye akademik destek verecek.

Hedef; 500 istihdam

Dericilerin bir araya gelerek kurduğu Gerede Jelatin Sanayi A.Ş.’de ilk etapta yaklaşık 200 kişinin istihdam etmesi beklenirken, ek tesisleriyle birlikte 500 kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden fabrikanın inşaatı devam ediyor.

Dünya genelinde üretilen jelatinin büyük çoğunluğu dinimizce helal kabul edilmeyen hayvanların artıklarından sağlanıyor. Bilinçli tüketicilerin helal jelatin tercihleri dolayısıyla gıda piyasası helal jelatin taleplerini karşılamakta zorlanıyor. Bu yatırım sayesinde iç ve dış piyasada giderek artan helal jelatin taleplerinin karşılanması ile bölge ve yurt ekonomimize girdi sağlanması hedefleniyor.

Cevap bırakın