15-Temmuz-2024 19:59:02

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Arasta’da çalışmalar gün yüzüne çıkıyor

Arasta’da çalışmalar gün yüzüne çıkıyor

Arasta Projesi kapsamında ilçenin en önemli tarihi dokularından olan Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu ile beraber restore edilmeye başlanan Yukarı Tekke Cami’nde çalışmalar bitme aşamasına geldi. Arasta’da çalışmalar bittikten sonra bölge turizm merkezi haline getirilecek. 

Türbesiyle, camisiyle ve tarihi yapısıyla yıllardır ayakta duran Yukarı Tekke Camisi’nde ve çevresinde; Tarihi dokusuna dokunulmadan yıpranmış, zarar görmüş bölümlerinin tadilatı yapılaran çalışmalar tamamlanma noktasına geldi. Arasta Projesi kapsamında yapılan tadilat dolayısıyla ibadete kapalı olan caminin restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmasının ardından 2020 yılının son çeyreğinde caminin yeniden ibadete açılması bekleniyor.

Caminin kitabesinden öğrenildiğine göre, Abdullah Efendi, bu camiyi 1850-1851’de yaptırmıştır. Cami dikdörtgen planlı kerpiçten yapılmış beden duvarlarına sahiptir. Caminin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.

Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu ile beraber restore edilmeye başlanan Yukarı Tekke Cami’nde ve tarihi dokuya uygun şekilde eski kültür merkezinin olduğu bölgeye inşa edilen projenin tamamlanmasıyla Arasta’da diğer aşamaya geçilecek. Bu aşamada Arasta’nın çevre düzenlemesi yapılarak, iyi durumda olmayan dükkanların aslına uygun şekilde restorasyonunun yapılması istenecek. Arasta’da çalışmalar bittikten sonra bölge turizm merkezi haline getirilecek.

Yukarı Tekke Cami’ndeki çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Yukarı Tekke Camisi’nde ve çevresinde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. İlçemizde bulunan Camilere olan hizmetlerimizi hiç bir zaman eksik etmedik ve bu noktada çalışmalarımız her zaman devam ediyor. Camimiz en kısa sürede ibadete açılacak”dedi.

Cevap bırakın