15-Temmuz-2024 05:00:53

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Bak sen şu işe!

Bak sen şu işe!

2012 yılı Ocak ayında yaşanan deri işçi eylemlerinde o dönem CHP Bolu Milletvekili olan Tanju Özcan ile yine 2012 yılında Gerede Teknik Deri Sanat Kooperatifi Başkanlığını yürüten Ersin Kaşka, aradan geçen 7 buçuk yıl sonra bir araya geldiler.

Rollerin değiştiğinin söylenebileceği bir dönemde bu sefer Bolu Belediye Başkanlığı’na seçilen Tanju Özcan’ı TOBB Disiplin Kurulu Üyesi ve Gerede TSO Başkanı sıfatıyla Ersin Kaşka ziyaret etti. 7 buçuk yıl önce biri çıkıp; “Bu iki isim bir araya gelecek, hediyeler takdim edecek” dese o kişinin aklından şüphe edilirdi. Ancak zaman öyle demedi ve Özcan ile Kaşka bir araya geldi. Üstelik Kaşka, Tanju Özcan’a kemer seti hediye ederek, şilt bile takdim etti!

2012 yılında deri işçileri ile yürüyen Özcan, burada yaptığı açıklamada, üstü kapalı dönemin Gerede Teknik Deri Sanat Kooperatifi Başkanı Kaşka ve yönetimi ile işverenleri sert dille eleştirmiş ve işçilere; “Benim sizlerden isteğim birlik ve beraberliğinizi bozmayın. Beraberlik içerisinde hareket edin. Birlikte yola çıkmışsınız, bunu sonuna kadar devam ettirin. Sizin birlik ve beraberlik içersinde hareket etmeniz hiçbir işvereni memnun etmez. Beni bu konuda şartlar ne olursa olsun yanınızda göreceksiniz ve her zaman sizlerden yana tavır koyarım. Ben sonuna kadar yanınızdayım”diyerek eylem sürecinin şeklini değiştirmişti.

Daha sonraki süreçte, işçilerin talepleri ortak alınan kararla mutabakata bağlandı ancak ertesi gün toplanan kalabalık işçi grubu, deri sanayinde tekrar eylemi devam ettirdi. Deri İş Sendikası da sürece dahil olmaya çalıştı… Sonrasında işçiler zam oranlarını onaylayarak işlerine devam etti. Polislerin işçileri coplaması Türkiye gündemine oturdu.

Dün işçi dostu, peki ya bugün!  

Aradan yıllar yıllar geçti, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu belediye Başkanlığı’na seçildi. O gün deri işçilerine “yanınızdayım” diyerek sahip çıkan Özcan’ın Bolu Belediyesi’nden çıkardığı işçiler, Hak-İş Sendikası ile beraber Ankara’ya yürüdü. Görevlerine geri dönmek isteyen işçiler yürüdüğüyle kaldı.

Tam da böyle bir dönemde Gerede TSO Başkanı Kaşka’nın ziyareti hayli ilginç oldu. Burada merak edilen ise Kaşka, Özcan’a “bu işler o kadar kolay değilmiş değil mi?” dedi mi? Bolu Belediyesi’nden çıkardığı işçilerle ilgili ne düşündüğünü ziyarette sordu mu? Yada rutin bir ziyaret miydi? Bilinmez…

Siyaset işte, kim derdi Ersin Kaşka ile Tanju Özcan bir araya gelecek! Gün gelir neler değişir! Yine kim derdi ki; bir zamanlar işçilere ‘yanınızdayım’ diyen Özcan, Bolu Belediye Başkanı olunca işçileri çıkarmaya başlayacak.

Merak edilen bir başka husus da şu; “Acaba roller değişseydi, Yeniçağa Belediyesi CHP’de olsaydı ve hesaplarına bloke konulsaydı ne olurdu?”

1 Yorumlar
Mustafa Sallar

Çok kalitesiz ve seviyesizce bir haber şekli olmuş. Tıpkı dedikoducu kadınların ağzından. Adam bolu belediye başkanı. Ziyaret edilmesi gayet doğal. Nezaketen gerekli zaten. Başkanlığı kaybetmek zorunuza mı gitti. Kimin karınağrısı var. Gerede yi de kaybedeceksiniz eninde sonunda. %91 den %46 ya düşüren kaybetmesini de becerir elbet. Kaliteli olun biraz

Cevap bırakın