15-Temmuz-2024 19:38:46

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
Başkan Allar, Handaki çalışmaları inceledi

Başkan Allar, Handaki çalışmaları inceledi

Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun Gerede’ye bir eseri olacak olan Kiliseli Han’da devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Allar, gördüğü eksiklikleri restorasyon ekibine aktardı.  

Restore edildikten sonra üst katları butik otel, alt katı lokanta, kafeterya ve yöresel satış ürünleri merkezi olarak kullanılacak Kiliseli Han’da çalışmalar sürüyor. Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun Gerede’ye bir eseri olacak olan Kiliseli Han’daki çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Allar, gördüğü eksiklikleri restorasyon ekibine iletti.

İnceleme esnasında açıklama yapan Allar, bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu, Hayırsever İş adamı Mithat Dayıoğlu’nun Gerede’ye çok sayıda eser kazandırdığını ve bu eserlere eserlerine bir yenisini daha eklediğini, bu nedenle hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğini belirtti.

Gün geçtikçe içimizi sızlatan Tüccar Han’ın Dayıoğlu’nun desteği ile yenilendiğini görmenin güzel bir duygu olacağını dile getiren Allar, “Kiliseli Han’da çalışmalar tamamlandığında üst katları butik otel, alt katları ise lokanta kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. Projenin bugüne dek yapılamamasının nedeni mülkiyet problemi oldu. Mülkiyet problemlerinin çözülmesinin ardından Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındı ve projeye resmen başlanıldı. Ecdadımızın bize miras bıraktığı eserin İlçemize kazandırılmasını sağlayan Mithat Dayıoğlu abimize ilçemiz ve şahsım adına teşekkür ederim”diye konuştu.

Cevap bırakın