15-Temmuz-2024 20:06:41

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$
CEZAEVİ MAHKUM ALMAYA BAŞLIYOR

CEZAEVİ MAHKUM ALMAYA BAŞLIYOR

Gerede Ceza İnfaz Kurumu’na 1 ay içersinde mahkum alınmaya başlanacak. Cezaevindeki eksikliklerin giderildiği öğrenilirken, ilk etap personel atamaları da gerçekleşti. Belediye Başkanı Allar, cezaevine ilk etapta 60 civarı askeri personel ile 240 Ceza İnfaz Kurumu personelinin atandığı bilgisini paylaştı.

Gerede Ceza İnfaz Kurumu 1 ay içersinde mahkumlara kapısını açıyor. 4 yıldır devam eden cezaevi inşaatındaki eksiklikler tamamlanırken, pandemi nedeniyle cezaevinde 1 yıllık bir gecikme yaşandı.

Cezaevinin son durumuyla ilgili  Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Adalet Bakanlığı cezaevine ilk etapta 240 personel ataması yaptı. Yine bu ilk etapta 60 civarında da askeri personel atandı. Burası tam kapasiteye çıktığında 700 personel olacak. Şu anda ilçemizde hissedilen bir nüfus artışı var. Bu hareketlilik 2023 ve 2024’de de devam edecek.”diye konuştu.

1 ay içersinde mahkum alacak L tipi ve açık cezaevinin ilçe nüfusunu 28 bin bandına çıkarması bekleniyor. Gerede’de bugüne dek yapılan en maliyetli inşaat olan cezaevi için 120 Milyon TL’nin üzerinde rakam harcanıldı. Mahkum alımı öncesi bütün eksiklikleri giderilen cezaevi, Bin 500 mahkum kapasitesine sahip ve 300 personel cezaevinde görev yapıyor olacak.

Cezaevi Gerede’nin İller Bankası payını artıracak

Cezaevinde mahkumları ziyarete gelecek yakınları ile avukatlarının ilçeye giriş çıkışlarının ilçe ekonomisine oldukça katkı sağlaması bekleniyor. Yine ayda 2 bin kişinin Gerede’yi cezaevi sayesinde ziyaret edeceği ifade ediliyor. Yine buradaki personel sayısının 2022 nüfus sayım sonuçlarına etki etmesi bekleniyor. İlçe nüfusunun artmasıyla İller Bankası’ndan gelecek payı da yükselecek Gerede’de daha büyük projelere imza atılmasının önü de Cezaevi sayesinde açılmış olacak. Cezaevinde kampus alanının gelecekte yerleşke formatında geliştirilmesi de planlanan yatırımlar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın